Vidí kočky ve tmě?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mýty a pověry

Nyní když máte nové koťátko všechny věci, co jste slyšeli o kočkách v průběhu let, se najednou zdají být důležité. Když dospíváte s kočkou, jen těžko porozumíte pověrám a babským povídačkám. Tento přehled Vám pomůže odlišit fakta od fikce.

Dopadnou kočky vždy na nohy?

Naneštěstí odpověď na tuto otázku je rozhodně "ne". Kočky jsou velice mrštné a mají tendenci instinktivně dopadat na nohy, ale každoročně je zaznamenáno mnoho případů, kdy se kočky zranily nebo dokonce zabily. Držte kotě v bezpečí pomocí zábran v oknech a na balkóně. Nepokoušejte se vyzkoušet tuto teorii!

Pro kočku není nic lepšího než talířek mléka

To je další z pověr. Pokud je kotě dobře krmeno a podáváte mu kompletní krmivo, vše co kočka potřebuje k pití je voda. Ve skutečnosti, ačkoliv může mít mlíko ráda, větší množství mlíka není dobré. Pro mnoho koček je laktóza z kravského mléka těžce stravitelná a může jim způsobit průjem.

Pokud kočce namažete máslo na packy, pomůže jí to najít cestu domů, když se ztratí

Jestliže chcete mít mastné stopy tlapiček po celém nábytku, pokračujte a namažte koťátku na tlapky máslo. Nicméně pokud se chcete ujistit, že kotě vždy najde cestu domů, opatřete mu mikročip, může to být praktičtější. Pokud se koťátko zatoulá a dostane se do ordinace místního útulku, mohou o něm zjistit detaily. Pak se jistě ve zdraví navrátí k Vám domů.

Kočky mohou vidět ve tmě

Vaše kotě není schopné vidět v úplné tmě. Tento mýtus vznikl pravděpodobně, protože mohou vidět i při velice slabém světle. Je to proto, že se jejich zorničky rozšíří, aby přivedly do oka co největší množství světla.

Těhotné ženy by měly zamezit veškerému kontaktu s kočkami

Některé kočky mohou být infikovány nemocí nazvanou toxoplasmóza, která se přes kočičí výkaly v záchodku nebo na zahradě může příležitostně šířit i na lidi, a může způsobit vážné problémy nenarozeným dětem. Nicméně těhotné ženy se nemusí vyhýbat kontaktu s kočkami, ale měly by dodržovat určitá praktická opatření. Pokud čekáte dítě, měly byste se vyvarovat čištění záchodku a přenechat tuto činnost někomu jinému z rodiny. Jestliže se o tuto činnost staráte sama, měla byste používat gumové rukavice a okamžitě poté si umýt ruce. Vyhněte se zahradničení, máte-li kotě (nebo pokud jsou kočky v sousedství), které tam někdy chodí na toaletu a pro jistotu umyjte i veškerou vypěstovanou zeleninu.

Udělá-li kočka loužičku, měli byste jí do ní namočit nos

Kočky jsou úzkostlivě čistotná stvoření a je možné, že kotě bude zvyklé používat záchodek od jeho matky. To neznamená, že se nestanou občasné nehody. Navzdory tomu, co jste slyšeli, nikdy nenamáčejte kotěti nos v loužičce. Kočky nerozumí trestům. Pokud kotě začalo používat záchodek už u chovatele, je dobré zjistit, jaký druh záchodku byl používalo a pořídit si ten samý domů. Pach a tvar záchodku bude kotěti důvěrně známý.

Související články

 • Suchá kůže u kočky: Tipy a rady

  Seznamte se s příznaky příliš suché kůže u koček. Odhalte možné příčiny podrážděné kůže u vaší kočky. Tipy, jak na suchou kůži u koček.
 • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

  Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.

Související výrobky