Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Zvracení u psů není nic neobvyklého. Ve skutečnosti existuje mnoho důvodů, proč může pes zvracet, přičemž některé jsou znepokojivější než jiné. Jak poznat, zda je zvracení trávy u psa příznakem vážného problému? Existují různé typy zvracení? Chcete-li se to dozvědět, čtěte dál.
Zvracení versus regurgitace
Co způsobuje zvracení u psů? Nejprve je třeba porozumět rozdílu mezi zvracením a regurgitací. Když dojde u psa k regurgitaci, vykašlaný materiál obvykle obsahuje nestrávenou potravu, vodu a sliny. Často má válcovitý tvar, protože při regurgitaci se obvykle jedná o potravu či materiál z jícnu. Vyjde ven docela bez námahy, aniž by došlo ke kontrakci svalů. Regurgitace velmi pravděpodobně nebude doprovázena žádnými varovnými jevy. Její příchod předem nepoznáte vy ani váš pes.
Naopak při zvracení dochází k mnohem větší aktivitě. Způsobuje kontrakce svalů a napětí celého těla. Když pes zvrací, potrava nebo materiál obvykle vycházejí ze žaludku nebo horní části tenkého střeva. Pravděpodobně uslyšíte, jak se psovi zvedá žaludek. Uvidíte nestrávenou nebo částečně strávenou potravu spolu s čirou tekutinou, pochází-li ze žaludku, nebo žlutou až zelenou tekutinou (žluč), pochází-li z tenkého střeva. Zvracení mohou předcházet také varovné znaky, jako např. slintání, popocházení, kňučení nebo hlasité bublavé zvuky ze žaludku psa.
Běžné příčiny zvracení
Britský chovatelský klub Kennel Club jako běžné příčiny zvracení u psů uvádí:
- Žraní odpadků, zbytků od stolu nebo jiných věcí, které by psi neměli jíst.
- Spolknutí tvrdého předmětu, např. kamene, kosti nebo hračky, nebo něčeho jedovatého, např. čisticí prostředky, nemrznoucí kapalina nebo pesticidy.
- Viry, bakteriální infekce nebo cizopasníci.
- Změna stravy, např. nové krmivo pro psy.
- Citlivost na určité potraviny nebo složky.
- Nadmutí nebo jiné gastrointestinální problémy.
- Špatná reakce na podané léky.
- Úpal.
- Onemocnění, které ovlivňuje střeva, ledviny, játra nebo slinivku.
Nejběžnější příčiny regurgitace jsou:
- Žaludeční reflux a ezofagitida.
- Překážka nebo zúžení jícnu.
- Kongenitální onemocnění jícnu (megaezofagus), které je běžnější u plemen včetně šarpeje, německého ovčáka, německé dogy, irského setra, labradorského retrívra, malého knírače, novofundlandského psa a drsnosrstého foxteriéra.
Kdy si začít dělat starosti
Vzhledem k tomu, že zvracení není u psů nic neobvyklého, páníčky příležitostné zvracení u psa obvykle neznepokojuje. Ale kdy byste si měli dělat starosti?
Chovatelský klub Kennel Club uvádí, že existují určité okolnosti týkající se zvracení u psa, kdy je důvodné mít obavy:
- Domníváte se, že pes spolkl cizí předmět nebo něco jedovatého.
- Pes nejen zvracel, ale také se chová jinak než obvykle, např. více spí, nechce žrát nebo má průjem. V takovém případě byste se měli obrátit na veterináře.
- Pes má zvýšenou teplotu, působí dehydrovaně nebo se zdá, že má bolesti.
- Vidíte-li ve zvratkách nebo stolici krev nebo pokud pes vyzvrátil něco, co vypadá jako mletá káva, tj. natrávená krev, kontaktujte veterináře. Krev může být příznakem vážného problému, jako např. žaludečních vředů, nebo známkou toho, že pes spolkl ostrý předmět, např. kost nebo hračku.
- Pes nepřestává zvracet. Zatímco příležitostné zvracení není nic neobvyklého, pokud pes zvrací pravidelně nebo nadměrně, obraťte se na veterináře, abyste zjistili příčinu. Důvodem k znepokojení mohou být také situace, kdy se pes snaží zvracet, ale nejde mu to.
Máte-li obavy o zdraví svého psa, neváhejte a obraťte se s žádostí o radu na svého veterináře.
Jak bude postupovat veterinář
Až bude veterinář posuzovat zdravotní stav psa, pravděpodobně se bude chtít důkladně seznámit s tím, co mohl pes v nedávné době sežrat, jak často zvrací nebo dochází k regurgitaci. Může odebrat krev na krevní testy, aby ověřil, zda není příčinou zvracení onemocnění ledvin nebo slinivky. Bude-li se domnívat, že může mít pes překážku v trávicí soustavě nebo že nefunguje správně jícen, může být nutné také provést rentgen a/nebo ultrazvukové vyšetření.
Až veterinář určí příčinu problému, může začít psa léčit, aby se co nejdříve zase cítil lépe.
Jak můžete pomoci
Pokud veterinář určí, co způsobuje u psa zvracení, a informuje vás, že domácí léčba je postačující, budete chtít vědět, jak psovi od příznaků ulevit. Organizace PDSA doporučuje u psa, který zvrací, uplatňovat tři opatření:
- Psa po dobu 6 až 8 hodin vůbec nekrmit, pokud veterinář nestanoví dobu delší.
- Dbát na to, aby pes i nadále pil vodu, pokud veterinář nestanoví jinak. U přetrvávajícího zvracení může být opravdovým důvodem ke znepokojení dehydratace, a proto jsou tekutiny tak důležité.
- Až přestane pes zvracet, podávat psovi po dobu několika dnů třikrát až šestkrát denně malé porce nezatěžujícího krmiva s nízkým obsahem tuku. Pokud veterinář stanovil, že psovi nemáte podávat vodu, pak ji musíte začít podávat postupně v malých množstvích.
- Při přechodu na normální režim krmení psa množství krmiva postupně zvyšujte a snižujte počet krmných dávek.
Pokud zjistíte, že pes zvrací, protože příliš hltá, jedním z řešení je tzv. hlavolam pro psy, který ztíží psovi přístup ke krmivu a donutí ho žrát pomaleji. Můžete také zvážit přechod na kvalitnější krmivo nebo speciální dietetické krmivo se snáze stravitelnou a vyváženou výživou. Přechod na nové krmivo musí být pomalý, bez náhlých změn, abyste problém ještě nezhoršili.
Pes, který se vyzvrací, nemusí být nutně nemocný a nemusí vyžadovat vyšetření veterinářem. Všimnete-li si ale něčeho, co by podle vás mohlo být opravdu špatně, obraťte se na veterináře, aby určil, o jaký problém se jedná a způsob řešení. A brzy se budete moci místo úklidu zvratků se svým čtyřnohým kamarádem zase mazlit.
O autorce
Kara Murphy
Kara Murphy je spisovatelka na volné noze a panička z města Erie v Pensylvánii. Má fenku goldendoodla Maddie.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Becky Mullis, DVM, DACVIM (Výživa)