Gastrointenstinální a trávící poruchy u psů Druhy a příčiny

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Co jsou gastrointenstinální a trávící poruchy?

Gastrointestinální poruchy a choroby obvykle u psů postihují žaludek a střeva a běžně způsobují příznaky jako zvracení a průjem. Také můžete u psa zaznamenat krev ve stolici nebo vodnatou stolici. Veškeré poruchy, které omezují trávení či absorpci potravy nebo mění její průchod trávícím traktem, se nazývají trávící poruchy. Zdravé trávení je pro vašeho psa zásadní, aby byl schopen využít živiny přítomné v potravě a díky nim vyživovat tkáně a získávat energii. Gastrointestinální poruchy mohou vést k dehydrataci, k nerovnováze mezi kyselými a zásaditými látkami uvnitř organismu, elektrolytové nerovnováze a k podvýživě, proto je důležité umět tyto příznaky rozpoznat a poradit se o nich s veterinářem.

Rychlost, jakou potrava prochází tělem

Druhy a příčiny gastrointestinálních a trávících poruch u psů

Existuje celá řada různých trávících poruch, takže váš veterinář možná bude muset provést několik testů, aby zjistil přesnou příčinu potíží vašeho psa. Příčiny mohou zahrnovat konzumaci něčeho jiného, než je psí krmivo, nežádoucí reakci na potravu, infekci nebo nedostatek trávících enzymů. Některé rasy jako německá doga, německý ovčák, zlatý retrívr a kolie jsou náchylnější k trávícím potížím než jiné rasy. Mezi běžné trávící potíže patří:

  • Akutní gastroenteritida. Jedná se o nějčastější příčinu „podrážděného žaludku“ u psů. Obvykle se projevuje jako zvracení a průjem, které začnou náhle, ale může se jednat pouze o průjem. Může být způsobena různými věcmi jako např. pozřením něčeho nechutného (všichni víme, že to psi přímo milují), parazity, viry a cizími předměty, a to je jen pár příkladů.

  • Chronická enteropatie nebo zánětlivé onemocnění střev Na rozdíl od rychlého náběhu trávících potíží, který jsme zmiňovali před chvílí, se chronická enteropatie objevuje pozvolna a obvykle přetrvává po dlouhou dobu. Běžnými příznaky jsou průjem a úbytek na váze. Také může být způsobena mnoha různými příčinami jako nežádoucí potravinová reakce či genetika.

  • Zánět tlustého střeva (kolitida) Tlusté střevo je součástí trávící soustavy a když se zanítí, tato nemoc se nazývá kolitida. Projevuje se obvykle velmi typicky a všichni psi vykazují stejné příznaky: vypadají, jako by nutně potřebovali na záchod, ale je to namáhavé a ven téměř nic nevyjde. Jedna z klasických známek zánětu tlustého střeva je čerstvá krev a/nebo slizký hlen ve stolici. 

  • Zánět slinivky břišní (pankreatitida) Toto onemocnění je u psů závažné a může být dokonce život ohrožující. Běžnými příznaky zánětu slinivky je náhlé zvracení, deprese a nechutenství. Zároveň se jedná o velmi bolestivé onemocnění, proto může být váš pes neklidný nebo se stavět do prohnuté polohy připomínající hru, ve snaze ulevit si od bolesti. Pokud máte obavy, že by váš pes mohl mít zánět slinivky břišní, vemte jej neprodleně k veterináři.

  • Exokrinní pankreatická nedostatečnost Tento složitě znějící název popisuje chorobu, u které psům chybí určité enzymy nezbytné pro trávení. Některé z nich vznikají ve slinivce a pokud v těle chybí, potrava prochází trávícím ústrojím, aniž by z ní pes byl schopen využít všechny živiny. Psi trpící tímto onemocněním jsou obvykle neustále hladoví, stále hubnou a vypadají zbídačeně. Vzhledem k tomu, že nejsou schopni správně trávit tuky, může být jejich stolice našedlá. Některé rasy jako německý ovčák jsou tomuto onemocnění náchylnější než jiné rasy. Doplnění chybějících enzymů do potravy obvykle vede k pozitivnímu výsledku.

