Vitamíny

Published by
min čtení

Vitamíny rozdělujeme do dvou hlavních skupin podle toho, zda jsou rozpustné v tucích nebo ve vodě. Kromě toho existuje ještě skupina látek, které jsou vitamínům podobné,  ale nejsou zařazené do této kategorie.

VITAMÍNY ROZPUSTNÉ V TUCÍCH VITAMÍNY ROZPUSTNÉ VE VODĚ LÁTKY PODOBNÉ VITAMÍNŮM
Vitamín A Vitamín B komplex L-Karnitin
Vitamín D Tiamin (Vitamín B1) Karotenoidy
Vitamín E Riboflavin (Vitamín B2) Flavonoidy
Vitamín K Niacin  
  Pyridoxin (Vitamín B6)  
  Kyselina Pantotenová  
  Kyselina Listová  
  Kobalamin (Vitamín B12)  
  Biotin  
  Cholin  
  Vitamín C  

Aby byly látky klasifikovány jako vitamíny, musí mít pět základních vlastnost:

 • Musí to být organická sloučenina lišící se od tuků, proteinů a sacharidů.
 • Musí být součástí stravy.
 • Musí být v nepatrném množství nezbytná pro fyziologické funkce.
 • Její absence musí způsobit příznaky nedostatku.
 • Nesmí být syntetizovaná v dostatečném množství podporujícím fyziologické funkce.

Jednotlivé vitamíny

VITAMÍN A

Vitamín A je potřebný pro:

 • normální zrak
 • zdravou srst
 • zdravou kůži
 • zdravé sliznice
 • zdravé zuby

VITAMÍN D

Hlavní funkce vitamínu D souvisí s vápníkem a fosforem a zahrnuje:

 • zvýšenou absorpci ze střeva a mobilizaci
 • retenci a ukládáni do kostí

VITAMÍN E

Vitamín E se vyskytuje v různých formách, z nichž nejvíce aktivní je alfa-tokoferol:

 • silný biologický antioxidant
 • pomáhá udržovat integritu membrán

Tělo produkuje škodlivé volné radikály, které poškozují buňky, jako vedlejší produkt normálního metabolismu. Volné radikály oslabují imunitní systém, urychlují stárnutí a hrají důležitou roli v rozvoji v mnoha onemocnění. Vitamín E je jedním z nejvýznamnějších biologicky aktivních antioxidantů, který v případě dostatečné hladiny chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů.

VITAMÍN K

Vitamín K je syntetizován střevními buňkami a reguluje aktivitu krevních srážecích faktorů.

VITAMÍN B COMPLEX

Jednotlivé vitamíny B mají specifické funkce, ale obecně:

 • působí jako součást enzymů
 • působí jako ko-faktory v metabolismu

VITAMÍN C

Vzhledem k tomu, že vitamín C je v těle zdravých psů a koček syntetizován z glukózy, není po této stránce nezbytný. Nicméně nedávný výzkum posunul pozornost od prevence deficitu tohoto vitamínu k prevenci onemocnění. Vitamín C hraje důležitou roli ve funkci imunitního systému.

Vitamín C může být prospěšný v rekonvalescenci po zátěž.

L-KARNITIN

L-karnitin je jednou z nejznámějších látek podobných vitamínům. Je přirozenou součástí všech živočišných buněk.  Jeho hlavní funkcí je pomoc při přeměně tuku na energii. L-karnitin transportuje mastné kyseliny přes membránu mitochondrií (energetická továrna buněk), kde mohou být oxidovány a přeměněny na energii.

S věkem se mitochondrie stávají méně aktivní a vzniká více volných radikálů. L-karnitin pomáhá zlepšovat aktivitu mitochondrií tak, že je produkováno méně volných radikálů a je déle udržováno zdraví mitochondrií. Játra, kosti a srdeční sval obsahují 65-98% L-karnitinu v těle a jsou jeho významným zdrojem.

Bylo prokázáno, že L-karnitin pomáhá zhubnout obézním kočkám.

KAROTENOIDY

Karotenoidy sou skupinou pigmentů vykazující aktivitu podobnou vitamínům. Více jak 600 rozdílných sloučenin je klasifikováno jako karotenoidy, ale pouze 10% z nich může být přeměněno na vitamín A. Karotenoidy se hojně vyskytují v oranžové a zelené zelenině. Fungují jako antioxidanty. 

Tykev obecná Hrášek Brokolice Dýně Mrkev

FLAVONOIDY

Flavonoidy jsou odlišnou skupinou pigmentů (červené, modré a žluté), které mají aktivitu podobnou vitamínům. Najdeme je v kůře a slupce barevného ovoce a zeleniny. Mají šetřící účinek na vitamín C a podporují antioxidační systém.

Cuketa Paprika Lilek Rajčata Červené hroznové víno

Související články

 • Proč jsou antioxidanty důležité  

  180680638 Informace od Hill's Pet o stravě pro štěňata, koťata a všechny mazlíčky a o výživě pro kočky a psy
 • Minerály

  180680638 Více jak 18 prvků je pro savce esenciálních. Makroprvky jsou potřeba ve větších dávkách, než mikroprvky, jejichž denní potřeby jsou mnohem menší. Všechny makroprvky kromě síry jsou popsány v následujícím textu.
 • Bílkoviny  

  180680638 Bílkoviny jsou tvořeny spojením aminokyselin v dlouhém řetězci. Řetězec je dále uspořádán do trojrozměrné struktury jako klubko vlny.
 • Tipy na skladování krmiv

  To, kde skladujete krmivo pro svého psa či pro svou kočku, může mít velký vliv na jeho kvalitu a čerstvost po otevření balení. Zde jsou některé časté otázky a doporučení pro optimální skladování všech krmiv pro psy a kočky, v granulích i konzervách.

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • Hill's Science Plan MEDIUM ADULT DOG FOOD with CHICKEN

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>