Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Váš pes se s radostí vymáchá v kaluži, ale když přijde čas na koupání, stáhne ocas mezi nohy a schová se. Proč psi tolik nenávidí koupání? Když jim nevadí voda, proč se tedy tolik psů roztřese a kňučí, když je čas na očistu? Zjistěte, co může stát za strachem, který má váš pes z koupání. A když budete číst dál, dozvíte se, jak vykoupat psa, který koupele nesnáší.
Proč psi nenávidí koupání?
Je sice pravda, že ne všichni psi si rádi hrají ve vodě. To ale nevysvětluje, proč váš pes nemá rád koupání. I plemena, která vodu milují, jako např. labradorský retrívr se koupání často brání. Když tedy nejde o vodu, proč psi nenávidí koupání? Existuje řada faktorů, které vysvětlují, proč se váš pes nerad přibližuje k vaně nebo umyvadlu.
Negativní asociace
Stejně jako my, i psi se naučí spojovat si určitou situaci s pocitem strachu nebo úzkosti, vysvětluje organizace PDSA. Špatná zkušenost spojená s koupáním, jako popálení se horkou vodou, uklouznutí a pád ve vaně, voda v nose nebo pálící šampon v očích může vašeho psa traumatizovat a naučit ho bát se koupání. Dokonce i nepříjemná zkušenost s dalšími druhy péče, například bolest způsobená zastříhnutím drápků moc nakrátko nebo čištění uší může způsobit negativní asociace s koupáním, pokud k ní došlo v přibližně stejnou dobu.
Ztráta kontroly
Když si jde váš pes zaplavat nebo se ráchá v kaluži, je to pro něj zábavná činnost, kterou si sám zvolil. Naproti tomu koupel je obvykle psům vnucena a zahrnuje manipulaci a nakládání se psím tělem způsobem, který se psům nelíbí. Tato nemožnost volby a ztráta kontroly může být pro psa velmi nepříjemná.
Strach z neznáma
Psi, pro které je koupání nové nebo kteří se nekoupou zase tak často, mohou jednoduše zpanikařit z neznámé činnosti, kdy jsou ponořeni do vany plné vody a namydleni šamponem. Na základě toho si mohou vytvořit negativní asociace, kvůli nimž se později bojí dalších koupelí.
Koupání vyvolává stres
Někdy nejsou psi jediní, kdo nenávidí dobu koupání. Psi často přebírají emoční signály od svých páníčků. Čím více jste ustaraní, tím ustaranější bude také váš pes, uvádí organizace PDSA. Když budete při koupání na psa křičet, drsně s ním zacházet a po celou dobu spěchat, pes se naučí, že koupání je stresující činnost. I když se psem zacházíte jemně, je schopen vycítit vaši frustraci, což může stačit k tomu, aby se koupání do budoucna děsil.
Musí se psi koupat?
Potřebuje se váš pes vlastně pravidelně koupat? Přijde na to. Hlavní důvod proč psa koupat jednoduše spočívá v tom, že se tak s ním lépe žije. Nechcete, aby vám roznášel bláto po celém domě a také se s ním nechcete mazlit, když zapáchá. Krátkosrstá plemena se zdravou kůží se nepotřebují koupat pro své vlastní dobro a vlastně pravidelné koupele mít nemusí, pokud se venku často neušpiní. V mnoha případech stačí utřít je ubrousky pro zvířata. Pokud ale máte vrásčité plemeno, jako je mopslík nebo Šarpej, měli byste mu také pravidelně utírat kůži mezi záhyby.
Pro dlouhosrstá a kudrnatá plemena je naopak pravidelné koupání a šamponování užitečné, protože brání tomu, aby se srst slepovala a vymkla se kontrole, i když každodenní kartáčování může také postačit. Plemena bez srsti jako Mexický naháč pravidelné koupání potřebují, aby jim nevysychala kůže. A psi v opačné situaci, tj. s mastnou kůží jako kokršpaněl, také potřebují pravidelně koupat, aby se jim tuk na kůži nehromadil.
Jak koupat psa, který koupání nenávidí
Pokud má váš pes druh kůže nebo srsti, které koupání vyžadují, nejlepší věc, kterou můžete udělat, je přenastavit jeho vnímání koupelí tak, aby je měl rád nebo alespoň aby se jich nebál. To znamená nahrazení negativních asociací pozitivními a k tomu navíc čas a trpělivost. Kolik, to bude záležet na tom, zda koupání vašemu psovi nahání hrůzu, zda se mu do něj jen nechce nebo zda se nachází někde mezi tím.
1. Zůstaňte v klidu
Nejprve se ujistěte, že když se chystáte psa vykoupat, vyzařuje z vás pozitivní energie. Pokud pociťujete spěch, stres nebo frustraci ze psa, měli byste s koupáním počkat na jindy, až se budete cítit víc v klidu, což uklidní také vašeho psa.
2. Vytvářejte pozitivní asociace
Organizace Blue Cross doporučuje postupné zvykání psa na koupání. Nejprve ho jen vezměte s sebou do koupelny, pochvalte ho a dejte mu pár pamlsků. Nepokoušejte se ho koupat hned, ale nechte mu čas na to, aby si mohl utvořit pozitivní asociace s koupelnou a s vanou. Jeden ze způsobů, jak proměnit u psa strach z vany v příjemné očekávání, je přinést jeho jídelní misku a umístit ji vedle vany a udělat k ní cestičku ze psích pamlsků. Až budete mít pocit, že je na to váš pes připravený, přemístěte misku do vany na protiskluzovou podložku. Pokud je pes dost veliký, nechte ho, ať si do vany vleze sám. Posílí to u něj pocit, že se jedná o jeho volbu a že má situaci pod kontrolou.
Až bude schopen vlézt do vany beze strachu, přemístěte jídelní misku jinam a zkuste pustit vodu. Dejte mu hračky na hraní ve vaně a také pamlsky za odměnu. Organizace Blue Cross navrhuje namazat na vanu trochu arašídového másla bez xylitolu a nechat psa ho slízat, zatímco teče voda. Až váš pes snese zvuk tekoucí vody a to, že má namočené tlapky, zkuste ho trochu postříkat vodou, ale jen tak, aby to pro něj byla zábava nebo v rámci hry. Postupně ho naučte, aby se nechal namočit celý a namydlit šamponem a zároveň nešetřete chválou a uklidňujícím tónem. Pokud se v jakékoliv fázi tohoto procesu váš pes rozruší, přestaňte a pokračujte později.
3. Zabraňte vytváření negativních asociací
Učiňte preventivní opatření, aby se váš pes cítil během koupání bezpečně. Umístěte protiskluzovou podložku nebo nálepky na dno vany, aby pes nemohl uklouznout. Zvažte pořízení si postroje na koupání, jako mají v profesionálních psích salonech, aby se pes cítil ještě bezpečněji. Snažte se více než kdy jindy jednat se psem klidně. Zkontrolujte teplotu vody a ujistěte se, že není ani moc horká ani moc studená. Nestříkejte ani nelijte psovi vodu přímo do obličeje, ale použijte na něj a na další citlivá místa žínku. A další druhy péče o psa, jako je zastříhávání drápků a čištení zubů, nechejte na jindy.
Přestože na otázku, proč psi nenávidí koupání, existuje řada možných odpovědí, řešení jsou stejná, nehledě na to, co nepříjemné pocity u zvířete vyvolává. S velkou mírou trpělivosti, porozumění a péče můžete proměnit to, jak váš pes vnímá koupání, a zajistit, aby koupání bylo příjemnější a méně stresující pro vás oba.
O autorce
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhaus je milovnicí zvířat a spisovatelkou na volné noze, jejíž práce byla publikována mimo jiné v AKC.org, Care.com a Daily Puppy. Je také autorkou románů a žije v horách Ozark se svým manželem a houfem čtyřnohých rodinných příslušníků, kde ráda pozoruje srny, divoké krocany a občas i zatoulanou krávu, jak prochází u nich vzadu zahradou, zatímco popíjí svou ranní kávu.
Recenzovala Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip
Související články
Související produkty
-
HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef
Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.Buy Now » -
HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken
<br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.Buy Now » -
Hill's® Prescription Diet® d/d® Canine Salmon Formula
<span class='nowrap'>Prescription Diet™</span> Canine d/d™ s lososem je speciální krmivo pro psy s kožními problémy a zvracením/průjmem způsobeným alergií.Buy Now » -
Hill's Science Plan MEDIUM ADULT DOG FOOD with CHICKEN
Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.Buy Now »