10 tipů, jak se připravit na adopci psa
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Adoptování psa může být velmi zatěžující úkol, pokud nevíte, kde začít. Na druhou stranu přivést si domů štěně je také skvělý a radostný zážitek. Tento milník je první z mnoha momentů, kdy se mezi vámi a vaším čtyřnohým přítelem vytvoří pouto. Abychom vám ulevili od stresu, níže uvádíme deset rad, které vám pomohou k tomu, aby celý proces proběhl hladce.
1. Sežeňte vše, co bude potřebovat
Obstarejte všechno, co bude potřeba k tomu, aby byl v bezpečí a cítil se pohodlně ještě, než ho přivedete domů. Kromě základů – obojku a vodítka, jídla a misek na vodu – budete potřebovat také psí pelíšek, zábranu, hračky, vybavení na péči o srst, ale i něco, čím ho budete rozmazlovat - jako třeba pamlsky. Rovněž se hodí mít absorpční podložky a enzymatický čistič moči na ruce pro počáteční fáze výcviku v domácnosti.
2. Připravte svůj domov
Stejně jako u přípravy vaší domácnosti na příchod miminka je vždy rozumné připravit váš prostor na příchod štěněte. Projděte se po svém domě a ukliďte předměty, které by mohly ublížit malým či zvědavým štěňatům, a zároveň uložte na vyvýšené místo předměty, které nechcete, aby chlupáč rodiny rozkousal.
Na příchod nového člena domácnosti byste měli připravit i zbytek rodiny. Pobavte se o tom, kteří členové rodiny se ujmou krmení, venčení a cvičení psa. Pokud u vás už žijí jiná zvířata, ujistěte se raději pro bezpečnost všech, že mají platné očkování. A pokud máte doma kočky, měli byste pro ně mít vymezenou oblast, kam nebudou mít přístup psi a kam se budou moci kočky kdykoliv odebrat a aklimatizovat se na příchod nového člena domácnosti podle sebe. Může vám to připadat jako přehnané, ale tato příprava pomůže k tomu, aby se váš pes cítil bezpečně a zjednoduší to proces změny pro všechny.
3. Přidělte mu bezpečné místo
Stejně jako všem vašim dosavadním domácím mazlíčkům vytvořte vlastní soukromý prostor i tomu novému. Někteří páníčci mají odpor ke psím boudám, ale nezisková organizace Best Friends uvádí, že je psi vnímají jako svá vlastní místa k odpočinku podobně jako doupata. Slouží také jako místo, kde se mohou cítit bezpečně, zatímco se adaptují. Pokud i tak nechcete mít doma boudu, použijte ohrádku k oddělení prostoru, který bude jen vašeho psa. Můžete ho zde navštěvovat a družit se s ním, ale prozatím k němu nepouštějte děti a ostatní zvířata.
4. Naplánujte jak (a kdy) si ho přivedete domů
Je-li to možné, vezměte si na pár dní volno nebo naplánujte vyzvednutí psa na víkend, kdy budete mít volno. Nevyzvedávejte si ho ale na začátku dlouhé dovolené, kterou s ním strávíte doma. Pokud si zvykne na to, že jste pořád doma, může se u něho rozvinout separační úzkost, když půjdete do práce. Až si ho pojedete vyzvednout, nechte řídit někoho jiného nebo seďte vedle zvířete, abyste ho mohli při jízdě utěšovat. Nezapomeňte si s sebou vzít obojek a vodítko a jet s ním rovnou domů, abyste ho nerozrušovali různými zastávkami.
5. Proveďte psa po domě
Nechte ho prozkoumávat a očichávat jeho nový domov a držte ho při tom na vodítku. Ukažte mu jídlo, pelíšek a hračky a vysvětlete mu, co je mu nepřístupné pomocí krátkých, rozhodných povelů jako „ne“ či „nech to“.
6. Proveďte ho po zahradě na vodítku
Adoptovanému psovi byste měli dát spoustu času a prostoru k očichání jeho nového prostředí. Pokud jste si vymezili místo na zahradě, které bude sloužit jako psí záchod, voďte ho tam a odměňujte ho pokaždé, když ho úspěšně použije.
7. Představte mu rodinu
Liga za záchranu zvířat Animal Rescue League of Boston doporučuje seznamovat s novým psem ostatní psy a členy rodiny popřadě. Udržujte ostatní psy na vodítku a dohlížejte na jejich interakce. Mějte při tom na paměti, že přehnané přivítání v nich může vyvolat teritoriální chování k novému přírůstku do rodiny. Zabraňte dětem (a ostatním páníčkům), aby psa líbali či objímali (ať už je sebevíc rozkošný), ale dovolte, aby se obě strany seznámily očicháním a menší odměnou.
8. Pomalu měňte stravu vašeho psa
Pokud je to možné, ponechte psovi v jídelníčku něco z jídla, kterým ho krmili v útulku nebo které mu podával chovatel a postupně obměňujte stravu vašeho psa a přecházejte na značku, kterou mu chcete podávat, abyste se vyhnuli problémům se zažíváním způsobeným náhlou změnou.
9. Začněte hned s výcvikem
I dospělí psi, kteří jsou již zvyklí na domácnost, potřebují trochu domácího výcviku. Pokud máte v plánu naučit svého psa žít v boudě, představte mu boudu hned a zkoušejte ho v ní nechávat – a to s hračkou vždy na kratší dobu, zatímco vy vyjdete z domu a necháte ho, aby se v ní aklimatizoval. Chcete, aby si váš pes prošel formálním výcvikem, aby se naučil poslouchat? I tak s ním budete chtít pracovat, aby si vstřebával pravidla už od prvního dne.
10. Nechte ho prohlédnout veterinářem
Do týdne od chvíle, kdy si ho přivedete domů, byste měli navštívit veterináře kvůli zdravotní prohlídce a ujištění že má platné očkování.
Adopce psa je velká změna pro psa i vaši rodinu. Zajistíte-li tyto základní povinnosti, pomůžete svému novému psovi, aby se v novém prostředí cítil bezpečněji a bude pro vás jednodušší vytvořit si k vašemu čenichavému druhovi silné pouto.
O autorovi
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je spisovatelka na volné noze a redaktorka z Tulsy v Oklahomě. Často píše o domácích zvířatech a jejich zdraví z prostředí svého domova, kde je obklopena svými chlupatými mazlíčky.