Správná výživa koček je důležitá nejenom o Vánocích

Publikováno
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Každý si rád občas dopřeje nějaký ten pamlsek, což před Vánoci platí dvojnásob. Ač může být lákavé dát Vaší kočce nějaké zbytky od stolu, většina oblíbených vánočních pochoutek může ohrozit její zdravotní stav. I když se plátek krocana jeví jako maličkost, pro kočku představuje porci, které by u člověka odpovídalo sedm plátků!

Dopřát pamlsek či nikoli?

Některé kočky si o jídlo umí říct a tváří se, jako by několik dní nežraly. Často si tak však pouze žádají Vaší pozornost a ne porci Vašeho svátečního pokrmu. Místo toho, abyste se s kočkou rozdělili o svůj talíř, dopřejte jí kartáčování a hrajte si s ní. Krmení kočky zbytky od stolu nevytváří jen špatný návyk, kdy se kočka objeví na stole, zrovna když máte návštěvu, což často působí nepříjemně, ale krmení lidskou stravou obecně může mít nežádoucí účinky na zdravotní stav kočky. Proto dejte ostych stranou a požádejte návštěvu, která to nemyslí nijak zle, aby Vaší kočce nedávala zbytky od stolu ani jiné nevhodné pamlsky.

Některé zbytky od stolu jsou pro kočky dokonce toxické

Pokud bude kočka žrát příliš bohatou stravu nebo pamlsky v podobě lidské stravy, může se tím narušit funkce její zažívací soustavy. Například cibule, česnek a některé kořenové zeleniny obsahují látky, které jsou pro kočky toxické a mohou u nich vést k anémii. Nezapomeňte, že zde nemluvíme jenom o syrové zelenině, kterou byste neměli svoji kočku krmit, protože i šťáva či omáčka na masu může obsahovat tyto přísady.

Čokoláda obsahuje látku nazvanou teobromin, která je pro kočky jedovatá. Patří do stejné třídy látek, jako je kofein, a může ovlivnit její nervovou soustavu, krevní tlak či zažívání. Jako toxické pro zvířata se ukázaly i hrozny a rozinky, proto se jim také vyhýbejte.

Ačkoliv mléko není obecně pro kočky toxické, řada koček nesnáší laktózu a mléko jim může působit zvracení, průjmy a žaludeční nevolnosti.

Správné živiny ve správném množství

I když se o svátcích často proviníme tím, že si dopřejeme příliš bohaté jídlo, naši mazlíčci by neměli jít v našich stopách. Překrmování koček nebo podávání nezdravých pamlsků v období Vánoc může mít za následek nárůst váhy, což může vést ke zvýšení rizika vážných zdravotních problémů, jako je cukrovka, artritida či srdeční problémy.

Navíc Vánoce, kdy je dům plný návštěv, jsou pro kočku samy o sobě stresující. Nejlépe uděláte, když zachováte podmínky, na které je kočka zvyklá, a také přesně vyváženou stravu Hill's™ Science Plan™. Granule Hill's Science Plan jsou dostatečným pamlskem, který je navíc pro Vaši kočku mnohem vhodnější. Odměnou může být kočce i obměna v krmení, kombinace vlhkých a suchých krmiv a občasná změna příchutě. Nadále však platí stejné doporučené denní dávky. Sortiment krmiv Hill's Science Plan nabízí různé chutě přímo připravené pro potřeby Vaší kočky. Pokud by snad Vaší kočce naše krmení nechutnalo, máte od nás garanci vrácení peněz!

Pokud by měl tedy někdo z Vaší rodiny či přátel chuť dopřát Vaší kočce nějaké sváteční jídlo, ukažte jim následující tabulku, která uvádí odpovídající dávku jednotlivých pochoutek pro člověka. Například pro 5kg kočku odpovídá kaloricky hrnku mléka, jako by dospělý člověk snědl 4 a půl karbanátku nebo 5 tabulek čokolády a 30 g čedaru odpovídá 3 a půl karbanátku nebo 4 tabulkám čokolády!

Než tedy svému miláčkovi dáte nějaký pamlsek, dobře si to rozmyslete.

Související články

Související výrobky