Kočka čůrá po bytě. Co dělat?

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kočka je obvykle velice pečlivá, co se týče návyků při konání potřeby, a doma bude trvale chodit na kočičí záchod, pokud jí jej připravíte, nebo bude konat potřebu na zahradě. Proto pokud začne konat potřebu doma, může to být velmi znepokojivé.

Tu a tam může dojít k jednorázovému incidentu, pokud je kočka nemocná, zavřená v pokoji nebo ji něco náhle vyděsí. Pokud nepatřičné kálení doma přetrvává, je třeba zjistit, zda je kočka zdravá a v pořádku.

Gray tabby kitten pawing at the air.

Ať už je příčina jakákoli, trest není řešení. Tak docílíte leda toho, že se kočka bude bát a problém se zhorší. Odstrašující prostředky jako staniol, kůra citrusových plodů nebo vodní pistole pouze přesměrují chování na jiné místo, způsobí u zvířete úzkost a zbrzdí začátek zjišťování příčiny. Ačkoli je tento problém nepříjemný, je třeba mít na paměti, že se nejedná o špinavý protest! Kočka se nemstí ani na nic nepoukazuje. V jejím světě se něco pokazilo a k vypátrání toho, oč jde, je zapotřebí určité množství detektivní práce.

Čištění zašpiněných oblastí

Ať už se jedná o výjimečnou událost nebo ne, jakmile se kočka jednou vykálí na určité místo, začne je díky citlivému čichu nejspíše používat k pravidelnému venčení.

Tomu nejlépe zabráníte, když kočku budete co nejdéle držet mimo dané místo, odstraníte veškerý zápach, který by kočka mohla cítit, a pozměníte uspořádání nábytku tak, abyste zamezili přístupu do daného prostoru. Danou oblast omyjte 10% roztokem biologického či enzymatického mycího prostředku, opláchněte ji studenou vodou a nechte uschnout.

Proč moje kočka koná potřebu doma?

Existuje mnoho důvodů, proč může kočka začít konat potřebu doma. Níže jsou uvedené nejčastější příčiny společně s možnými řešeními.

Nemoc – infekce močových cest nebo průjem může způsobit vylučování, protože kočka se buď necítí dobře, nebo nestíhá doběhnout na kočičí záchod či ven. Možné řešení: Veterinář provede léčbu, která navrátí zvyky kočky do zaběhnutého schématu. Někdy se může stát, že kočka bude dále konat potřebu mimo záchod, protože na svém kočičím záchodě zažila něco nepříjemného. V tom případě jí bude nutné pořídit další záchod na jiném místě a vést ji k jeho používání.

Vysoký věk – starší kočce se nemusí chtít ven ve špatném počasí nebo může mít problém s používáním kočičích dvířek kvůli ztuhlým kloubům. Jak kočka stárne, ztrácí sebejistotu a může se cítit ohrožena přítomností jiných koček ve svém teritoriu.

Možné řešení: – Je prakticky nemožné vyhnout se tomu, že starší kočce bude v určité chvíli nutné pořídit bezpečný a snadno přístupný kočičí záchod doma. Problém vyřešíte umístěním kočičího záchodu v domě. Vždy je také důležité vyloučit lékařské příčiny konání potřeby doma u starší kočky.

Strach či úzkost – kočky se při kálení venku cítí nejvíce zranitelné, proto když cítí ohrožení, může je to odstrašit od venčení. Problémem pravděpodobně budou jiné kočky, ale může to být také sousedův pes nebo jen náhlý hlasitý zvuk. Možné řešení: Umístění diskrétního kočičího záchodu v domě může kočku zbavit úzkosti a nutkání vědomě si hledat místo vhodné k vykonání potřeby. Může také pomoci, budete-li kočku na zahradu doprovázet. Kočka si ke konání potřeby mohla vybrat místo daleko od domu a může být prospěšné její vlastní zahrádku trochu zkrášlit. Vyberte kus půdy v tichém koutu nedaleko od domu (aby bylo snadné utéct zpět dovnitř) a zamíchejte do něj velký díl zeminy bez rašeliny nebo písku.

Přítomnost cizinců – pokud cesta ke kočičímu záchodu nebo ven vede přes místnost, ve které je přítomna návštěva, může se stát, že se kočka vymočí nebo vykálí uvnitř. Některé kočky trpí úzkostí z domácí samoty, když jejich majitelé odejdou a nechají je, aby bránily dům samy. Přítomnost cizince, který se o ně zajímá, může u některých koček vyvolat pocit intenzivního ohrožení vedoucí k tomu, že si posléze označkují nějaké místo, nejčastěji majitelovu postel, která má silný, známý a uklidňující pach.

Možné řešení: – Do místnosti, kam se kočka uchyluje, umístěte kočičí záchod pro případ, že by se cítila zaskočena. Nejlepší způsob, jak se vyhnout konání potřeby doma způsobenému samotou, je mít dveře do ložnice zavřeny a nechat známé starat se o kočku pouze ve Vaší nepřítomnosti. Některé kočky jsou obzvláště náchylné ke stresu způsobenému samotou a návštěva, která si jich všímá a stará se o ně, jim může prospět.

Pomoc odborníka – konání potřeby doma lze u většiny koček vyřešit zde popsanými postupy. V některých případech však může být problém trvalejší, pak je doporučeno obrátit se raději na veterináře a nenechávat situaci volný průběh s nadějí, že se to samo nějak spraví.

 

Související články