Jak porozumět chování své kočky

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Kočky umí lidem ukázat, když něco chtějí, ať už hlasem nebo prostřednictvím svého těla. Co přesně se vám ale vaše kočka snaží sdělit? Čtěte dál a dozvíte se bližší informace o kočičím chování.

Co znamená kočičí mňau?

Jak vaše kotě poroste, postupně nahradí své nevýrazné mňoukání mnohem dospělejším a zřetelnějším mňoukáním. Zajímavé je, že kočky se v rámci domestikace naučily s lidmi „mluvit“. Mňoukáním se v podstatě nikdy nedorozumívají s jinými kočkami, pouze s lidmi. Proto poslouchejte, kočka k vám promlouvá!

Hluboko posazený tón mňoukání obvykle znamená, že kočka z nějakého důvodu není spokojená nebo se necítí dobře. Vysoko posazené, živé mňoukání znamená, že je zvíře veselé a pokud v mňoukání pokračuje, snaží se kvůli něčemu přitáhnout vaši pozornost. Postupně se naučíte poznat, kdy vám kotě říká: „Potřebuju nakrmit“ nebo „potřebuju pohladit“ případně „teď už mám hlazení dost!“

Co znamená předení?

Předení je obvykle výrazem spokojenosti, i když tomu tak nemusí být vždy. Kočka, která je nemocná nebo úzkostlivá, také někdy přede, aby se tím uklidnila. Ve většině případů ale, když kotě hlasitě přede a otírá se vám přitom o nohy nebo vám sedí na klíně, je to výraz lásky nebo po vás něco chce, například jídlo.

Když kočka syčí a vrčí

Pokud zaslechnete tyto zvuky, vaše kotě je vyděšené nebo rozzlobené. Tyto zvuky obvykle doprovází také postavení těla a výrazy, jako je zježená srst nebo sklopené uši, čímž se kočky snaží znít co nejděsivěji , aby se chránily. Syčení a vrčení obvykle uslyšíte při nepříjemných setkáních s jinými zvířaty, ale kočka může tyto zvuky použít také proto, aby vám naznačila, že jí nevyhovuje, co s ní děláte.

Proč si kočky o lidi otírají tvář?

Když si o vás kočka otírá obličej, zanechává na vás feromony ze své tváře a tím vlastně říká: „To je moje!“ Feromony jsou chemická poselství, které kočka produkuje po celém svém těle a může prostřednictvím nich sdělovat různé věci, jako vlastnictví, znepokojení nebo sexuální status. Otírání obličeje je příznivým projevem, protože tím kočka ukazuje, že vás má ráda a ve vaší společnosti je jí dobře.

Řeč těla a kočičí ocas

Ocas je u kočky skvělým ukazatelem jejích pocitů. Spokojená kočka nese svůj ocas vzpřímený směrem nahoru. Když je vystrašená, stáhne jej naopak mezi nohy nebo se jí na něm zježí srst. Mávání ocasem doširoka u dospělé kočky znamená netrpělivost nebo podráždění. Když je kočka silně nervózní, švihá ocasem rychle ze strany na stranu - to je jednoznačně výhrůžné chování. Cukání ocasem u kotěte jasně napovídá, že je zvíře zvědavé a rozrušené. Když hladíte kočku a ta začne cukat ocasem nebo s ním mávat ze strany na stranu, je lepší se stáhnout zpět, neboť se často jedná o známku toho, že kočka má hlazení dost. Tyto projevy vysvětlete také svým dětem, protože nerespektování této nenápadné kočičí komunikace u dětí často končí poškrábáním nebo pokousáním. Velmi často je poté obviněna kočka, i když si lidé ve skutečnosti nevšimli, co se jim snažila říct.

I kočičí uši nám mohou něco naznačit. Vztyčené uši jsou znamením, že kočku zajímá, co se děje kolem ní. Pokud jsou uši rovné a skloněné vpřed, zvíře se cítí v pohodě a je přátelské. Když ale kočka sklopí uši k hlavě, znamená to strach či agresi. I uši sklopené ke straně mohou být známkou napětí a ostražitosti.

Co znamená, když kočka přešlapuje/hněte

Je běžné vidět kočku, jak přešlapuje na místě, kam si chce lehnout nebo když si vám sedá na klín či na hruď. Tento pohyb znamená spokojenost a je to vlastně vzpomínka na dobu, kdy kočka ještě byla kotětem a pila mléko od mámy. Koťata takto stimulují prsní bradavky, aby se zvýšil tok mléka.

Kočičí zvyky: divné a divnější

Není pochyb o tom, že kočky mají některé opravdu podivné zvyky. Pokusili jste se někdy v přítomnosti své kočky rozložit na stole noviny a číst si je? Kočka hned vyskočí na stůl, sedne si přímo doprostřed a nenechá se odehnat. V takovém případě noviny ničím nenahradíte, ani se vám nepodaří kočku odlákat na pohodlný polštář nebo na židli. Proč tomu tak je? Protože když si kočka sedne doprostřed novin, bude tak mít vaši plnou pozornost.

Recenzovaly Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty