Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Vypadávání srsti u psů, které je rovněž známé pod názvem alopecie, je běžné a obvykle poměrně nápadné. Ke ztrátě srsti může dojít na jednom či více místech na těle, případně i po celém jeho povrchu. Jestliže máte doma psa, kterému začne vypadávat srst, možná řešíte, jaká je příčina a zda je potřeba domluvit si vyšetření u veterináře. Za ztrátou srsti může stát řada různých důvodů. Pravděpodobné ale je, že za pelichání vašeho nyní ne zas až tak chlupatého kamaráda může jedna z následujících pěti obvyklých příčin.
1. Sezónní línání
To, co na první pohled vypadá jako extrémní vypadávání srsti, je někdy prostě jen běžným línáním. Psi začínají línat, když jsou jejich chlupy staré či poškozené, nebo sezónně, když se venku oteplí. Mnozí psi ovšem línají po celý rok, zejména proto, že dnes často žijí uvnitř vytápěných domů. Některým plemenům, jako jsou například sibiřský husky či labradorský retrívr, na zimu narůstá hustá srst s podsadou, kterou pak na jaře shazují. Pokud ovšem žijete v mírném podnebném pásu, sezónní línání je často velmi omezeno. Nadměrné línání se dá dostat pod kontrolu vyčesáváním psa dvakrát až třikrát týdně, což pomáhá s odstraněním přebytečné srsti.
2. Bakteriální a plísňové infekce
Bakterie a kvasinky patří mezi běžné obyvatele psí kůže, ale někdy se jejich množství může vymknout kontrole a vyvolat infekci. Bakteriální a plísňové infekce na kůži mohou způsobit vypadávání srsti, mastnou kůži, zarudnutí, svědění a zápach. Někdy bakteriální infekce vyvolávají puchýřky podobné beďarům.
Psy dále postihuje dermatofytóza, což je plísňové onemocnění způsobující vypadávání srsti a vznik malých zanícených míst. Zarudlá, svědící nebo šupinatá místa jsou důvodem k návštěvě veterináře. Ten zvíře podrobně vyšetří, doporučí testy a pokud to bude nutné, předepíše antibiotika nebo antimykotika na léčbu infekce.
3. Svrab a další parazité
Svrab je zastřešující termín pro infekce projevující se svěděním kůže, které byly vyvolané roztoči. Roztoči jsou mikroskopická stvoření, která žijí na povrchu kůže nebo ve vlasových koříncích. Způsobují vypadávání srsti a svědění tím, že okusují kůži a zavrtávají se do ní. Merckova veterinární příručka uvádí, že některé druhy svrabu, například zákožka svrabová, jsou velmi nakažlivé jak pro lidi, tak pro jiné psy. Jiné druhy, např. trudník (demodex), nakažlivé nejsou, ale i tak způsobují vypadávání srsti a někdy je nutné zvíře, které jimi bylo napadano, léčit.
Zcela běžnou příčinou ztráty srsti u psů jsou také blechy. Kousnutí blechou může psa svědit tak, že si vlastní srst seškrábe. Poloha místa, kde k vypadávání srsti dochází, může být pro diagnostiku dobrým vodítkem, protože bleší kousnutí obvykle nutí ke škrábání v oblasti kolem hlavy, krku a u kořene ocasu.
Blechy a některé druhy roztočů se extrémně rychle šíří, proto pokud některé z nich na svém psu najdete, pravděpodobně se již rozšířili všude po vašem domě i na ostatní zvířata. Pokud najdete důkazy přítomnosti blech nebo roztočů, váš veterinář vám může předepsat antiparazitické ošetření a poradit, jak se jich v domácnosti zbavit. Mějte na paměti, že většina roztočů není prostým okem viditelná a blechy tráví většinu času ve vašem bytovém textilu, takže skutečnost, že jste si těchto parazitů ve svém domě nevšimli, ještě neznamená, že u vašeho psa nemohou vyvolat vypadávání srsti.
4. Alergie
Stejně jako u lidí se i u psů mohou rozvinout alergie. Mezi nejběžnější příznaky patří právě svědící kůže a vypadávání srsti. Nejběžnějšími alergiemi u psů jsou:
Alergie na alergeny z prostředí (atopická dermatitida), jako jsou pyl, plíseň a roztoči
Alergie na bleší kousnutí
Alergie na krmivo
Když bude mít váš veterinář podezření na alergii, může vám doporučit přípravek proti blechám, léky na úlevu od svědění, vyhýbání se alergenům nebo potravinové zkoušky, aby vyloučil alergii na krmivo.
Alergie na krmivo se dá diagnostikovat pouze na základě eliminační diety, která musí trvat nejméně 10-12 týdnů. Pokud se váš veterinář pro tuto dietu rozhodne a doporučí vám krmivo s omezeným počtem surovin, nebo terapeutické krmivo, je naprosto zásadní zajistit, aby váš pes po toto období nic jiného nejedl. I jeden pamlsek nebo ukradený kousek kuřete může výsledky zkreslit. Pokud je příčinou opravdu alergie a bude správně zaléčena, srst by měla psu dorůst zpět a svědění by mělo přestat.
5. Související zdravotní problém
Jestliže psu vypadává srst po celém těle nebo na konkrétních místech a celé to není doprovázeno svěděním, je možné, že se jedná o nějaký hlubší zdravotní problém. Kůže je největším orgánem těla a aby zůstala zdravá, potřebuje obrovské množství živin a funkční procesy v těle. Pokud má pes nějaký zdravotní problém, změny na kůži a na srsti mohou být jeho prvním příznakem.
Vypadávání srsti u psů mohou způsobovat hormonální onemocnění jako hypotyreóza, poruchy nadledvinek nebo dysfunkce růstových hormonů. Pokud má veterinář podezření, že příčinou vypadávání srsti je nějaký interní problém, může doporučit laboratorní testy a možná také rentgen nebo ultrazvuk, aby zjistil přesnou příčinu.
Nadměrné línání může být také způsobeno stresem, nevhodnou stravou, březostí nebo kojením. Jestliže máte pocit, že váš pes líná více, než je obvyklé, nebo pokud se u něj na kůži objevila lysá místa, domluvte si návštěvu u veterináře. Léčba, kterou vám předepíše, bude záviset na konkrétní diagnóze vašeho zvířete i na jeho ostatních zdravotních potřebách.
Psa, kterému vypadává srst, by měl zkontrolovat veterinář, ale často se tento problém dá vyřešit díky jednoduché změně ve stravě nebo pomocí léků. Stanovení přesné příčiny ztráty srsti někdy může s ohledem na množství různých příčin trvat. Spolupracute proto se svým veterinářem a buďte při stanovování diagnózy trpěliví. Když budete svého psa pravidelně vyčesávat a pečovat o jeho srst a tím pádem i vědět, co je u něj normální, pomůže vám to odhalit případný problém včas.
O autorce
Dr. Sarah Wooten
Dr. Sarah Wooten získala v roce 2002 magisterský titul v oboru Veterinární medicína na Kalifornské univerzitě v Davisu. Doktorka Wooten je členkou společnosti American Society of Veterinary Journalists (Americká společnost veterinárních zpravodajů) a její profesní aktivity sahají od provozování veterinární praxe pro malá zvířata v Greeley v Coloradu přes veřejné projevy na související témata, vedení a komunikaci s klienty, až po psaní. Ve svém volném čase ráda táboří se svou rodinou, lyžuje, potápí se a účastní se triatlonových závodů.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS