Zácpa u psů a koček

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Zatímco zvracení a průjem jsou u našich psů a koček snadno pozorovatelné, zácpu lze snadno přehlédnout. Na rozdíl od zvracení a průjmu se navíc zácpa může zdát jako něco, co nám nemusí dělat příliš starosti. Může být ale příznakem jiných zdravotních potíží, kočka nebo pes se kvůli ní mohou cítit nepohodlně nebo dokonce v depresi, proto je nutné ji řešit. V tomto článku se podíváme na to, co zácpu u psů a koček způsobuje, jak poznat, že má váš domácí mazlíček zácpu a jak při ní nebo při kolitidě psovi či kočce ulevit.

Co způsobuje zácpu u psů a koček?

Zácpa je situace, kdy se stolice hromadí v tlustém střevě a nechce se jí ven. Může mít různé příčiny, podle toho, o jaké se jedná zvíře. Někdy se stane, že váš pes nebo kočka dostanou, ukradnou či uloví nějakou potravu, která způsobí, že jejich stolice je mnohem tvrdší, než obvykle. Může se jednat o věci jako jsou zdechliny, kosti, parohy nebo cizí předměty jako ponožky, kterým se podařilo projít střevy, ale potom v nich uvíznou.  

Jindy jde zase o to, že se pohyb střev z nějakého důvodu zpomalí. To znamená, že stolice zůstane v trávícím ústrojí déle a vstřebá se z ní více vody do střev. To vede k tomu, že vyschne a ztvrdne a potom se obtížně pohybuje. Když se tento problém neřeší, může přejít v chronickou zácpu, tzv. obstipaci. Je to případ, kdy se zvířeti nedaří vyprazdňovat, jeho střeva se nikdy nevyprázdní, což se může změnit v naléhavý problém. Klasickým příkladem je takzvaný megakolon u koček. Některé kočky, jako např. kočka siamská, jsou k tomu zvláště náchylné a jde o velmi závažné onemocnění.

Zácpa a chronická zácpa mohou nastat také z toho důvodu, že něco v břiše tlačí na střeva a fyzicky brání stolici v tom, aby mohla vyjít ven. Může se jednat například o zbytnělou prostatu nebo o nádor. Jak poznat, že má pes nebo kočka zácpu?

Příznaky zácpy u psů a koček.

Zácpa se nejčastěji projevuje tak, že se pes nebo kočka snaží vyprázdnit, ale nic se neděje. Opravdu se snaží a zaujímají pozici pro vyprazdňování, ale nedaří se jim to. Někdy vyjde ven malý kousek stolice nebo můžete zaznamenat hleny v případě, že pes nebo kočka trpí kolitidou. Pokud vaše kočka chodí na záchod venku, může být obtížné zjistit, že má zácpu, dokud se nezačne cítit opravdu nadmutá a nešťastná.

Každý z nás někdy zácpu zažil a tak jsme schopni vcítit se do situace, kdy se ve střevech vše zablokuje a nadýmá. Zácpa trvající několik dní může způsobit, že se budeme cítit velmi nepohodlně a nemocně, což platí i pro naše kočky a psy.  

Co dát psovi nebo kočce, když mají zácpu.

Jak už jsem uvedla, zácpa často není vážný problém a může se za den nebo dva vyřešit sama od sebe. Můžete tomu napomoci tím, že do stravy vašeho mazlíčka přidáte vodu a můžete začít tak, že mu namočíte granule nebo přidáte vodu do konzervy. Krmivo s vyšším obsahem vlákniny může někdy také pomoci, ale než přejdete na nové krmivo, vždy si o tom promluvte se svým veterinářem. V některých případech, jako je pokročilý megakolon nebo uvízlá kost může vláknina situaci naopak zhoršit. Pomoci mohou také zvířecí laxativa dostupná ve volném prodeji. Hlavní věc je, aby se zácpa neprotahovala příliš dlouho, protože pokud je příznakem jiného onemocnění, čím déle se nechá být, tím větší škodu může napáchat. Zvláště pokud se zdá, že vaše kočka nebo váš pes mají bolesti, jsou v depresi nebo zmatení nebo když uvidíte krev, měli byste je vzít co nejrychleji k veterináři. To platí i v případě, že se zácpa pravidelně vrací.

Někteří páníčci se bojí, že je to plýtvání časem veterináře. Jak ale vždy říkám svým klientům, mnohem raději prohlédneme zvíře zbytečně, než bychom něco zanedbali a poté zjistili, že už je příliš pozdě. Pracujeme nejen proto, aby bylo vaše zvíře zdravé a v dobré pohodě, ale také proto, abyste měli klid v duši vy jako páníčci, proto se na nás neváhejte obrátit.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související produkty