Mazlí se kočky rády?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Před několika lety potvrdil časopis Frontiers in Psychology to, co páníčci věděli už předtím: láskyplná interakce se zvířaty omezuje u lidí stres. To jsou sice skvělé zprávy pro zdraví a dlouhověkost u lidí, ale pokud máte doma kočku, možná si kladete otázku, zda jsou tyto pocity vzájemné. Mazlí se kočky rády? Chtějí kočky trávit tolik času v našem náručí, jako to chceme my?

Pokud postupujete správně, odpověď je ano. Navzdory rozšířené a přetrvávající pověře, že kočky nejsou přátelské, kočky ve skutečnosti projevy náklonnosti svých páníčků vítají. Držení kočky v náručí a mazlení se s ní totiž pomáhá budovat láskyplný vztah mezi ní a vámi.

Různé přístupy k mazlení

Mazlení se s vaší kočkou může být záludné. Lidé si často nesprávně vyloží signály, které kočka vysílá, a dotýkají se jí nevhodným způsobem nebo na místě, kde se to kočce nelíbí.

Ruka muže hladící ruskou modrou kočku ležící na květovaném koberci.
Řekněme, že si vaše kočka například lehne na podlahu a odhalí břicho. Když se ale pokusíte ji na tom krásném hebkém bříšku podrbat, zareaguje škrábnutím nebo kousnutím. Organizace Cats Protection vysvětluje, že když si kočka lehne na záda, vyjadřuje vám tím důvěru. U většiny koček to ovšem neznamená výzvu k podrbání na břiše! Když se setkáte s poškrábáním nebo kousnutím, možná se ptáte, zda vás vaše kočka nenávidí nebo zda se vůbec nechce mazlit. Ve skutečnosti vám tím ale kočka pouze říká, že nechce pohladit právě teď a právě tady.

V roce 2013 byla hojně uváděna jedna studie z časopisu Physiology & Behaviour jako důkaz, že mazlení kočky stresuje. John Bradshaw, ředitel Institutu antrozoologie na bristolské univerzitě v Anglii, v časopise National Geographic ale ujišťuje, že úzkost u zvířat způsobil nějaký faktor z jejich života a ne samotné mazlení. (Studie se ve skutečnosti zaměřila na to, jak kočky, které žijí samy, vnímají stres odlišně než kočky žijící v domácnosti s dalšími kočkami.) Mazlení může vaši kočku uklidnit, proto neváhejte a přitulte se k ní.

Hlava, ramena, tváře a nos

Na kterých místech tedy chtějí být kočky hlazeny? Hlava, brada a krk jsou obvykle nejoblíbenějšími místy. Některým kočkám se líbí doteky na ocase, zatímco jiné ucuknou a dokonce v takovém případě pociťují bolest. Postupujte pomalu, pozorně sledujte reakci kočky na vaše doteky a vždy respektujte její preference.

Když se přiblížíte ke své kočce, nejdůležitější je nechat iniciativu na ní. Nechte ji očichat vám ukazováček, až se o něj sama opře nosem. Pokud se bude chtít mazlit, přitiskne svůj obličej k vaší ruce a navede ji ke svým uším, bradě nebo tam, kde bude chtít pohladit. Pomalé pohyby navodí uvolněnou atmosféru. Jestli do vás začne šťouchat hlavou nebo se o vás otírat obličejem, je to dobré znamení. " Když se kočka otírá hlavou" o oblíbené předměty nebo rodinné příslušníky, šíří tím kolem svůj pach z lícních žláz.

Chtějí být kočky kromě mazlení také brány do náruče? Někdy. Většina koček se ráda tulí a obvykle reagují na náruč pozitivně, pokud si na ni mohou postupně zvyknout. Nejlepší způsob, jak kočku obejmout, je ji nejprve párkrát jemně pohladit a poté ji opatrně zvednout. Ujistěte se, že držíte všechny čtyři tlapy, aby nevisely ve vzduchu. Pokud se kočka ve vaší náruči cítí bezpečně, bude tam ochotna zůstat. Když se kroutí a snaží se dostat pryč, jemně ji položte na zem a zkuste to znovu později. Mazlení se učí po malých krůčcích (a příležitostně se i odměňuje chutným pamlskem za to, že vás kočka cestou dolů nepoškrábala).

Rezatá kočka se nechává podrbat na bradě.

Záleží na plemeni? A co na věku?

Některá plemena koček přijímají mazlení a hlazení lépe než jiná. Například siamská kočka je hravé a družné plemeno, které bude vyžadovat vaši pozornost, stejně jako i srdečné plemeno Ragdoll.

Pokud se vaše kočka fyzickému kontaktu vyhýbá, neznepokojujte se. Může to být prostě součást její osobnosti nebo výchovy. Když není kotě vystaveno kontaktu s lidmi v raném věku, může reagovat na projevy náklonnosti neochotně. V případě, že adoptujete už dospělou kočku a neznáte její životní příběh, je někdy také potřeba více přesvědčování. Aby si kočka zvykla, můžete využít některé ze strategií uvedené výše, ale některé kočky prostě zvedání nemají rády a raději budou sedět vedle vás než ve vašem klíně.

Budování důvěry je postupný proces u každého vztahu. Když do něj investujete náklonnost a lásku, odměnou vám bude váš nejlepší kočičí kamarád (a možná dokonce šance podrbat ho na břiše).

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na webu Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

Související produkty