Můžou kočky vidět ve tmě?  

Published by
min čtení

Mýty a pověry

Nyní když máte nové koťátko všechny věci, co jste slyšeli o kočkách v průběhu let, se najednou zdají být důležité. Když dospíváte s kočkou, jen těžko porozumíte pověrám a babským povídačkám. Tento přehled Vám pomůže odlišit fakta od fikce.

Dopadnou kočky vždy na nohy?

Naneštěstí odpověď na tuto otázku je rozhodně "ne". Kočky jsou velice mrštné a mají tendenci instinktivně dopadat na nohy, ale každoročně je zaznamenáno mnoho případů, kdy se kočky zranily nebo dokonce zabily. Držte kotě v bezpečí pomocí zábran v oknech a na balkóně. Nepokoušejte se vyzkoušet tuto teorii!

Pro kočku není nic lepšího než talířek mléka

To je další z pověr. Pokud je kotě dobře krmeno a podáváte mu kompletní krmivo, vše co kočka potřebuje k pití je voda. Ve skutečnosti, ačkoliv může mít mlíko ráda, větší množství mlíka není dobré. Pro mnoho koček je laktóza z kravského mléka těžce stravitelná a může jim způsobit průjem.

Pokud kočce namažete máslo na packy, pomůže jí to najít cestu domů, když se ztratí

Jestliže chcete mít mastné stopy tlapiček po celém nábytku, pokračujte a namažte koťátku na tlapky máslo. Nicméně pokud se chcete ujistit, že kotě vždy najde cestu domů, opatřete mu mikročip, může to být praktičtější. Pokud se koťátko zatoulá a dostane se do ordinace místního útulku, mohou o něm zjistit detaily. Pak se jistě ve zdraví navrátí k Vám domů.

Kočky mohou vidět ve tmě

Vaše kotě není schopné vidět v úplné tmě. Tento mýtus vznikl pravděpodobně, protože mohou vidět i při velice slabém světle. Je to proto, že se jejich zorničky rozšíří, aby přivedly do oka co největší množství světla.

Těhotné ženy by měly zamezit veškerému kontaktu s kočkami

Některé kočky mohou být infikovány nemocí nazvanou toxoplasmóza, která se přes kočičí výkaly v záchodku nebo na zahradě může příležitostně šířit i na lidi, a může způsobit vážné problémy nenarozeným dětem. Nicméně těhotné ženy se nemusí vyhýbat kontaktu s kočkami, ale měly by dodržovat určitá praktická opatření. Pokud čekáte dítě, měly byste se vyvarovat čištění záchodku a přenechat tuto činnost někomu jinému z rodiny. Jestliže se o tuto činnost staráte sama, měla byste používat gumové rukavice a okamžitě poté si umýt ruce. Vyhněte se zahradničení, máte-li kotě (nebo pokud jsou kočky v sousedství), které tam někdy chodí na toaletu a pro jistotu umyjte i veškerou vypěstovanou zeleninu.

Udělá-li kočka loužičku, měli byste jí do ní namočit nos

Kočky jsou úzkostlivě čistotná stvoření a je možné, že kotě bude zvyklé používat záchodek od jeho matky. To neznamená, že se nestanou občasné nehody. Navzdory tomu, co jste slyšeli, nikdy nenamáčejte kotěti nos v loužičce. Kočky nerozumí trestům. Pokud kotě začalo používat záchodek už u chovatele, je dobré zjistit, jaký druh záchodku byl používalo a pořídit si ten samý domů. Pach a tvar záchodku bude kotěti důvěrně známý.

Související články

Související výrobky

 • Hill's® Prescription Diet® j/d® Feline

  <p>Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline j/d™ je klinicky ověřené krmivo, které již za 28 dní zlepšuje pohyblivost koček díky vyváženému poměru živin, DHA (speciální omega-3 mastná kyselina) a celkovému množství omega-3 mastných kyselin. </p>
 • Hill's® Prescription Diet® r/d® Feline

  Konzerva <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline r/d™ s mletými játry byla vytvořena speciálně pro regulaci hmotnosti koček.
 • Hill's™ Prescription Diet™ Metabolic Feline Chicken

  <ul><li>Redukce váhy bez strádání – 81 % koček zhublo v domácích podmínkách za 2 měsíce, 89 % koček program ke snížení hmotnosti dokončilo.<br></li><li>Není nutné porce přesně odměřovat.</li><li>Klinický prokázáno, že díky krmivu kočka po ukončení procesu hubnutí váhu znovu nenabere.</li><li>Odměňte svou kočku lahodnými pamlsky - jedná se o doplněk stravy, který přispívá k úbytku hmotnosti u dospělých koček.</li></ul>
 • Hill's PRESCRIPTION DIET k/d Cat Food with Chicken

  Krmivo Hill's™ <span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Feline k/d™ pomáhá prodlužovat život a výrazně zlepšuje kvalitu života koček s onemocněním ledvin tím, že zpomaluje progresi a míru klinických příznaků.