Kočky a vánoční stromky: Jak je udržet v bezpečí

Published by
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Max, kocour Brendy Martinové, jednou převrhnul vánoční stromek, když se na něj pokusil vyskočit.

Max už tu není, ale Brenda a její manžel John Myers se poučili: Vědí, že kočky a vánoční stromky mohou být ničivou silou. Takže, aby jejich vánoční stromek byl bezpečný pro kočky, začali kotvit své živé stromky ke zdi.

Jejich dvě současné kočky, Sugar a Spice, každý rok rády šplhají po vánočním stromku a „hnízdí“ na jeho větvích, aby mohly sledovat světýlka. O jedněch Vánocích přistihl John Spice až na vrcholku skoro třímetrového stromku.

„Seděla tam a trůnila jako hvězda,“ říká Brenda.

Spice climbing the Christmas tree.

I když se zdá téměř nemožné udržet kočku (zejména mladší koťátka) v dostatečné vzdálenosti od vánočního stromku, je možné problémy, které může způsobit zvědavá šplhající kočička, zmírnit.

Vánočný stromek bezpečný pro kočky

Pam Johnson-Bennettová, specialistka na chování koček, nabízí několik způsobů, jak během svátků udržet kočky a vánoční stromky v bezpečí. Nejlepší řešení je, říká, umístit stromek do místnosti, kterou můžete zavřít, když na vašeho chlupatého miláčka nikdo nedohlíží. Tímto způsobem můžete jednoduše zavřít dveře, když jste pryč, a máte jistotu, že vás nebude čekat žádné nepříjemné překvapení, až se vrátíte domů.

Pokud to však není možné, její další návrhy zahrnují opatření, které používají i Brenda a John:

 • Připevněte stromek ke zdi nebo ke stropu. Když použijete rybářský vlasec a šroub s okem na zdi nebo na stropě, bude pro kočku mnohem obtížnější stromek převrhnout.
 • Investujte do robustního stojanu. Najděte takový stojan pro stromek, který udrží hmotnost a výšku stromku, i když se ocitne pod útokem šplhající kočky.
 • Odstraňte z blízkosti stromku nábytek. Kočka může využít blízký stůl, gauč nebo polici k tomu, aby vyskočila přímo na stromek.

Zastavte ochutnávání

Ačkoliv Brenda a John nikdy neměli kočku, která by opravdu okusovala stromek, existují kočičky, které hledají něco na zub. Johnson-Bennettová doporučuje postříkat větve hořkým postřikem proti okusování. Na trhu je k dispozici několik typů, nebo si můžete vytvořit svůj vlastní smícháním citrusového oleje – nebo čerstvé citronové šťávy – s vodou a nastříkáním směsi na stromek. Pamatujte: Některé kočky mají vůči některým postřikům větší averzi než jiné, takže budete muset sledovat, zda je postřik dostatečný pro to, aby se Vaše kočka ke stromku nepřibližovala. Pokud ne, zkuste jinou značku.

Kočka okusující stromek není jen pro zlost, ale může také ohrozit svoji bezpečnost, pokud máte živý stromek, poznamenává Johnson-Bennettová.

„Jehličí je jedovaté při požití, a také nevíte, zda není stromek postříkaný zpomalovači hoření, konzervačními látkami nebo třeba pesticidy,“ píše.

Požití jehličí může podle odbornice na chování koček Marilyn Kriegerové způsobit poškození jater nebo dokonce smrt. Říká serveru Petcha, že jehličí může proděravět střeva a jehličí umělého stromku může způsobit neprůchodnost střev.

Jehličí není jediným toxickým problémem okolo živého vánočního stromku. Můžete mít doma také jedovaté sváteční rostliny, tak buďte opatrní a dohlédněte na to, aby kočka nepila vodu z nádržky u živého stromku. Johnson-Bennettová poznamenává, že nejen míza stromků je toxická, ale také většina konzervačních látek, které jste možná přidali do vody, jako například aspirin.

Jak zabráníte kočce v přístupu k vodě? Nádržku můžete zakrýt síťovinou nebo lepicí páskou – lepivou stranou nahoru – abyste zabránili přístupu k zásobě vody u stromku.

Bezpečné zadrátování

Sugar, fascinated by the Christmas lights.

Sprej proti okusování by měl být aplikován také na dráty osvětlení vánočního stromku, aby je kočka nekousala. Přečtěte si další možnosti, jak majitelé koček mohou ochránit svoji chlupatou přítelkyni a zachovat si zářící strom:

 • Drátky pevně omotejte okolo větví, abyste omezili visící nebo volné části, které mohou být pro kočku neodolatelné.
 • Vyberte si souvisle svítící světla – spíše než blikající – aby se snížila pravděpodobnost, že si s nimi bude kočka hrát.
 • Zakryjte veškeré kabely vedoucí od stromku k elektrické zásuvce. Jednoduše na ně navlékněte prázdné role od kuchyňských utěrek nebo toaletního papíru, abyste je ochránil před zvědavou kočičkou.
 • Zkontrolujte, zda nedošlo ke zranění kočky nebo poškození stromku. Pokud má vaše kočka přístup ke stromku, když nikdo není doma, nezapomeňte často kontrolovat kabely, zda nejsou poškozené od zubů nebo drápků. Vždy vypojte stromek ze zásuvky, když kočka není pod dohledem. Pokud se domníváte, že vaše kočka možná kousala do kabelu pod napětím, zkontrolujte, zda nemá v ústech známky popálení, a hledejte ožehnuté chlupy a vousky. Pokud máte podezření, že se vaše kočka zranila při kousání do osvětlení vánočního stromku, okamžitě zavolejte veterináři.

Bezpečnost ozdob

Opravdu se nemůžete zlobit na kočku za to, že se jí líbí ozdoby. Musíte připustit, že tyto lesklé, houpající se předměty, vypadají jako hračky. Vaše kočka neví, že právě tato ozdoba je rodinný klenot, který se předává z generace na generaci. Takže, jak dosáhnete toho, aby kočka dala vašim vzácným ozdobám pokoj? Podle Brendy jde hlavně o umístění.

„Ve spodní třetině stromu jsou prostě nerozbitné věci nebo takové ozdoby, které byly levné, a proto se nebudeme zlobit, když se rozbijí,“ říká Brenda. Možná bude nejlepší, když necháte své nejcennější a křehké ozdoby v krabici, dokud nezjistíte, jak bude vaše kočka reagovat na jiné ozdoby na stromku.

Aby bylo dosaženo harmonie mezi kočkami a vánočními stromky, navrhuje Johnson-Bennettová následující:

 • Vybírejte nerozbitné ozdoby. V opačném případě by kočka mohla náhodně spolknout ostrý kus nebo na něj stoupnout, takže by byla nutná návštěva veterináře.
 • Ozdoby zavěšujte spíše ke středu stromku než na spodní nebo vnější větve, kde by mohly být natolik dostupné, že by jim kočka neodolala.
 • Použijte zelené vázací drátky k zajištění ozdob ke stromku. Tímto způsobem můžete pevně připevnit ozdobu k větvičce, takže bude pro kočku mnohem obtížnější shodit ji na zem.
 • Buďte retro. Je-li vaše kočka stromkem posedlá, můžete použít jednoduché papírové ozdoby nebo girlandy, abyste ochránili svoji kočku i své vzácné ozdoby.

Ať už uděláte cokoliv, nedovolte, aby vám zvědavé kočky a vánoční stromky zkazili vánoční pohodu. Stačí se zeptat Brendy – kočky a vánoční stromky patří k atmosféře Vánoc.

„Každý rok vymyslí nějakou novou vylomeninu se stromkem, která nás vždycky rozesměje“ říká. Už se to stalo součástí naší rodinné tradice."

Contributor Bio

Kara Murphy

Kara Murphy

Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a majitelka mazlíčků, která žije ve městě Erie, stát Pensylvánie. Má křížence zlatého retrívra a pudla, který se jmenuje Maddie.

Related products