Kočky vs. psi: Který domácí mazlíček je pro mě vhodnější?

Publikováno
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když kočky a psi žijí ve stejné domácnosti, nemusí to zákonitě znamenat pohromu. I přes zásadní rozdíly mezi oběma druhy spolu psi a kočky mohou docela dobře vycházet. Ale jak mohou tyto rozdíly ovlivnit vztah k vašemu mazlíčkovi nebo vaše rozhodnutí pořídit si chlupáče, pokud si můžete dovolit jen jednoho? Níže se pokusíme vyřešit dilema volby mezi psem a kočkou a pomůžeme vám najít odpověď na otázku: „Který domácí mazlíček je pro mě vhodnější?“

Psi žijí ve smečkách

Two black and silver miniature schnauzer dogs chewing on the same stick.Server  Veterinarians.com uvádí, že v divoké přírodě žijí psi ve smečkách, ve kterých spolupracují při hledání obživy a vzájemně se chrání. Každá smečka má většinou vůdčího „alfa samce“, ke kterému ostatní psi vzhlíží. Domácí pejsci v sobě mají zakódovaný instinkt smečky, který z nich obecně dělá společenské, přátelské tvory, kteří se rádi stanou součástí rodiny nebo oddaným společníkem jednoho člověka, který jim poskytne krmení a bude je vést. Psi jdou instinktivně tam, kam se ubere smečka, díky čemuž jsou lépe připraveni vstřebávat nové zážitky, jako je cestování nebo stěhování. Díky mentalitě smečky je pro psy rovněž velice těžké být o samotě, a to zejména po delší dobu. Psi touží po blízkém kontaktu a pozornosti. Mít psa je trochu jako mít malé dítě.

Kočky jsou osamělí lovci

Oproti psům je většina koček s výjimkou lvů v divoké přírodě samotářskými nočními lovci. Na rozdíl od psů dokáží kočky skákat a lézt, což jim pomáhá při lovu a dává jim výhodu při útěku před nebezpečím. Jejich ostré, zatažitelné drápky jim dodávají velkou výhodu, když dojde na chytání kořisti a bránění se před většími predátory. Díky tomu kočky nemusí spolupracovat, aby se o sebe postaraly. To z nich také činí teritoriální tvory.

Tyto instinkty činí z domácích koček mnohem více nezávislá zvířata, než jsou psi. Nezávislost koček může leckdy působit až arogantně. Přes den často spí a v noci se rády toulají. Nejen, že kočky mají rády svůj prostor, mají rovněž sklon značit si své teritorium mimo kočičí záchod, zejména ještě než jsou vykastrovány. V důsledku této teritoriality může každá velká změna jako stěhování nebo pouhé přesunutí nábytku způsobit stres. Zatímco jejich nezávislá povaha obecně kočkám pomáhá lépe snášet samotu než psi, je důležité mít na paměti, že všechny kočky jsou odlišné. Některá plemena jsou více společenská než jiná. Kočky si umí k lidem vytvořit velice silná pouta. Když musí být kočka delší dobu bez svého oblíbeného člověka, může se u ní objevit separační úzkost, zejména, když si ji přehazuje jeden majitel za druhým. Kočky jsou rovněž vysoce inteligentní tvorové, a i když mají ve svém DNA zakódovánu loveckou mentalitu, dobře si uvědomují, kdo je krmí a hraje si s nimi. I když kočky nebývají zpočátku tak přítulné jako psi, časem si často vyvinou náklonnost ke svým lidem, kteří tak získají měkounké chlupáče na mazlení a předení na celý večer. Kočky se rovněž dožívají vyššího věku než psi, což stojí za to zvážit při výběru vašeho čtyřnohého životního společníka.

Výcvik domácího mazlíčka: Kočka vs. pes

The gray cat with green eyes lies on a sofa. Gray cat with green eyes. Gray cat. Striped not purebred kitten. Small predator. Small cat.Dojde-li na otázku, které zvíře lze lépe vycvičit, jsou na tom psi obecně lépe než kočky. Díky psí mentalitě smečky je pes zvyklý následovat vůdčího tvora a je tak od přírody poslušnější. Výcvik psa spočívá v procesu vštěpování a upevňování návyků, pomocí nichž budete moci svému psovi sdělovat svá přání. Psi se tak touží zavděčit, že budou vaše přání s radostí plnit. Každý pes je však jiný a některá plemena mají takový temperament a vlohy k učení se, že se hodí k výcviku lépe než jiná.

Kočky se dají vycvičit, ale ne tak dobře jako psi. Přemoci jejich svéhlavou povahu vyžaduje hodně trpělivosti a důsledného cvičení. Při výcviku koček je nejlepší zaměřit se na vymezování hranic.

Co se týče domácího výcviku, mají kočky před psy výhodu. Kočky chodí na kočičí záchod instinktivně. Stačí jim většinou ukázat jen jednou, kde je. Pokud kočce trvá dlouho naučit se chodit na kočičí záchod nebo na to zapomíná, je to často znak nějaké závažnější zdravotní komplikace a měli byste to probrat s veterinářem.

Naučit psy, zejména štěňata, chodit se venčit tam, kam chcete, je mnohem složitější. Učit psy, kde je a není vhodné vykonat svou potřebu, většinou vyžaduje hodně opakování a pozitivní motivace.

Prostorové nároky

I když psi mohou být naprosto spokojeni v malém bytě, pořád potřebují chodit ven. Pokud máte aktivní životní styl a můžete svého psa brát na dlouhé procházky nebo ho nechat se prohánět a hrát si na zahradě, je pro vás pes dobrá volba. Pokud však žijete v malém bytě, kočka pro vás může být také výborný společník. Kočkám se dostává většina pohybu při hře (výborná příležitost, jak se sblížit se svou kočkou) a při loveckých aktivitách, jako je číhání na kořist (v tomto případě na hračku) a lezení na stromy (kočičí stromy). Díky tomu kočky většinou nepotřebují tolik prostoru k potulování se. Ve velkém domě se vám dokonce kočka může ztratit – kočky jsou totiž profesionálové ve hře na schovávanou.

Finanční náklady

Když si chcete pořídit domácího mazlíčka, musíte zvážit, kolik vás bude stát péče o něj. Co se týče nákladů na jídlo, hračky, výcvik, účty veterináře a další, je péče o psy obecně dražší než o kočky. Protože kočky jsou z vlastní povahy nezávislé, naučily se starat samy o sebe a obecně jsou závislé na lidech jen kvůli jídlu. I hra může být tak jednoduchá a nenákladná jako svícení baterkou či laserem nebo škádlení pírkem přivázaným na tyčce.

Jaké zvíře je pro mě nejlepší?

Kočky a psi nejsou jediní tvorové, kteří se liší v temperamentu a osobnostních rysech. Podle serveru Psychology Today se co do povahy od sebe podstatně liší i majitelé koček a psů. Většina lidí, co dávají přednost kočkám, bývají spíše introvertní, méně společenští a více uzavření, zatímco majitelé psů bývají více společenští, mají rádi interakce a bývají více otevření novým zkušenostem.

Ať už je vaše osobnost bližší typickému majiteli psa nebo kočky, hlavní věc, kterou byste měli mít na paměti, je to, že pes bude vyžadovat více vašeho času a pozornosti než kočka. Pokud hledáte společníka, který vám bude po boku, bude pes zřejmě ta nejlepší volba. Kočky umí být přátelské a pozorné, ale zpravidla jen do určité míry. Mnohem snadněji se začnou nudit nebo je unaví příliš podnětů, a poté se stáhnout do samoty. Takže pokud dáváte přednost zvířeti, které vám bude dělat společnost, ale není příliš náročné, poohlédněte se spíše po kočce.

To vše jsou jen obecná doporučení. Nezapomeňte, že kočky a psy jsou nejen odlišné druhy, ale zároveň jedinci v rámci vlastního druhu jsou individuality a některá zobecnění se nemusí vztahovat na jednotlivá zvířata. Faktory jako je genetika, konkrétní plemeno, temperament plemene a dosavadní život daného chlupáče všechny hrají svou roli v tom, jak přátelský, společenský a cvičitelný bude. Ať už máte raději psy nebo kočky, je důležité si svou volbu zvířete dlouho a dobře rozmyslet, než ho uvítáte u sebe doma. Zkuste si nejprve půjčit čtyřnohého parťáka od svého známého nebo příbuzného, abyste zjistili, zda vám vyhovuje spíše pes nebo kočka. Poté se určitě poohlédněte po svém budoucím mazlíčkovi v místním útulku, než se definitivně rozhodnete si ho pořídit. Možná zjistíte, že vám zjednoduší rozhodování nikoli to, o jaký druh jde, ale spíše pouto, které si ke konkrétnímu chlupáči vytvoříte. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh, nabídnete-li mu dostatek lásky a náklonnosti, určitě se z nej stane váš přítel navěky.

O autorovi

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

 

Jean Marie Bauhaus je milovnice zvířat a blogerka na volné noze, která tento článek napsala pod dohledem dvou kočiček, které žádají, aby se s nimi neustále mazlila. A to i když píše.

 

Související produkty

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • Hill's® Science Diet® Adult Perfect Weight Chicken & Vegetable Entrée dog food

  <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Perfect Weight má unikátní směs ingrediencí a nízký obsah tuku. Krmivo pro dosažení zdravé váhy vašeho psa a jeho delší život.