Gastroenteritida u koček - co musíte vědět

minutové čtení

Šedá kočka leží páníčkovi na klíně s přivřenýma očima a nechává se hladit na břiše.

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Termín „gastroenteritida“ znamená zánět žaludku a střev. Obvykle je poměrně jasné, že vaše kočka trpí gastroenteritidou, protože jí bývá špatně a může mít řídkou, měkkou nebo krvavou stolici. Pokud vaše kočka chodí na záchod ven, může být obtížné zaznamenat, že má průjem. Naproti tomu zvracení obvykle neprojde bez povšimnutí, protože kočku často překvapí stejně tak jako vás.

Jak si snadno domyslíte, zvláště pokud jste podobnou situaci již zažili, gastroenteritida je pro kočky velmi nepříjemná. Může být buď akutní (náhlá a krátká) nebo chronická, což znamená, že trvá déle než dva nebo tři týdny. Tyto chronické případy se nazývají chronické enteropatie, z nichž nejběžnější je enteropatie reagující na stravu. Chronické enteropatie se někdy také objevují pod názvem zánětlivé onemocnění střev.

V tomto článku se podíváme na běžné příčiny akutní gastroenteritidy u koček. Akutní gastroenteritida není vždy nálehavou situací, vyžadující veterinární zásah. V některých případech se vyřeší sama od sebe, ale jindy je potřeba vyhledat pomoc. V tomto článku se podíváme na nejběžnější příčiny tohoto onemocnění a také na to, co můžete udělat pro svého nemocného mazlíčka.

Běžné příčiny akutní gastroenteritidy

  1. Stravovací nerozvážnost Mistři v prohledávání popelnic jsou sice psi, ale i kočky v tomto někdy mohou najít zálibu. Spousta koček tajně krade jídlo z kuchyňské linky nebo pozře svou nešťastnou kořist, která jim příliš nesedne. Tento druh obtíží se obvykle vyřeší poměrně rychle sám od sebe. Stejný problém může nastat i v případě, že jste nedávno přešli na nové krmivo, ale nezavedli jste jej do jídelníčku postupně.

  2. Virové infekce mohou způsobit gastroenteritidu téměř u všech zvířat, včetně koček. To je pouze jeden z důvodů, proč by měla být vaše kočka řádně proočkovaná.

  3. Paraziti, zvláště ve velkém počtu, mohou být ve střevě problémem. Ověřte si u svého veterináře, zda je vaše stávající prevence proti parazitům vhodná pro životní styl vaší kočky. Kočka, která loví a žere svou kořist, může například potřebovat odčervení častěji než jiná kočka, která žije jen v domě.

     
  4. Potravinové alergie Může se jednat o opravdové alergie nebo intolerance.

  5. Další zdravotní potíže. Gastroenteritidu mohou způsobit jiné zdravotní problémy, například selhání ledvin nebo zvýšená činnost štítné žlázy (hypertyreóza).

Měla by vám gastroenteritida u kočky dělat starosti?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží to na životní etapě vaší kočky, na tom, zda má jiné zdravotní problémy a také na závažnosti gastroenteritidy. Jak už bylo řečeno, mnohé případy se vyřeší samy od sebe. Takže pokud vaše kočka onemocní jen občas a je jí během dne trochu špatně, můžete si dovolit počkat 24 - 48 hodin a uvidíte, zda se problém vyřeší. Pokud ale jakékoliv střevní potíže trvají déle než 48 hodin, měli byste navštívit veterináře.

Jedna z hlavních komplikací je dehydratace způsobená zvracením, ale také průjmem. Jestliže vaše kočka zvrací velmi často, vypadá, že má bolesti nebo je v depresi a apatická, vyhledejte bezodkladně veterinární pomoc. Na dehydrataci si můžete doma udělat jednoduchý kožní test. Když má zvíře dostatečný přísun vody a jemně mu povytáhnete kůži za krkem a zase ji pustíte, kůže se rychle vrátí na původní místo. Pokud je vaše kočka mírně dehydratovaná, kůže se bude na místo vracet pomaleji. V případě těžké dehydratace zůstane kůže povytažená nahoru jako stan.

Když se potíže vaší kočky vyřeší samy od sebe, ale zároveň si všimnete, že se tyto obtíže pravidelně vrací, měli byste také navštívit veterináře, protože to může mít skrytou příčinu.

Jestli vaše kočka potřebuje veterinární pomoc, je užitečné vzít s sebou také vzorek její stolice. Veterinář ji bude moci otestovat na přítomnost parazitů, krve a infekcí. V závislosti na výsledku prvního klinického vyšetření může váš veterinář:

  1. Vaší kočce doporučit snadno stravitelné a kvalitní krmivo podporující trávení na několik dnů, aby se usnadnilo hojení střev.

  2. Léčit parazitické či bakteriální onemocnění, které objeví.

  3. Provést krevní testy, aby vyloučil přítomnost jiných chorob.

  4. V případě dehydratace musí kočka někdy zůstat na veterinární klinice, aby jí mohly být nitrožilně podány tekutiny a poskytnuta další péče.

  5. V některých případech, když jsou příznaky gastroenteritidy chronické nebo opakované, je potřeba udělat rentgen, ultrazvuk nebo dokonce biopsii.

Svou kočku znáte v zásadě lépe než kdokoliv jiný. Pokud máte jakékoliv obavy, neváhejte zavolat svému veterináři. Vždy raději zkontrolujeme, že je vše v pořádku, než abychom museli později litovat. U všech otázek souvisejících se zdravím platí, že čím dříve vyhledáte pomoc, tím lépe.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA