Výchova štěněte: Co musíte vědět

Publikováno Jean Marie Bauhaus
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Štěňata jsou neskutečně roztomilá, ale řekněme si to upřímně: výchova štěněte s sebou nese spoustu výzev. Pokud jste štěně nikdy dřív neměli, úkol, který před vámi stojí, může působit velmi náročně. Až si ale ty velké štěněcí oči získají vaše srdce, nebude už cesty zpět. Zde je několik užitečných tipů, jak hladce projít vývojovým obdobím štěněte a zajistit, že vaše nové čtyřnohé miminko vyroste ve zdravého, šťastného a vyrovnaného psa.

Výchova štěněte: Co vzít v úvahu

Štěně retrívra si v trávě škrábe bleší kousnutí

Štěňata jsou malé uzlíčky plné energie, které často velmi zajímá jejich okolí. Život se štěnětem se zase tolik neliší od života s lidským batoletem - bude vyžadovat spoustu trpělivosti, až budete na štěně dohlížet, aby se nedostalo do maléru, pomáhat mu naučit se správnému chování a učit ho bezpečně poznávat svět.

Dobrou zprávou je, že štěňata často spí, i když ne vždy prospí celou noc. Vaše štěně může vzbudit celou domácnost, když začne kňučet nebo štěkat, protože potřebuje na záchod nebo proto, že se vzbudilo o samotě a vystrašené. Štěňata také mají potřebu hodně kousat, když se jim začnou prořezávat stálé zuby, a je možné, že budou považovat koberec ve vašem obýváku, pohovku, oblíbený pár bot nebo dokonce vaši ruku za dokonalé štěněcí kousátko. Pokud vás bude takové chování přivádět k zoufalství, je důležité uvědomit si, že výchova štěněte je dočasný úkol. Až štěně dospěje, opustí většinu těchto štěněcích tendencí.

Jestli jste si právě pořídili štěně nebo se chystáte brzy si zajet pro tento malý uzlíček radosti, musíte se připravit na odpovědnost, kterou představuje péče o někoho dalšího. To znamená najít si v nabitém programu čas na plnění jeho potřeb. Pokud se tedy chystáte pořídit si štěně, je dobré udělat to ve chvíli, kdy si můžete vzít volno z práce nebo pracovat z domova a kdy s ním můžete trávit čas. Díky tomu jej budete moci často pouštět ven na toaletu a také monitorovat jeho chování, až se bude sžívat s novou rodinou.

Vybavení domova pro život se štěnětem

I když uděláte vše, co je ve vašich silách, je prakticky nemožné mít to zvědavé štěně plné enegie neustále pod kontrolou, proto je důležité připravit domov na život se štěnětem ještě před jeho příchodem. Zabezpečte elektrické kabely a umístěte mimo dosah jedovaté rostliny a látky, jako jsou čistící přípravky a insekticidy. Je dobré prolézt domov po kolenou - uvidíte díky tomu své okolí z pohledu štěněte. Odstraňte vše, co by štěně mohlo mít pokušení kousat nebo spolknout a uzavřete psí dvířka a všechny další otvory, v nichž by se mohlo ztratit nebo zapříčit. Tím zůstane štěně jednak v bezpečí, ale také se vyhnete úzkosti, která by vás mohla přepadnout když zjistíte, že vaše zvíře je nezvěstné.

Připravte se začít s výcvikem, jakmile si štěně přinesete domů. Pokud plánujete naučit ho pobývat v přepravce či kleci, připravte si ji předem. Můžete ji vystlat dekami nebo do ní umístit psí pelíšek, aby v ní měl pohodlí, ale ujistěte se, že je přepravka dost velká na to, aby v ní pes mohl vstát, otočit se a lehnout si. Pomalu ho s přepravkou seznamte tak, že necháte dvířka otevřená a pes ji bude moci sám prozkoumat. Můžete ho nalákat dovnitř tím, že tam dáte hračku nebo pár kousků jídla. Čím snadnější pro něj bude do přepravky vlézt, tím jednodušší to bude pro vás oba během výcviku.

Jestli se s přepravkou pracovat nechystáte, vyhraďte psovi kus místa, jako např. kout v kuchyni nebo v obýváku, kam se bude moci uchýlit a mít klid od ostatních zvířat v domácnosti nebo od malých dětí, ale zároveň bude součástí dění v domě. Pořiďte mu tam výcvikové podložky, ať se vyhnete případným nehodám, a také psí pelíšek, misku na vodu a hračky vhodné pro štěňata. Toto místo bude sloužit jako základna a bezpečná oblast, z níž může štěně postupně poznávat další členy rodiny a kam se může stáhnout, když na něj bude nových dojmů příliš nebo když bude potřebovat chvíli klid.