  • Potravinové alergie Psi mohou z řady důvodů špatně reagovat na určité potraviny a tomu se souborně říká nežádoucí potravinové reakce. Opravdové potravinové alergie jsou mnohem vzácnější, než si lidé myslí, a obvykle je způsobují bílkoviny v potravinách, jako jsou hovězí a kuřecí maso. Potravinové alergie mohou způsobit zvracení a průjem a také kožní potíže jako svědění.

  • Zácpa Stejně jako u lidí, i u psů zácpa znamená, že vyměšování je obtížné a pes chodí na záchod mnohem méně často. Zácpa může být způsobena řadou různých příčin. Konzumace kostí může vést k tomu, že je stolice tuhá a těžko se vylučuje. Dehydratace nebo pomalé trávení také mohou znamenat, že je stolice vysušená a těžko prochází trávícím traktem.

Má můj pes trávící problém?

Nejběžnějšími příznaky trávících obtíží je řídká stolice nebo průjem. Pokud váš pes trpí trávícími obtížemi, můžete zaznamenat některé nebo všechny následující příznaky.

  • Zvracení
  • Vyvrhování právě snězené potravy
  • Plynatost
  • Slabost
  • Průjem/zácpu
Běžné příznaky

Chronické střevní potíže mohou být pro mnoho psů vyčerpávající a je potřeba, aby jim veterinář provedl důkladné testy a stanovil podrobnou diagnózu.

DŮLEŽITÉ: Pokud má váš pes průjem nebo zvrací, může u něj dojít k těžké dehydrataci. Pokud zaznamenáte některé z příznaků uvedených výše, konzultujte situaci se svým veterinářem.

Léčba: Význam výživy

Trávící potíže jsou poměrně běžné a většina z nich během pár dnů sama odezní. Někteří psi ale potřebují dlouhodobou péči, protože mají potíže s trávením pravidelně nebo nepřetržitě.

Na zdraví trávícího ústrojí ale může mít výrazný vliv krmivo, které psovi podáváte. V závislosti na konkrétní diagnóze a příznacích lze doporučit řadu různých nutričních přístupů. Hlavním cílem je zmírnit u vašeho psa příznaky, tj. zvracení a/nebo průjem. Veterináři doporučují psům s těmito potížemi podávat snadno stravitelné krmivo, aby se předešlo podráždění citlivého žaludku a střev. Rozpustná a nerozpustná vláknina v kombinaci s omezeným obsahem tuku také pomáhá zajistit, aby psí střeva fungovala, jak mají. Během fáze uzdravování je také důležité u psa dávat pozor na hydrataci a případný nedostatek tekutin doplnit.

Vzhledem k tomu, že některé z těchto střevních potíží mohou přetrvávat, je někdy nezbytné řešit je pomocí výživy dlouhodobě. Pro přesnou diagnózu a léčebné možnosti se vždy obraťte na svého veterináře, který vám doporučí nejlepší krmivo pro zdravé trávení vašeho psa.

Otázky o zdravém trávení, které můžete položit svému veterináři:

  1. Jsou potraviny, které bych svému psovi neměl dávat, aby měl zdravou trávící soustavu?
    • Jak může lidské jídlo (např. čokoláda) ovlivnit psí zdraví?
  2. Doporučil byste pro zdravé trávení mého psa  terapeutické krmivo?
    • Zeptejte se také, jaké speciální nutriční potřeby má váš pes.
    • Kolik doporučeného krmiva bych měl psovi dávat a jak často?
    • Poraďte se, jaké pamlsky můžete kombinovat s doporučeným krmivem.
  3. Jak rychle můžu očekávat, že se u psa objeví první známky zlepšení?
  4. Můžete mi dát písemné pokyny nebo prospekt o zdravém trávení?
  5. Jak se s vámi můžu nejlépe spojit (e-mail, telefon), pokud budu mít nějaké otázky?
    • Zeptejte se, zda máte přijít na kontrolu.
    • Zeptejte se, zda vám zašle připomenutí e-mailem nebo smskou.

Související články

  • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

    Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
  • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

    Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
  • Březost psů

    Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
  • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

    Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související produkty