„Úsměv!“ Jak udělat dokonalou fotografii vaší kočky

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Každá kočka je jedinečná a v očích každého milovníka koček je to nejkrásnější stvoření na světě. A tak to také má být. Jak ale zachytit její duši a jedinečnou osobnost na fotografii, kterou budete uchovávat jako poklad po celý svůj život? Dobrou zprávou je, že díky rozvoji cenově dostupných digitálních fotoaparátů je to nyní snazší než kdy předtím. Techniky, které Vám pomohou pořídit krásnou fotografii Vaší kočky, jsou v podstatě stejné jako techniky, které se používají při fotografování jiných zvířat: obrovská trpělivost, chytré využití světla a expozice, citlivé vnímání pocitů zvířete a pořízení mnoha snímků. S digitálním fotoaparátem nezáleží na tom, kolik snímků pořídíte, takže můžete fotografovat podle libosti. Čím více snímků pořídíte, tím větší máte šanci, že jeden z nich bude ten pravý. Každopádně je vhodné se dobře připravit a tady je několik rad, které stojí za uvážení...

Soustřeďte se

Dříve než vůbec vezmete fotoaparát do ruky, zamyslete se, co vlastně chcete zachovat pro příští generace. Kočku, která se ve spánku natáhne přes celou pohovku? Nebo jak skáče jako gazela z podlahy až nahoru na knihovnu? Až si to rozmyslíte, připravte focení a vyčkejte na vhodný okamžik. Chcete-li získat co nejostřejší snímek, je třeba vhodně nastavit ostření fotoaparátu. Automatické ostření fotoaparátu bude úspěšnější v případě pevných objektů (například oko nebo obojek) než u klubka chlupů. Pokud se kočka pohybuje a mění svou vzdálenost od fotoaparátu, kompenzujte tyto změny neustálým doostřováním, abyste v okamžiku, kdy přijde ta pravá chvíle, mohli vytvořit dokonale ostrý snímek.

Buďte trpěliví

Vaše kočka nechápe, že se ji snažíte vyfotit – proto neuposlechne příkazy jako „stůj támhle a nehýbej se!“ nebo „ještě trochu víc vlevo“. Budete muset vyčkat, dokud se o své vlastní vůli nepostaví do ideální pozice. Nechte ji, ať je klidná, nepronásledujte ji. Pokud chcete, aby se dívala do fotoaparátu, zkuste nad fotoaparátem držet její oblíbenou hračku, čímž přilákáte její pozornost.

Vezměte v úvahu světelné podmínky

Obecně platí, že fotografování s bleskem a zvířata nejde moc dohromady. Některé kočky může náhlé jasné světlo vyplašit, blesk má navíc tendenci „odbarvit“ bohaté zbarvení srsti zvířete. Přirozené světlo – ať už venkovní nebo plynoucí do místnosti okny – je nejenže mnohem méně „traumatizující“, ale výsledné fotografie budou také vypadat daleko lépe. Pokud nemáte dost světla, můžete využít kouzla digitální fotografie a snímek pomocí počítače uměle zjasnit.

Buďte připraveni

Než začněte fotit, zkontrolujte, zda používáte správný objektiv a zda je fotoaparát nastaven na režim snímání. Používáte-li zrcadlovku, můžete k většímu přiblížení použít objektiv se zoomem, který umožní pořídit detailní záběry bez nutnosti cpát kočce fotoaparát před obličej. Protože se zvířata pohybují velice rychle, měli byste fotoaparát nastavit na rychlý čas expozice, jinak hrozí, že snímky budou rozmazané, kdykoli Vaše kočka pohne hlavou. Na zrcadlovce zvolte režim „s prioritou závěrky“, vyberte vysokou rychlost snímání (1/200 sekundy nebo rychlejší) a nastavení expozice nechte na fotoaparátu. Používáte-li kompakt, zvolte „sportovní režim“, který je naprogramován k zachycování rychle se pohybujících objektů. Pokud má Váš fotoaparát funkci sekvenčního snímání, využijte ji – můžete mít štěstí a podaří se Vám zachytit celou sérii fantastických snímků Vaší kočky v akci.

Myslete na kompozici

Dobrá fotografie nevznikne tak, že prostě namíříte objektiv na focený předmět. Kromě Vaší kočky vezměte v úvahu také vše ostatní, co na snímku bude. Jaké bude pozadí? Pohovka, strom v zahradě, její škrabadlo? Můžete se také zaměřit pouze na zvíře. Pokud Váš fotoaparát umožňuje nastavit širokou štěrbinu čočky (s nízkým clonovým číslem – 4 nebo méně), můžete tak vytvořit velmi umělecký efekt „hloubky pole“, který rozmaže vše, co se nachází za kočkou. Promyslete úhly focení. Chcete kočku zachytit zboku v zamyšlení, zezadu jak hledí do dálky nebo jak se dívá přímo do objektivu? Snižte se na její úroveň na podlaze – nejenže bude perspektiva vypadat lépe než při focení shora, ale pomůže jí to uvolnit se.

Buďte obsažní

Nebojte se zachytit na snímku také lidi. V budoucnu pro Vás fotografie bude mnohem cennější, pokud bude zachycovat také další milované. Snímek zachycující ruku, která hladí kočku, může být velice emocionálně vřelý a zároveň je to záludný způsob jak přinutit hyperaktivní kočku, aby na chvíli zůstala na jednom místě a nechala se vyfotit! Sledujte, co spolu člověk a kočka dělají. Když budete mít štěstí, podaří se Vám zachytit dokonalý a přirozený okamžik, kdy si budou navzájem hledět do očí nebo kdy bude kočka uvolněná a její tvář se promění v zářící úsměv.

A nakonec nejužitečnější rada ze všech...

Pokud se Vám to napoprvé nepovede, zkoušejte to dál. Když si Vaše kočka zvykne, že se pohybujete kolem s fotoaparátem v ruce, naučí se to ignorovat a bude se chovat přirozeně.

Potom se Vám jistě podaří udělat snímek, ze kterého se budete rozplývat pokaždé, když jej v budoucnu uvidíte!

Související články