Vybavení, které budete potřebovat

Aby bylo vaše štěně zdravé a šťastné, budete si muset pořídit řadu věcí.

  • Misky na vodu. Obyčejné kuchyňské misky nejsou pro nenechavá štěňata vhodné.
  • Pár hraček či hlavolamů postupně uvolňujících jídlo.
  • Kvalitní krmivo pro štěňata a zdravé psí pamlsky.
  • Čerstvou čistou vodu.
  • Obojek s identifikační známkou.
  • Vodítko a případně psí postroj na procházky (ty se budou hodit, až budete štěně učit chodit na vodítku).
  • Přepravku nebo nosítko na psa.
  • Psí pelíšek.
  • Psí hřeben nebo kartáč.
  • Šampon vhodný pro štěňata.
  • Kleštičky na drápy určené pro psy.
  • Psí zubní kartáček a zubní pastu.
  • Hračky bezpečné pro štěňata.
  • Biodegradabilní sáčky na exkrementy.
  • Cestovní tašku, v níž budete převážet na cestách vybavení pro štěně.
  • Čistící přípravek bezpečný pro štěňata (tedy pokud nejste první páníček v historii, kterému se se štěnětem nestane jediná nehoda. Pokud jste, blahopřejeme!)

Štěněcí výživa

Štěňata mají jiné nutriční a energetické potřeby než dospělí psi. Hledejte kvalitní krmivo pro štěňata, které je speciálně navrženo tak, aby podporovalo růst a vývoj štěňat. Správné množství krmiva záleží na faktorech, jako jsou věk, velikost a plemeno. O tom, kolik krmiva podávat a jak často, je dobré se poradit s veterinářem.

U některých malých plemen může být ideální krmit štěňata bez omezení, ať máte jistotu, že dostávaji všechny nutné živiny. Trpasličí a malá plemena fyzicky dospívají rychleji než větší plemena a je možné u nich přejít na dospělé krmivo a dospělé dávky mezi 9 a 12 měsíci věku.

Větším plemenům může trvat celé dva roky, než dosáhnou fyzické dospělosti, a také mají jiné nutriční potřeby než malá plemena. Měli by dostávat krmivo pro štěňata určené pro velká plemena. Poraďte se se svým veterinářem, kdy je nejvhodnější přejít u dospívajícího velkého štěněte na krmivo pro dospělé jedince. Tato štěňata by také měla dostávat několik jídel denně v konkrétním množství, aby se předešlo zdravotním komplikacím, jako je nadýmání. Strukturovaný krmný režim může u štěňat větších plemen vypadat následovně:

  • Šest až dvanáct týdnů - čtyři jídla denně.
  • Tři až šest měsíců - tři jídla denně.
  • Od šesti měsíců dále - dvě jídla denně.

Výcvik a socializace

Hnědé štěně australského ovčáka močí v trávě s dalšími štěňaty v pozadí

S výcvikem k čistotě je potřeba začít od samého začátku. Organizace RSPCA vysvětluje, že psi jsou přirozeně čistotná zvířata, která se snaží neznečistit si místo na spaní a jeho okolí. Během výcviku k čistotě proto může být užitečné omezit je na menší oblast nebo na přepravku. Vytvořte si rutinu a mějte na paměti, že malá štěňata budou potřebovat vyprázdnit svůj močový měchýř každých pár hodin. Když se štěněti podaří vykonat potřebu na správném místě, nešetřete chválou a odměňte jej pamlskem.

Pokud jde jak o výchovu k čistotě tak o nácvik pravidel správného chování, je důležité mít se štěnětem trpělivost a využívat pozitivní motivaci, aby si vytvořilo pozitivní asociace se správným chováním. Obecně řečeno je nejlepší vyhnout se nežádoucímu chování tím, že předejdete situacím, které by k takovému chování mohly vést. Nikdy štěněti například nedávejte boty, ponožky nebo jiné zakázané předměty na žvýkání.Nikdy štěně nebijte nebo na něj nekřičte - to jej pouze vystraší a bude se cítit zmateně a úzkostlivě. Když se začne chovat nepatřičně, snažte se přesměrovat jej k jiné, pozitivní činnosti. Pokud například kouše něco, co nemá, nasměrujte jej zpět k nějaké hračce. Také byste se měli co nejdříve zapsat na výcvikový kurz. Tyto kurzy nejen představují skvělou příležitost k socializaci a učení v kontrolovaném prostředí, ale také vám umožní osvojit si dovednosti nezbytné ke správnému výcviku štěněte.

Socializace je klíčem k tomu, aby z vašeho štěněte mohl vyrůst vyrovnaný dospělý pes. Se socializací můžete začít rovnou a vystavit štěně co nejvíce novým lidem, místům, zrakovým, zvukovým a čichovým vjemům a zkušenostem. Také byste mu měli nabídnout spoustu možností interakce s dalšími zvířaty, ale je důležité ujistit se, že všichni zvířecí kamarádi jsou také očkovaní a prošli veterinární kontrolou, aby vaše štěně zůstalo v bezpečí.

Zdraví vašeho štěněte

Jeden z prvních kroků, které byste měli podniknout poté, co si pořídíte nové štěně, je naplánovat si návštěvu u veterináře. Pokud ještě nemáte vyzkoušeného veterináře, poptejte se v okolí. Je pravděpodobné, že vám rodinní příslušníci, přátelé či kolegové z práce budou moci někoho doporučit.

Na první kontrole veterinář vaše štěně prohlédne, zda netrpí nějakými zdravotními problémy a zda nemá parazity a pravděpodobně vám doporučí, jak se vyhnout parazitům jako jsou blechy, klíšťata a červi. Váš veterinář také stanoví očkovací harmonogram a poradí vám, kdy štěně přivést na vykastrování, což může pomoci omezit riziko zdravotních obtíží a problémů s chováním, až štěně povyroste.

Než bude vaše štěně plně naočkované, vyhýbejte se psům, jejichž očkovací historii neznáte, jakož i místům, která navštěvuje velké množství psů, jako jsou psí parky a veřejné zahrady.

Veterinář vám také odpoví na veškeré dotazy či obavy, které máte v souvislosti s výchovou štěněte, jako např. jaký typ krmiva mu podávat a v jakém množství. Dále vám může váš veterinář nebo jeho asistent poradit ohledně dalších aspektů péče o štěňata, např. ohledně čištění zubů a zastřihávání drápků, případně vám předvede, jak tyto činnosti správně provádět.

Když budete u veterináře, můžete štěně rovnou objednat na kontrolu v 6 měsících. Veterinář během ní zkontroluje růst a vývoj štěněte, aby se ujistil, zda je ze zdravotního hlediska vše v pořádku. Možná vám dokonce poradí, jak se připravit na fázi dospívání, kdy štěně dosáhne sexuální zralosti, což může být pro psí páníčky náročné období. Je to zároveň dobrá příležitost promluvit si o tom, co očekávat během cesty vašeho štěněte k dospělosti.

Štěně a hra

Kromě výcviku a všeobecné péče o zdraví štěňata potřebují také pozornost a fyzickou aktivitu. Dobrou zprávou je, že to nemusí znamenat jen procházky či běhání po okolí nebo cesty do psího parku. Hraní si se štěnětem pro něj často představuje dostatečnou fyzickou aktivitu a zároveň to pomáhá budovat mezi vámi pouto. Hry jako nošení předmětů, přetahování nebo schovávaná se dají hrát i doma a zároveň umožní vybít přebytečnou energii. Věnujte každý den 30-60 minut hře se štěnětem, navíc kromě procházek a vypuštění na zahradu, kde si může zaběhat.

Péče o zevnějšek

I psi, kteří nepotřebují stříhat každých pár týdnů, určitou péči o zevnějšek vyžadují. Když s ní začnete v době, kdy je štěně ještě mladé, ušetří vám to oběma později spoustu energie. Taková péče zahrnuje stříhání a kartáčování, čištění zubů, zastříhávání drápků a koupání. Stříhání můžete rozhodně nechat na profesionálním psím kadeřníkovi a na zastříhnutí drápků si zajít k veterináři, ale je důležité naučit psa sedět v klidu, zatímco o něj pečujete. Navykněte jej na pocit, který vyvolává dotyk kartáče v jeho srsti. To platí obzvláště pro psy, kteří hodně línají a zanechávají po sobě chlupy. Koupání štěněte může být výzva, proto si připravte spoustu ručníků (a oblečení, které se může namočit) a pomalu jej navykejte na vodu a šampon. Jak si bude postupně zvykat, celý proces se zjednoduší. A na závěr: čištění zubů se může zdát mnohým páníčkům zvláštní, ale může to velmi pomoci v ochraně psí ústní dutiny. Zde je několik tipů, jak zajistit, aby si štěně zvyklo, že mu čistíte zuby.

Výchova štěněte není jednoduchý úkol, ale je to dobrodružství plné výhod, jak se mezi vámi postupně utváří pevné pouto, které potrvá celý život. Spousta trpělivosti a trochu úsilí navíc promění vaše nezvedené štěně v zábavného kamaráda, který bude stát za všechno to investované úsilí.

O autorce

Jean Marie Bauhaus fotografie autorky

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je autorka beletrie, spisovatelka na volné noze a redaktorka z Tulsy v Oklahomě. Často píše o domácích mazlíčcích a jejich zdraví ze svého domova, kde je obklopena svými chlupáči.

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty