Proč kočka čůrá mimo kočičí toaletu

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pokud kočka změnila své návyky venčení a nechce používat toaletu, pravděpodobně to bude mít nějaký zřejmý důvod. A to i v případě, že začala chodit na jiné místo v domě.

Dlouhosrstá bílá a šedá kočka v červeném límci sedí.

Zde je seznam nejběžnějších příčin a několik možných řešení, která stojí za pokus:

Špinavá kočičí toaleta: 
Kočky nerady používají toaletu, pokud již je hodně znečištěna.
Řešení: Kočičí toalety je každých pár dní potřeba zcela vyčistit, denně je pak nutné odstraňovat pevné nečistoty a chomáče a doplňovat nové stelivo.

Venčení vedle toalety: 
Řešení: Používání aromatizovaných toalet, deodorantů či dezinfekčních prostředků se silnou vůní může kočku s citlivým čichem odradit od používání toalety. Používejte jemný saponát a horkou vodu nebo dezinfekční prostředek určený přímo pro čištění kočičí toalety. Pokud se kočka teprve učí používat toaletu, potřebuje si na toto místo pro venčení zvyknout, příliš časté čištění může tuto asociaci oslabit.

Nesprávná toaleta: 
Řešení: Změna konzistence či typu toalety může kočku odradit od používání. Pelety z tvrdého dřeva mohou být přijatelné pro koťata, ale jak kočka nabírá na hmotnosti, může pro ní být tento tvrdý povrch nepříjemný. Kočky preferují jemnozrnnou výstelku toalety s konzistencí písku a bez deodorantu či vůně. Pokud chcete změnit používaný typ, postupně během týdne přimíchávejte do staré výstelky novou a sledujte reakci kočky.

Umístění kočičí toalety: 
Řešení: Pokud je kočičí toaleta na místě přístupném psům, dětem či jiným kočkám, může se kočka při jejím používání cítit příliš zranitelná. Místo toho si raději najde nějaké bezpečnější místo, například za televizí. Kočky mohou odmítat používat toaletu, pokud se nachází vedle hlučné pračky nebo sušičky. Umístěte toaletu do tichého koutu, kde má kočka výhled jen jedním až dvěma směry, to je lepší než otevřený výhled nebo umístění na chodbě. Umístěním žrádla poblíž toalety odradíte kočku od používání toalety, proto umístěte misky se žrádlem jinam.

Typ kočičí toalety: 
Řešení: Některé kočky preferují bezpečí kryté toalety, jiné zase upřednostňují otevřenou toaletu, která poskytuje více možností k úniku. Pokud běžně používáte otevřenou toaletu, možná by stálo za to pořídit toaletu s víkem. Platí to i naopak. Nezbytné soukromí může zajistit krabice s vyříznutou jednou stěnou či pečlivé rozmístění kytek. Některé kryté toalety mají dvířka, která mohou pro nejistou kočku představovat až příliš velkou překážku.

Špatné asociace: 
Řešení: Kočka se občas se rozhodne nepoužívat toaletu, protože na ni má špatnou vzpomínku. Podávání léků či sahání na kočku, když zrovna používá toaletu, může jednoduše vyvolat špatné asociace. Řešením by mohlo být přemístění toalety na klidné místo.

Včasný výcvik: 
Koťata se často vyvenčí doma, pokud mají ještě jako malá od počátku přístup do příliš velké oblasti.
Řešení: Když koťata poprvé dorazí do svého nového domova, je to jen pár týdnů poté, co je jejich matka učila venčit se do původní toalety. Ještě nemají tak vyvinuté ovládání měchýře a střev jako dospělé kočky, proto je důležité, aby měla mladá koťata neustále snadný přístup k toaletě. Je doporučeno zpočátku omezit pohyb kotěte na jednu místnost a postupně po dobu několika týdnů prodlužovat dobu, kdy bude moci prozkoumávat další oblasti. Pokaždé, když kotě použije toaletu, vytváří si návyk, který mu vydrží po celý život.

Pokud potřebujete další rady, obraťte se na veterináře, jistě Vám poradí.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky