[ ↓ skip to navigation ↓ ]

Zdraví a kondice

Zdraví a kondice

První tři měsíce

Ať máte psa jakéhokoli plemene, všechna štěňata se vyvíjejí stejně. Prochází stejnými etapami vývoje od psího dětství po dospělost. Kromě toho, že jsou informace o těchto životních etapách pro Vás zajímavé, měli byste také vědět, čeho je Vaše štěně v určitých fázích svého života schopné.

Dozvědět se více

Když si štěně přinesete domů

Vybrali jste si štěňátko, řekli jste „nashledanou“ chovateli a zbývajícím bratříčkům a sestřičkám štěněte, taky jeho matce a míříte k domovu. Doufejme, že kvůli vzrušující vyhlídce na to, že si přinesete Vašeho nového společníka domů, nezapomenete na některé důležité přípravy.

Dozvědět se více

Krmení Vašeho štěněte

První rok života štěněte je ten nejdůležitější. A stejně tak jeho první krmivo. Během prvních několika dní, dávejte štěněti krmivo, které dostávalo u chovatele.

Dozvědět se více

Návštěva veterinárního lékaře

Jedna z prvních věcí, kterou budete muset udělat, až budete mít štěně doma je absolvovat s ním veterinární prohlídku. Ale jak najdete toho pravého? Doporučení rodiny a přátel může být užitečné, ale pokud je nemáte, dejte na svůj instinkt.

Dozvědět se více

Bude Vaše štěně v bezpečí na zahradě?

Vaše zahrada může být spolehlivým zdrojem zábavy pro celou rodinu, která nyní zahrnuje i Vaše nové štěňátko. Mnoho běžných výrobků pro zahradu ale může být pro psy nebezpečných a bohužel někdy i smrtelně. Hlavně jedy na slimáky a plevel jsou toxické a proto si pozorně pročtěte návod k použití a pro jistotu dejte tyto výrobky mimo dosah zvířat.

Dozvědět se více

Staráme se o zoubky štěněte

Ve třetím nebo čtvrtém týdnu se štěněti začínají prořezávat dočasné tzv. mléčné zuby. Dohromady má 28 mléčných zubů. Okolo 3.-4. měsíce se mléčný chrup začíná uvolňovat a vypadávat a je nahrazen chrupem trvalým.

Dozvědět se více

Vše, co potřebujete vědět o kastraci

Kastrace je zdaleka nejlepší věcí, kterou můžete udělat pro své štěně. Zde je několik důvodů: Jestliže jste hrdým majitelem fenky, jistě Vás bude zajímat, že kastrace snižuje riziko vzniku rakoviny mléčné žlázy, rakoviny dělohy a vaječníků.

Dozvědět se více

Zdravotní prohlídka v 6 měsících

V šesti měsících, je vhodné absolvovat s Vaším štěnětem veterinární vyšetření, při kterém absolvuje zevrubnou zdravotní prohlídku. Veterinář se ujistí, že štěně správně roste, zkontroluje jeho váhu a zhodnotí jeho celkový zdravotní stav.

Dozvědět se více

Úprava srsti

Všechna štěňata by měla být denně vyčesávána a nejde jen o vylepšení stavu srsti a kůže. Vyčesávání pomáhá naučit štěně přijímat Vaše zacházení s ním a zároveň zesílí pouto mezi vámi dvěma.

Dozvědět se více

Udržování kondice štěněte

Jakmile si domů poprvé přinesete štěně, budete se o něm muset naučit velkou spoustu věcí a velkou pozornost bude třeba věnovat jeho stravě. Čím jej budete krmit, bude záležet na vás obou. Mějte však na paměti, že rostoucí štěně potřebuje více kalorií, minerálů, bílkovin a vitamínů než dospělý pes.

Dozvědět se více

Sledujte váhu Vašeho štěňátka

Věděli jste, že obezita u psů je definována zvýšením jejich průměrné tělesné hmotnosti o 15%? To znamená 330 gramů u malých plemen jako je třeba Čivava, ale naopak přes 7,5 kilogramů například pro rotvajlera. Mnoho majitelů psů si prostě neuvědomuje, jak velkou nadváhu jejich miláčci mají, protože ta přichází velmi pozvolně. A málokdy navštíví veterináře, aby jim pomohl vyřešit problém s váhou jejich psa.

Dozvědět se více

Péče o zdraví Vašeho štěněte

Vy jste ta nejlepší osoba, která má udržet Vaše štěně kypící zdravím a vitalitou. Nejen, že jste odpovědní za denní péči o zdraví štěněte, ale vy jste osoba, která jej zná nejlíp ze všech.

Dozvědět se více

Péče o zuby

Ve třetím nebo čtvrtém týdnu se štěněti začínají prořezávat dočasné tzv. mléčné zuby. Dohromady má 28 mléčných zubů. Okolo 3-4 měsíce se mléčný chrup začíná uvolňovat a vypadávat a je nahrazen chrupem trvalým. Štěně může ztratit mléčné zuby, ještě než se začnou objevovat ty trvalé.

Dozvědět se více

Vaše štěně se stává dospělým

Po roce života je Vaše štěně již dospělé. Může se chovat stále jako rozpustilé štěně, ale jeho potřeby se budou měnit. Nyní již úplně vyrostlo a bude potřebovat krmivo pro dospělé psy, abyste mu zajistili všechny živiny, vitaminy a minerály.

Dozvědět se více

Očkování štěněte proti onemocněním

Očkování Vašeho štěněte pomůže chránit jej proti široké skupině vážných nemocí. Následující nemoci mohou znít hrozivě, ale jestliže víte, že je štěně správně naočkováno, nikdy nebudete mít důvod se o něj bát.

Dozvědět se více

Nemoci, proti kterým nemůžete psa naočkovat

Samozřejmě, i když je pes naočkovaný, může se setkat i s dalšími zdravotními problémy. Zde jsou některé, se kterými se můžete opakovaně setkat. Ve většině případů je průjem jen přechodná obtíž.

Dozvědět se více

První pomoc

Doufejme, že se Vaše štěně nikdy vážně nezraní, ale protože je to uzlíček energie, který je neustále v pohybu, tak se nevyhnete mnoha oděrkám a proto je užitečné mít základní znalosti o základech první pomoci. Měli byste mít v lékárničce základní věci jako jsou: obvazy, obvazovou vatu, gázu na vyčištění ran, jemnou desinfekci pro zvířata na vymytí ran a pinzetu například na odstranění předmětů z tlamy.

Dozvědět se více

[ ↑ skip to content ↑ ]