Svědění u domácích mazlíčků - obvyklé příčiny

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Když se vaše kočka nebo váš pes neustále škrábou, protože je něco svědí, může to být velmi zneklidňující jak pro vás, tak pro ně. Všichni víme, jak nepříjemné je, když nás něco svědí, proto se můžeme snadno vcítit do jejich kůže. Během let jsem už zažila spoustu páníčků, kteří několik nocí nespali, protože pořád slyšeli jen škrábání, lízání a žvýkání. Možná jste si všimli, že váš pes nebo kočka ztrácí srst nebo má na kůži strupy či červená místa. Přestože příčina svědění může být něco, co se dá poměrně snadno vyřešit, škrábání samo o sobě může vést k zanícení kůže a to potom zase k vážné kožní infekci. Tím vzniká začarovaný kruh svědění a škrábání. I když se vám zdá, že svědění není silné, je lepší zajít k veterináři co nejdříve a problém zarazit v samém zárodku.

Možná vás napadne, že vaše zvíře má potravinovou alergii nebo atopii, ale svědění má více běžných příčin, které je třeba nejprve vyloučit. Začneme slovem, které spousta lidí nechce ani slyšet - blechy!

Blechy.

Při první zmínce o blechách mnozí páníčci hned sdělují veterináři, že jsou si naprosti jistí, že jejich zvíře blechy nemá. Nikdy žádnou blechu neviděli a jejich domácí mazlíček je proti blechám preventivně ošetřený. To sice může být pravda, i tak jsou ale ve velké většině případů blechy příčinou svědění. Blechy tráví většinu svého života v měkkém vybavení interiéru - v kobercích,  pohovkách, postelích, atd. Na psa nebo kočku si přeskočí, až když se potřebují nasytit, proto pokud váš mazlíček nemá blech moc, je možné, že je nikdy neuvidíte. Na každou blechu, kterou na svém zvířeti uvidíte, připadá ve vašem domě dalších 100 blech! Odporné, že? I když jste svou kočku nebo psa odblešili či proti blechám preventivně ošetřili, účinnost takového zákroku je proměnlivá podle toho, co jste použili a jak dávno. Některá zvířata jsou na bleší kousnutí velmi citlivá nebo mohou být dokonce alergická a potřebují ošetřit kvalitním výrobkem v přesně doporučených intervalech.

Dobrý způsob, jak zjistit, zda má vaše zvíře blechy, je chvíli pročesávat jejich srst nad bílým papírem. Pokud na papíře uvidíte nečistoty, papír namočte. Když nečistoty zabarví papír do červena, jedná se o bleší nečistoty, konkrétně bleší výkaly. Barví načerveno proto, že bleší výkaly jsou v zásadě tvořeny krví. Blechy se rády zdržují v zadní části a kolem ocasu a také v okolí krku, takže pokud má váš domácí mazlíček lysá místa nebo strupy hlavně v těchto oblastech, je OPRAVDU pravděpodobné, že se jedná o blechy. Dobrou zprávou ale je, že se blech se lze snadno zbavit. Váš veterinář vám poradí, jak na to.

Další parazité.

Svědění a ztrátu srsti mohou způsobovat i jiní parazité, jako roztoči a vši. Podle toho, o jakého parazita se jedná, bude váš veterinář možná muset odebrat vzorek srsti nebo bude zvíře potřebovat vidět, aby mu mohl seškrábnout kousek kůže a podívat se na parazity pod mikroskopem.

Další kožní onemocnění.

Kvasinkové infekce a některé plísňové choroby, jako trichofycie, mohou také způsobovat svědění nebo ztrátu srsti. Některá zvířata mají velmi mastnou nebo suchou kůži a ta se vyskytuje častěji u některých plemen, než u jiných.

Poté, co se vyloučí všechny tyto příčiny, se váš veterinář může zaměřit na potravinové alergie a alergie na prostředí a možná provede další testy.

A nyní vše dohromady.

Všechny případy svědění, ztráty srsti a chorob se musí posuzovat logicky, aby se možné příčiny potvrdily či vyloučily. Také musíme mít na paměti, že zvíře může trpět více než jedním kožním onemocněním zároveň. Váš pes nebo kočka například zvládne bez problému pár bleších kousnutí, ale když se to zkombinuje ještě s roztoči, může to přesáhnout jejich práh únosnosti a začít svědit. Také se u nich může vyskytnout něco jiného, jako např. potravinová reakce. Kožní potíže mohou být jednoduché, ale někdy vyžadují dlouhé zkoumání, náročné na čas a energii. Během takového období vám možná veterinář doporučí podávat zvířeti po určitou dobu zvláštní léčivé krmivo. Tento typ krmiva pomáhá svědění omezit a podporuje léčbu pokožky. Připravte se na veškeré nutné pátrání, vyhledejte pomoc hned na začátku a u veterináře buďte trpěliví, protože veterináři volí logický a předem naplánovaný přístup, díky němuž zjistí, o co jde a jak to nejlépe vyléčit.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související produkty