Přechod na nové krmivo pro kočku
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Nyní, když už se z Vašeho kotěte stala prakticky dospělá kočka, byste měli uvažovat o přechodu z pravidelné stravy pro koťata na krmivo pro dospělé kočky, které bude vhodnější pro její potřeby.
Změnu na nové krmivo byste vždy měli provádět postupně, i když se Vám zdá, že Vaší kočce chutná. Sníží se tím šance, že by se u ní po změně krmiva mohly dostavit žaludeční potíže.
Různá zvířata reagují na změny stravy různými způsoby, takže je důležité přechod na nové krmivo nepodcenit.
Všeobecně vzato si kočky velmi zakládají na svých návycích. Je možné, že budete muset své kočce s přechodem na nové krmivo pomoci, především pokud byla zvyklá na jediný typ stravy. Totéž může nastat, pokud byla Vaše kočka zvyklá na pestrou stravu, ale veterinář Vám poradil, že z klinického důvodu, například kvůli alergii, onemocnění ledvin nebo potřebě snížit tělesnou hmotnost, byste ji měli krmit speciálním krmivem.
Pro usnadnění přechodu mezi krmivy můžete vyzkoušet některá z následujících doporučení:
- Změnu na nové krmivo provádějte postupně, po dobu 7 dní.
- Každý den zvyšujte podíl nového krmiva a zároveň snižujte podíl původního, až budete na konci týdne kočku krmit již výhradně novým krmivem.
- Pokud je nutné zvýšit zájem kočky o nové krmivo v konzervě, přihřejte jej na tělesnou teplotu, ale ne na vyšší. Většina koček totiž dá přednost teplejšímu krmivu v konzervě. Důvodem je intenzivnější vůně a lepší pocit v tlamě při jeho konzumaci.
- Nedávejte kočkám chlazenou stravu.
- Pokud je to nutné, změňte texturu krmiva v konzervě přidáním malého množství teplé vody. Krmivo tak změkne a smíchání starého a nového typu bude jednodušší.
- Nepřidávejte do nového krmiva lidské jídlo. Většina koček nakonec bude žrát jen lidské jídlo, což se může stát dlouhodobým zlozvykem.
- U velmi vybíravých koček zkuste novým krmivem krmit přímo z ruky, jako by to byl pamlsek. Tím se posílí pozitivní pouto mezi majitelem, kočkou a novým krmivem.
- Nechávejte kočce neustále k dispozici misku s čistou pitnou vodou.
- Kočku nesmíte při snaze o přechod na nové krmivo nechat hladovět.
- Pokud se Vám s Vaší kočkou přechod na nové krmivo skutečně nedaří, poraďte se se svým veterinářem nebo veterinární sestrou a uvidíte, jestli pro Vás nebudou mít nějaké další tipy týkající se chování, které by Vám mohly pomoci.
Pokud Vaše kočka musí přejít na krmivo, které jí má pomoci s léčbou určitého onemocnění, je důležité postupovat podle pokynů veterináře. Onemocnění může mít vliv na chuť k jídlu a tak je nutné pobavit se s veterinářem, zda nemá ke krmení Vaší kočky nějakou speciální radu.