Péče o zuby u psů  

Published by
min čtení

Believe it or not, taking care of your dog's teeth is as important as looking after your own. Just like us, our dogs experience plaque build-up if left on their teeth. This turns into tartar, accumulates around the gum line, irritates the gums and eventually leads to inflamed gums (known as gingivitis), which is the onset of gum disease
Monty the dog smiling

Plak a zubní kámen

Sliny. Bílkoviny, bakterie a částečky jídla společně vytváří plak, který se bude postupně usazovat na zubech, pokud je nebudete čistit. Minerály ve slinách jej následně přemění v zubní kámen, tvrdou nažloutlou usazeninu, která se hromadí podél linie dásní. Zubní kámen může dásně dráždit a způsobovat jejich zánět, který je počátkem parodontózy.

Problém související s věkem

S postupujícím věkem psa může jít o velmi závažný problém. Bakterie a toxiny útočí na zuby, kosti, dásně a pojivovou tkáň okolo zubů a mohou způsobit závažnou infekci končící až vypadnutím zubu.

Bakterie způsobující tuto infekci se mohou rozšířit i do plic, jater, ledvin a srdce, pokud se dostanou do krevního oběhu.

Péčí o zuby svého psa se tedy nejen staráte o jeho zdraví, ale vyhnete se i vysokým účtům za dentální ošetření.

Průvodní znaky

Jakékoli problémy odhalí Váš veterinář při každoroční prohlídce Vašeho psa, ale v mezidobí můžete sledovat následující příznaky:

 • Žluté a hnědé usazeniny zubního kamene podél linie dásní
 • Potíže při jídle
 • Nateklé a krvácející dásně
 • Zápach z tlamy

Pamatujte, zápach z tlamy může být u psů známkou různých zdravotních problémů, takže byste neměli nepříjemný zápach považovat pouze za normální jev u starého psa.

Dobrý kartáček

Jak tedy pečovat o zuby Vašeho psa? Péče je vlastně z velké části stejná jako u lidí. Pravidelné čištění, dobrá strava a občasné kontroly. Čištění bude jednodušší, pokud s ním začnete v raném věku psa, ačkoli nakonec si na něj zvyknou psi v každém věku.

Nepoužívejte zubní pastu určenou pro lidi. Psi nemají tvořící se pěnu vůbec rádi a může jim způsobit nevolnost. Existují pasty vytvořené přímo pro domácí mazlíčky. Jsou pro ně bezpečnější a budou jim mnohem více chutnat.

Podle velikosti zubů a tlamy Vašeho psa je možné, že budete moci používat běžný zubní kartáček. Existují však i speciální kartáčky, které si nasadíte na prst a čištění je s nimi snazší. Zeptejte se svého veterináře, jaký kartáček by Vám doporučil.

Postupujte pozvolna

Aby si Váš pes na čištění zvykl, je třeba jej uklidňovat neustálým utěšováním. Nechte jej ochutnat trochu zubní pasty a poté mu lehce třete zuby, aby si na ten pocit zvykl.

Možná se mu to nebude zpočátku líbit, ale buďte trpěliví, nakonec si zvykne.

Čistěte krouživým pohybem a zvláštní pozornost věnujte místům, kde zuby přechází v dásně. Až budete téměř hotovi, čistěte vertikálně směrem dovnitř tlamy, abyste očistili veškerý uvolněný plak.

Zuby byste měli svému psovi čistit nejméně jednou týdně, ale ideální je čistit každý den.

Alternativy k čištění

Existují speciálně připravená psí krmiva a pamlsky, které pomáhají redukovat množství zubního kamene a zabraňují vzniku parodontózy.

Tímto způsobem svému psovi nejsnáze zajistíte alespoň nějakou formu každodenního „čištění“.

Poraďte se se svým veterinářem, zda preferuje určité krmivo nebo metodu péče o zuby. Nezapomeňte však, že udržování zubů Vašeho psa v dobrém stavu je nezbytné pro jeho celkové zdraví.

Související články

 • Sezónní tipy

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Interakce psů  

  Klíčem k interakci Vašeho psa s jinými psy, neboli socializaci, je zvyk a zkušenosti. Měli byste svého psa v maximální možné míře vystavovat pozitivním zážitkům s co nejvíce různými lidmi, místy a zvířaty.
 • Péče o zdraví Vašeho štěněte  

  Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
 • Jak umýt a vykoupat psa  

  180680638 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet

Související výrobky