Proč může kočka najednou vykonávat potřebu mimo kočičí záchodek

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jedna z mnoha výhod, které mají kočky jako domácí mazlíčci, je jejich precizní a čistotná povaha. I když nechodí na záchod ven, umí velice dobře udržovat v domě čistotu. Může být tedy velmi frustrující a zároveň znečišťující, když se běžné chování vymkne kontrole a kočka začne vykonávat potřebu mimo kočičí záchodek. Někdy to může být těsně vedle záchodku a dá se to vyřešit tak, že se okolí záchodku obloží novinami. Jindy to ale kočka dělá po celém domě a často na místech, kde se nám to hodí ze všeho nejméně. V tomto článku se podíváme na nejběžnější příčiny, které k takovému chování vedou a také na to, co se s tím dá dělat.

Záchod, stelivo ani umístění se nezměnily.

Pokud byl váš kočičí záchod vždy na stejném místě, vždy jste používali stejné stelivo a kočka jej pravidelně používala, změna v chování bude pravděpodobně způsobena nějakou nemocí. Jako příklad můžeme uvést:

  • Průjem nebo jiné gastrointestinální onemocnění, jako je zánětlivé onemocnění střev. Může jít prostě jen o to, že když kočka pocítí naléhavou potřebu vyprázdnit se, na záchod to jednoduše nestihne. Obvykle si v takovém případě všimnete, že stolice je řídká nebo tekutá. Může také obsahovat hlen nebo krev. Pokud tomu tak je, měli byste navštívit veterináře, který odhalí příčinu.
  • Artritida. Jak kočky stárnou, mají často ztuhlé klouby, zvláště kyčelní a ramenní klouby, protože celý život skákaly a lezly do výšek. S vývojem onemocnění může mít vaše kočka potíže dostat se na záchod nebo ji to může bolet. To platí zvláště pro záchodky s vysokými stěnami. Všímejte si, zda má kočka také problém vyskočit na nábytek nebo z něj seskočit dolů nebo zda se jí do toho moc nechce. To je také důvod k návštěvě veterináře. Chronická bolest není příjemná a kočky jsou rafinovaná stvoření, pokud jde o známky nemoci nebo bolesti.

Něco se na kočičím záchodě nebo v jeho okolí změnilo

To je zdaleka nejčastějším důvodem, proč kočky, které jsou obvykle čistotné a vychované, přestanou používat kočičí záchod.

  • Umístění. Pro nás, páníčky, je praktické umístit kočičí záchod někam dál, kde nás nebude obtěžovat jeho zápach. To často znamená, že je v prádelně nebo na nějakém podobném místě a obvykle také poblíž kočičí misky s vodou a s jídlem. Představte si, že by se jednalo o vás. Chtěli byste chodit na záchod v jídelně? Chtěli byste mít kolem sebe hluk, světlo a procházející členy domácnosti, když se snažíte jít na záchod? Kočičí záchod by měl být na klidném a odlehlém místě, daleko od misky s vodou a jídlem.
  • Počet záchodků. V ideálním případě by záchodků mělo být o jeden více než je koček a měly by se nacházet v různých pokojích. Kočky v jedné domácnosti se často vzájemně šikanují a může se stát, že jedna z koček se k záchodku nemůže dostat. Bude mít pocit, že musí chodit jinam.
  • Čistota. Někdy je jen nutné častěji měnit stelivo. Když jdeme na veřejné toalety a všechny kabinky jsou špinavé, nemáme chuť si tam sedat. Kočky musí na kočičí záchodek vlézt a položit tam své čisté tlapky. Je proto pochopitelné, když namísto toho vlezou pod vaši čistou postel.
  • Stres. Kočky jsou velmi citlivá stvoření, která snadno podléhají stresu. Může jej vyvolat návštěva nebo přítomnost nového miminka, případně když začnete balit na dovolenou a vaše kočka vycítí, že se blíží pobyt v kočičím hotelu. Možná si pořídíte nového psa nebo novou kočku. Všechny tyto zdánlivě bezvýznamné věci mohou být pro kočku znepokojující a mohou vést k tomu, že kočka začne vyhledávat samotu, včetně chození na záchod.
  • Druh steliva. Některým kočkám prostě nevyhovují určité druhy steliva a nechtějí do něj hrabat. Vyzkoušejte jiný druh.

Pokud vidíte, že se něco očividně změnilo a stolice vypadá normálně, můžete danou změnu zvrátit a rychle tak dosáhnout kýženého výsledku. Pořádek bude znovu nastolen! Když máte jakékoliv pochybnosti a zvláště v případě, že tušíte, že kočka má bolesti, stres nebo je nemocná, je zásadní urychleně navštívit veterináře. Ať už se jedná o fyzický či psychický problém, čím dříve tomu přijdete na kloub, tím lépe.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA