Chrání si kočky své lidi?

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

O psech je známo, že jsou slepě oddaní svým páníčkům, ale existují také ochranitelské kočky? Přečtěte si, zda se vás vaše kočka snaží chránit a jak vám to může dávat najevo.

Jsou kočky ochranitelské?

O kočkách se často říká, že si drží odstup a že jsou rezervované, i vůči lidem, kteří je mají ze všech najraději, ale pravdou je, že kočky mohou být vůči svým páníčkům stejně ochranitelské jako psi. Jednoduše řečeno, kočky milují svou rodinu a jejich rodina je miluje také. V přelomové studii zveřejněné v roce 2011 vědci poprvé prokázali, že vztah mezi člověkem a kočkou může být stejně silný jako vztah mezi lidmi.

Možná si neuvědomujete, jak bedlivě vaše kočka sleduje, kde zrovna jste a co děláte, ale kočky využívají svůj vytříbený sluch a čich, aby zajistili, že jejich rodina bude v bezpečí. BBC zdůrazňuje, že kočkám se podařilo odhalit u jejich páníčků rakovinu a choroby srdce, varovaly je, že se blíží infarkt, ochránily děti před šikanou a dokonce sloužily spolu s lidmi u královského námořnictva!

Žena drží skotskou klapouchou kočku u svého obličeje a tulí se k ní.

Častěji se však kočky snaží chránit své páníčky před lidmi, které považují za nebezpečné. Přestože je kočka divoký predátor, lidé se jí někdy mohou zdát velcí a nebezpeční. Kočičí instinkt velí chránit si své území a také to vaše.

Přestože je roztomilé představit si svou kočku, jak se řítí do akce a vše zachraňuje, ona pravděpodobně své chování takto nevnímá. Uznávaný odborník na zvířecí chování, Dr. John Bradshaw, varuje v časopise National Geographic proti časté tendenci "představovat si, že [kočky] mají myšlenky a pocity jako my lidé." Pokud se vás kočka snaží chránit před něčím (nebo před někým), s největší pravděpodobností jenom poslouchá svůj instinkt.

Známky příliš ochranářské kočky

Kočky mohou být v některých případech tak ochranářské, že to až hraničí s agresí. Snažte se porozumět neverbální komunikaci vaší kočky ať víte, z jakého důvodu přechází do obrany.

To, že je vaše kočka v režimu ochrany, poznáte podle následující řeči těla:

  • rozšířené zorničky
  • našpicované uši natočené směrem ven jako satelity
  • prudké, rychlé pohyby ocasem
  • přikrčený postoj
  • vyceněné zuby a/nebo drápy
  • syčení, vrčení nebo vřeštění
  • kousání nebo škrábání

Jak přistupovat k příliš ochranářské kočce

Ochranářská kočka je bojácná a strach se může proměnit v agresi. Než ale půjdete a koupíte si cedulku "Pozor, zlá kočka" na vstupní dveře, hledejte způsoby, jak agresivní kočku zklidnit a naučit ji, že takové chování je nepřijatelné.

Mějte ale na paměti, že i když se nepřátelský kočičí postoj nemá odměňovat, trestání agresivní kočky rovněž není produktivní. Organizace RSPCA vysvětluje, že když kočce za nevhodné chování vynadáte nebo ji potrestáte, je málo pravděpodobné, že to pochopí. A místo odstranění nežádoucího chování je můžete naopak ještě zhoršit, když bude kočka ještě nervóznější nebo vystrašenější. Jak nejlépe postupovat v takové situaci? Odejděte a vyzvěte ostatní členy domácnosti, aby to udělali také tak.

Jsou kočky ochranitelské? Když kočka ucítí, uslyší nebo jiným způsobem zaregistruje něco nebezpečného, řídí se instinktem. V DNA má také zakódováno, aby přešla do útoku ve chvíli, kdy se cítí vystrašeně. Je dobré vědět, že v případě nebezpečí vám vaše kočka kryje záda.

O autorovi

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine O'Brien je spisovatelka, matka a dlouholetá milovnice koček, jejíž dvě ruské modré kočky doma vládnou. Její texty si můžete přečíst na serverech Care.com, What to Expect a také Fit Pregnancy, na kterých píše o domácích mazlíčcích, těhotenství a rodinném životě. Najdete ji také na Instagramu a Twitteru pod jménem @brovelliobrien.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA

Související produkty