Když kočky chytají myši

Publikováno
min ČTENÍ

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Odvěká rivalita a soupeření o moc mezi kočkami a myšmi nevykazují žádné známky toho, že by byly na ústupu. Co kočky na myších tak fascinuje? A co dělat, když vám kočka přinese svůj hlodavčí úlovek až na polštář?

Podle National Geographic si lidé ochočili kočky už před 4 000 lety. V určité chvíli si někdo musel všimnout, že jeho kočičí společník dobře chytá myši a uvědomil si, jakou výhodu kočičí společnost má (kromě toho, že je kočka roztomilý kamarád). Brzy si je začali najímat zemědělci a další lidé, kteří se chtěli zbavit hlodavců, a za jejich služby se jim odměňovali jídlem a poskytnutím přístřešku. A od té doby je to hra na kočku a na myš.

Proč myši lákají kočky?

Jednoduše proto, že myši jsou pro kočky snadný cíl. Podobně jako ptáci, kteří jsou další oblíbenou kočičí kořistí, i myši mají ideální velikost pro malé kočičí tlapky a když jsou chyceny, příliš nezápasí. Kočka je lovec, který rád pronásleduje svou kořist, dokud ji nevyčerpá. Také ji lákají trhavé, mihotavé a nepředvídatelné myší pohyby. Myší pochoutka kočkám dodá bílkoviny a maso, po kterém se mohou utlouct, a zároveň uspokojí jejich potřebu lovu.

Moje kočka snědla myš! Co teď?

Když kočka uloví myš, často u toho nadělá nepořádek. Když budete uklízet místo činu, pracujte v rukavicích, které vás ochrání proti parazitům. Centra pro prevenci a kontrolu chorob doporučují postiženou oblast vydezinfikovat nebo vytřít savem rozpuštěným ve vodě a, je-li to relevantní, vyprat povlečení v horké vodě.

Černo-bílá kočka se dívá vzhůru a před ní sedí dvě myšky na hraní.

Nese to s sebou zdravotní rizika?

Není vyloučeno, že kočka po pozření myši může chytit nějakou nemoc. Podle zdravotnického centra pro zvířata mohou být myši infikovány hlísticemi, které se následně mohou přenést na vaši kočku. Myši také mohou přenášet parazity, kteří způsobují toxoplazmózu. Ta se může přenést na kočky a následně na lidi prostřednictvím kočičí moči.

Vědci ze Školy veterinárního lékařství na kalifornské univerzitě ve městě Davis poznamenávají, že kočky postižené toxoplazmózou nevykazují žádné známky onemocnění. Váš veterinář ale může nechat výkaly vaší kočky otestovat, aby se vyloučila jiná onemocnění, jako jsou hlístice.

U lidí se toxoplazmóza někdy také neprojeví, ale jestli vaše kočka nedávno něco ulovila a vy máte nevysvětlitelné příznaky, jako například horečku, bolesti svalů, bolest v krku nebo potíže se zrakem, vyhledejte neprodleně lékařskou pomoc. Toxoplazmóza se naštěstí dá léčit jak u lidí tak u koček.

Na lovu

U koček žijících v interiéru je myší úlovek méně pravděpodobný, než je tomu u koček, které žijí venku, přesto k tomu ale může dojít. Vaše šelma kočkovitá je k lovu naprogramována, což je důvod, proč občas napadá náhodné předměty jako zmuchlaný kus papíru nebo vaše chodidla.

Predátorský instinkt vaší kočky můžete uspokojit pomocí neživé kořisti. Myška na hraní je vyzkoušená a osvědčená náhrada, stejně jako myš na baterie, která napodobuje pohyby živého zvířete. Můžete si také vyrobit vlastní myšky na hraní z předmětů, které najdete doma.

Kočky a myši asi nikdy nebudou žít v míru, ale situaci se dá napomoci tím, že vaši kočku budete držet doma, dodáte jí zásobu hraček a zabavíte ji hrou. A když vaše kočka přesto nějakou myš uloví, nikdy není na škodu nechat ji vyšetřit veterinářem.

O autorovi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na serverech Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien

Související články

Související produkty