Dešifrování chování a řeči těla vašeho kotěte

Publikováno
min čtení

Příliš často se majitelé mazlíčků uchylují k trestu, když jsem jim zdá, že se jejich drahoušek chová nevhodně. Trest ale není dobrým nástrojem pro formování chování ve většině situací. Fyzické tresty a výrazné okřikování pravděpodobně naruší váš vztah a mohou vést k závažnějším problémům, jako je agrese.

Své kotě nesmíte nikdy udeřit, nesmíte s ním třást, ani na něj nesmíte křičet. Potřebujete-li, aby se kotě zbavilo některého ze svých zlozvyků, jako například škrábání nábytku, použijte láhev s rozprašovačem nebo udělejte výrazný zvuk, například poklepejte na desku stolu nebo nahlas tleskněte. Nedělejte však nic, co by vaše kotě vystrašilo nebo co by způsobilo, že by se k vám bálo přiblížit.

Porozumění řeči těla vašeho kotěte

Kočky jsou schopny dobře vyjádřit, co chtějí. Buďto svým hlasem nebo tělem. Nepotrvá to dlouho a poznáte, co se vám vaše kotě snaží říct.

Mňoukání

S vývojem a růstem vašeho kotě od něj postupně uslyšíte výrazné mňoukání. Mňoukání hlubokým hlasem obvykle znamená, že je vaše kočka znepokojená nebo nešťastná. Mňoukání vysokým hlasem znamená, že je šťastnější, a pokud ho neustále opakuje, vyžaduje si vaši pozornost. Možná má pocit, že je čas na její oblíbené krmivo? S trochou praxe se brzy naučíte rozpoznávat, co se vám vaše kotě snaží říct.

Zajímavé je, že mňoukání je málokdy určeno jiným kočkám, téměř vždy patří lidem. Takže naslouchejte, mluví s vámi. Zjistěte více o kočičím mňoukání.

Předení

Předení je obvykle příznakem spokojenosti, i když vždy nemusí nutně znamenat štěstí. Kočky se předením někdy uklidňují, když jsou nemocné nebo úzkostlivé. Avšak jestliže se kočka o vás otírá, a přitom hlasitě přede, je to projev její náklonnosti. Nebo po vás něco chce, třeba žrádlo.

Syčení a vrčení

Pokud uslyšíte něco takového, je vaše kotě vystrašené. Snaží se nafouknout, aby znělo děsivě a ochránilo se. Jeho syčení a vrčení uslyšíte obvykle při vypjatých setkáních s jinými zvířaty.

Otírání

Když si o vás vaše kotě otírá svůj obličej, znamená to, že je mu vaše společnost opravdu příjemná a ukazuje tím svoji lásku.

Převalování

Pokud se vaše kotě převalí na záda a natáhne nohy, vyjadřuje svoji úplnou submisivitu a důvěru ve vás. Také vás žádá o pozornost. A když vám vyskočí na klín a spokojeně se tam uvelebí, není pochyb o tom, jak vnímá své nové prostředí.

Výmluvný ocas

Ocas kočky je vynikajícím ukazatelem jejích pocitů. Šťastné kotě bude držet ocas rovně nahoru; když se poleká, schová ho mezi nohy. Široké švihání ocasu dospělé kočky naznačuje rozmrzelost nebo netrpělivost. A pokud je skutečně znepokojená, pohybuje ocasem rychle ze strany na stranu – to je jasně výhružné chování. Pohupování ocasu je jistým znamením vzrušení a zvědavosti vašeho kotěte. Zjistit více o ocase vaší kočky.

Uši

Vztyčené uši jsou známkou zájmu o to, co se děje kolem ní. Pokud je má vztyčené a nakloněné dopředu, je uvolněná a šťastná. Ale když kočka sklopí dolů a přitiskne je k hlavě, je to známka agrese. Dělá to, aby je schovala, kdyby vypukl boj.

Související články

Související výrobky