Mohou kočky trpět Downovým syndromem?

Publikováno Dr. Patty Khuly
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mohou kočky trpět Downovým syndromem? Veterináři tuto otázku slýchávají častěji, než byste si mohli myslet. Lidé se tak obvykle ptají v případech, kdy kočky vypadají a chovají se abnormálním způsobem, který připomíná právě Downův syndrom.

Kočky s neobvyklým výrazem a podivným chováním se staly oblíbeným tématem na sociálních médiích. Někteří majitelé tvrdí, že mají „kočku s Downovým syndromem“ a založili svým kočkám účty na sociálních sítích. Tím podporují domněnku, že kočky opravdu mohou trpět Downovým syndromem.

Mohou kočky trpět Downovým syndromem?

Bez ohledu na to, co si myslí lidé na internetu, u koček Downův syndrom nevzniká. Ve skutečnosti ani nemůže.

Nejprve něco o Downově syndromu: Jedná se o poruchu, která jen v USA každý rok postihne jedno ze 700 novorozených dětí. Dochází k ní, pokud při vývoji plodu dojde k chybné reprodukci genetického materiálu a v buňkách přibude chromozom 21 (nebo část chromozomu 21), který je zde navíc. Tomuto stavu se říká také trizomie 21.

Chromozomy v podstatě organizují DNA každé buňky do svazků, čímž buňkám pomáhají předávat genetický materiál při dělení dál. Nadbytečný chromozom 21 (nebo část chromozomu 21) způsobuje celou řadu vrozených vad, které se u lidí s Downovým syndromem projevují charakteristickými fyzickými znaky.

Podle organizace National Down Syndrome Society mívají lidé s Downovým syndromem některé nebo všechny následující fyzické rysy:

 • Nízký svalový tonus
 • Malá postava
 • Mongoloidní postavení očí
 • Příčná rýha na dlani

Je důležité si uvědomit, že ne všichni lidé s Downovým syndromem vypadají stejně.

Proč neexistují kočky s Downovým syndromem

Lidé mají 23 chromozomů. Kočky jich mají 19. Proto u koček nemůže dojít ke vzniku nadbytečného chromozomu 21. To však neznamená, že u koček občas nemůže dojít ke vzniku nadbytečných chromozomů.

Ve skutečnosti výzkum z roku 1975 publikovaný v American Journal of Veterinary Research identifikoval vzácnou chromozomální abnormalitu u kocourů, která umožňovala vznik nadbytečných chromozomů, což vedlo k podobnému stavu, jako je Klinefelterův syndrom u lidí. Tyto kočky jsou obzvláště pozoruhodné, protože nadbytečný chromozom nese genetický materiál, který ovlivňuje zbarvení jejich srsti. Tento stav způsobuje, že jsou tito kocouři tříbarevní („kaliko“ nebo „želvovinová kočka“), což je zabarvení typické pouze pro kočky samice.

Abnormality, které mohou připomínat Downův syndrom

Na Instagramu se objevily obzvlášť pozoruhodné kočky, které se staly hotovou internetovou senzací poté, co jejich majitelé přišli s tvrzením, že za jejich neobvyklým vzhledem stojí nadbytečné chromozomy. Není však jasné, zda tato tvrzení o chromozomálních poruchách byla někdy ověřena prostřednictvím genetického testování.

Navzdory těmto pochybným tvrzením a biologickým skutečnostem se „kočičí Downův syndrom“ stal populárním výrazem. Je však důležité poznamenat, že veterinární komunita kočičí Downův syndrom za veterinární diagnózu nepovažuje a nijak nepodporuje přisuzování lidských diagnóz zvířatům na základě fyzického vzhledu nebo chování. Bylo by to neuctivé k lidem, kteří takovými onemocněními trpí.

Nicméně, existují určité fyzické znaky a projevy chování, které mohou lidi v dobré víře vést k mylnému přisuzování lidských nemocí kočkám. Takzvaný „kočičí Downův syndrom“ se typicky projevuje výraznými charakteristikami, jako jsou:

 • Široký nos
 • Mongoloidní postavení očí (mohou být posazeny daleko od sebe)
 • Malé nebo neobvyklé uši
 • Nízký svalový tonus
 • Obtížná chůze
 • Obtížné vyměšování (močení nebo defekace)
 • Ztráta sluchu nebo zraku
 • Srdeční problémy

Kočky s abnormalitami fyzického vzhledu a chování

Abnormální fyzické znaky a chování u takzvaného „kočičího Downova syndromu“ jsou indikátory jiných onemocnění, přičemž některé z nich nemusí mít genetickou příčinu.

Vzhled a chování těchto koček může vyplývat z široké škály problémů, včetně infekcí, neurologických chorob, vrozených vad a dokonce i traumat. U koček, které se v děloze nakazily virem panleukopenie, se může vyvinout vícero abnormalit fyzického vzhledu a chování. Některé kočky mají cerebrální hypoplazii. To je nemoc, která může být příčinou chování a znaků považovaných za „kočičí Downův syndrom“.

Kočky, jejichž matky byly vystaveny určitým toxinům, mohou trpět různými vrozenými malformacemi, které mají vliv na tvar obličeje a nervový systém. A co víc, traumatické poranění hlavy a obličeje, zejména ve velmi mladém věku, může mít za následek trvalé poškození nervů a deformaci obličeje, která se může jevit jako vrozená.

Co mohou majitelé očekávat od koček vyžadujících zvláštní péči

Pokud má vaše kočka neobvyklé chování nebo vykazuje abnormální fyzické znaky, je možné, že bude vyžadovat „zvláštní péči“. Kočky, které vyžadují zvláštní péči, mají často mnoho příznaků, které mohou běžnému pozorovateli připomínat Downův syndrom, přestože se u koček tato choroba rozvinout nemůže.

Zvláštní kočky vyžadují zvláštní péči. Jejich majitelé musí dbát zvýšené pozornosti, aby je uchránili před nebezpečími, jako jsou bazény a schody, ale také před predátory a dalšími riziky, vůči kterým jsou tyto kočky zranitelné. Takové kočky mohou potřebovat pomoc se základními činnostmi (očista, jídlo a pití atd.), nebo v případě ztráty zraku či sluchu také pomoc s běžnou orientací.

Ať se rozhodnete udělat cokoli, můžete si být jisti, že veterinář bude vždy vaší oporou. Každý majitel kočky vyžadující zvláštní péči, by si měl zjistit maximum informací o možnostech zdravotní péče.

Přispěvatel Bio

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly absolvovala Wellesley College a University of Pennsylvania School of Veterinary Medicine s vyznamenáním. V rámci prestižního programu VMD/MBA získala na Wharton School of Business titul MBA. Nyní je pyšnou majitelkou kliniky Sunset Animal Clinic v Miami na Floridě. Ale to není vše. Je také vášnivou čtenářkou, miluje pletení, je blázen do jógy bikram, nadšenou hudební fanynkou, neúnavnou běžkyní a milovnicí jídla. Žije na jihu Miami se třemi psy, spoustou koček, dvěma zachráněnými kozami a úžasným hejnem slepic.

Můžete sledovat její psaní na DrPattyKhuly.com a na SunsetVets.com.

Související články

 • Březost koček  

  154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

  154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.
 • Přibírá vaše kočka?

  Cat playing with ownerw Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě obezity a o regulaci hmotnosti u koček a také o potížích, které mají dopad na vaši kočku.
 • Kočka a úzkosti: Jak kočce ulevit od stresu

  Kočky prožívají úzkost! Naučte se poznat projevy kočičí úzkosti, znát její vliv na celkové zdraví kočky a proaktivně řešit kočičí stres.

Související výrobky