Rozdíly mezi kočkami a kocoury

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jistě víte, jaké jsou biologické rozdíly mezi kočkami a kocoury, ale možná si kladete otázku, zda je jedno pohlaví lepší než druhé, pokud jde o výběr chlupatého kamaráda, který se stane novým členem rodiny. Když zvážíte rozdíly mezi naparujícími se kocoury a předoucími kočkami, může vám to pomoci zvolit si domácího mazlíčka, který bude lépe odpovídat vašemu životnímu stylu i osobnosti. Takže měli byste si pořídit kočku nebo kocoura? Pojďme se nejprve podívat, jaké jsou mezi nimi rozdíly.

Které pohlaví se lépe chová?

Rozdíly v chování mezi kočkami a kocoury jsou nejlépe viditelné u nekastrovaných koček, protože tyto rozdíly jsou obvykle spojeny s jejich hormony. Kocouři se například mohou stát agresivnější, rozstřikovat svou moč a snažit se utéct z domu, když dospějí do fáze sexuální zralosti. Mrouskající kočka může být láskyplná, snaží se otírat téměř o vše a také se může hlasitěji projevovat. Přestože většina nekastrovaných koček má velmi distinktivní chování, nepanuje shoda na tom, že by se kočky jednoho pohlaví chovaly určitým způsobem. Některé mrouskající se kočky také rozstřikují moč, zatímco někteří kocouři jsou zase láskyplní. Většina útulků podporuje páníčky v tom, aby dali své kočky vykastrovat. Koťátka jsou rozhodně roztomilá, ale měli byste zvážit, zda je kastrace pro vaše zvíře vhodná ještě před tím, než skončíte s novým vrhem koťat.  

Lidi u koček často předpokládají určité osobnostní rysy v závislosti na věcech, jako je rasa nebo barva srsti, jak zjistila studie provedená kalifornskou univerzitou Davis Veterinary Medical Teaching Hospital. Lidé například popsali rezavé kočky jako přátelštější a černé či bílé kočky jako asociální. Většina veterinářů a páníčků koček vám ale řekne, že když si vyberete kočku podle pohlaví nebo barvy srsti, nezajistíte si tím, že budete mít mazlíka nebo nezávislou kočku. Prostředí, ve kterém kočka vyroste a také osobnost jejího páníčka ovlivňují kočičí chování více než genetika.

Mainská mývalí kočka si hraje na zemi s oranžovou kočičí hračkou.

Vzhled

Kočičí rasy se často obtížněji rozlišují než rasy psů. Vaše nová kočka může mít smíšené rysy, osobitou barvu a dlouhou nebo krátkou srst. Stejně jako většina savců, i kocouři jakékoliv rasy často mívají o něco větší velikost než jejich kočičí protějšky. Obecně ale kočky i kocouři váží od 2,5 do 5,5 kg a měří 20 až 25 cm. Na jejich vzhled má velký vliv krmivo, které konzumují, jejich fyzická aktivita a celkové zdraví.

Výběr kočky výlučně na základě vzhledu není ideální. Pokud se chystáte pořídit si novou kočku, běžte se nejprve podívat do útulku jako je např. Blue Cross, kde je celá řada koček všeho věku, ras a osobností. Mnohé útulky mají webové stránky s fotkami koček, které si můžete před návštěvou prohlédnout a zaměstnanci útulku vám podají informace o jejich minulosti. Když se s kočkou setkáváte poprvé, posaďte se blízko ní a počkejte, až k vám přijde sama. Než s ní navážete první kontakt, nechte ji se o vás otřít. A než uděláte konečné rozhodnutí, snažte se vždy poznat několik různých koček.

Měli byste si pořídit kočku nebo kocoura?

Pravdou je, že pokud jde o výběr ideálního předoucího kamaráda, pohlaví kočky opravdu nehraje roli. Přestože mezi kočkami a kocoury existují rozdíly v chování, když se vyvíjí od kotěte až po dospělého jedince, jejich genetika a prostředí hrají větší roli v tom, jaký vztah mezi sebou navážete. Nechte si proto dost času na seznámení s několika kočkami a poté si z nich vyberte tu, která se podle vás stane vašim nejlepším přítelem. Rozdíly mezi kočkami a kocoury by při výběru měly hrát pouze malou roli.

O autorovi

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger

Chrissie Klinger je panička, která s radostí sdílí svůj domov se svými chlupáči, dvěma dětmi a manželem. Když zrovna neučí, nepíše nebo nebloguje, ráda tráví čas se všemi členy své rodiny. Snaží se psát články, které pomáhají ostatním páníčkům žít se svými domácími mazlíčky aktivnější a smysluplnější život.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související produkty