Vitamíny

Publikováno
min čtení

Vitamíny rozdělujeme do dvou hlavních skupin podle toho, zda jsou rozpustné v tucích nebo ve vodě. Kromě toho existuje ještě skupina látek, které jsou vitamínům podobné,  ale nejsou zařazené do této kategorie.

VITAMÍNY ROZPUSTNÉ V TUCÍCH VITAMÍNY ROZPUSTNÉ VE VODĚ LÁTKY PODOBNÉ VITAMÍNŮM
Vitamín A Vitamín B komplex L-Karnitin
Vitamín D Tiamin (Vitamín B1) Karotenoidy
Vitamín E Riboflavin (Vitamín B2) Flavonoidy
Vitamín K Niacin  
  Pyridoxin (Vitamín B6)  
  Kyselina Pantotenová  
  Kyselina Listová  
  Kobalamin (Vitamín B12)  
  Biotin  
  Cholin  
  Vitamín C  

Aby byly látky klasifikovány jako vitamíny, musí mít pět základních vlastnost:

 • Musí to být organická sloučenina lišící se od tuků, proteinů a sacharidů.
 • Musí být součástí stravy.
 • Musí být v nepatrném množství nezbytná pro fyziologické funkce.
 • Její absence musí způsobit příznaky nedostatku.
 • Nesmí být syntetizovaná v dostatečném množství podporujícím fyziologické funkce.

Jednotlivé vitamíny

VITAMÍN A

Vitamín A je potřebný pro:

 • normální zrak
 • zdravou srst
 • zdravou kůži
 • zdravé sliznice
 • zdravé zuby

VITAMÍN D

Hlavní funkce vitamínu D souvisí s vápníkem a fosforem a zahrnuje:

 • zvýšenou absorpci ze střeva a mobilizaci
 • retenci a ukládáni do kostí

VITAMÍN E

Vitamín E se vyskytuje v různých formách, z nichž nejvíce aktivní je alfa-tokoferol:

 • silný biologický antioxidant
 • pomáhá udržovat integritu membrán

Tělo produkuje škodlivé volné radikály, které poškozují buňky, jako vedlejší produkt normálního metabolismu. Volné radikály oslabují imunitní systém, urychlují stárnutí a hrají důležitou roli v rozvoji v mnoha onemocnění. Vitamín E je jedním z nejvýznamnějších biologicky aktivních antioxidantů, který v případě dostatečné hladiny chrání tělo před škodlivými účinky volných radikálů.

VITAMÍN K

Vitamín K je syntetizován střevními buňkami a reguluje aktivitu krevních srážecích faktorů.

VITAMÍN B COMPLEX

Jednotlivé vitamíny B mají specifické funkce, ale obecně:

 • působí jako součást enzymů
 • působí jako ko-faktory v metabolismu

VITAMÍN C

Vzhledem k tomu, že vitamín C je v těle zdravých psů a koček syntetizován z glukózy, není po této stránce nezbytný. Nicméně nedávný výzkum posunul pozornost od prevence deficitu tohoto vitamínu k prevenci onemocnění. Vitamín C hraje důležitou roli ve funkci imunitního systému.

Vitamín C může být prospěšný v rekonvalescenci po zátěž.

L-KARNITIN

L-karnitin je jednou z nejznámějších látek podobných vitamínům. Je přirozenou součástí všech živočišných buněk.  Jeho hlavní funkcí je pomoc při přeměně tuku na energii. L-karnitin transportuje mastné kyseliny přes membránu mitochondrií (energetická továrna buněk), kde mohou být oxidovány a přeměněny na energii.

S věkem se mitochondrie stávají méně aktivní a vzniká více volných radikálů. L-karnitin pomáhá zlepšovat aktivitu mitochondrií tak, že je produkováno méně volných radikálů a je déle udržováno zdraví mitochondrií. Játra, kosti a srdeční sval obsahují 65-98% L-karnitinu v těle a jsou jeho významným zdrojem.

Bylo prokázáno, že L-karnitin pomáhá zhubnout obézním kočkám.

KAROTENOIDY

Karotenoidy sou skupinou pigmentů vykazující aktivitu podobnou vitamínům. Více jak 600 rozdílných sloučenin je klasifikováno jako karotenoidy, ale pouze 10% z nich může být přeměněno na vitamín A. Karotenoidy se hojně vyskytují v oranžové a zelené zelenině. Fungují jako antioxidanty. 

Tykev obecná Hrášek Brokolice Dýně Mrkev

FLAVONOIDY

Flavonoidy jsou odlišnou skupinou pigmentů (červené, modré a žluté), které mají aktivitu podobnou vitamínům. Najdeme je v kůře a slupce barevného ovoce a zeleniny. Mají šetřící účinek na vitamín C a podporují antioxidační systém.

Cuketa Paprika Lilek Rajčata Červené hroznové víno

Související články

 • Proč jsou antioxidanty důležité  

  Dogs running Informace od Hill's Pet o stravě pro štěňata, koťata a všechny mazlíčky a o výživě pro kočky a psy
 • Minerály

  Dogs running Více jak 18 prvků je pro savce esenciálních. Makroprvky jsou potřeba ve větších dávkách, než mikroprvky, jejichž denní potřeby jsou mnohem menší. Všechny makroprvky kromě síry jsou popsány v následujícím textu.
 • Bílkoviny  

  Dogs running Bílkoviny jsou tvořeny spojením aminokyselin v dlouhém řetězci. Řetězec je dále uspořádán do trojrozměrné struktury jako klubko vlny.
 • Tipy na skladování krmiv

  To, kde skladujete krmivo pro svého psa či pro svou kočku, může mít velký vliv na jeho kvalitu a čerstvost po otevření balení. Zde jsou některé časté otázky a doporučení pro optimální skladování všech krmiv pro psy a kočky, v granulích i konzervách.

Související výrobky

 • HILL'S SCIENCE PLAN Adult Dog Food with Beef

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Delicious Beef je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Canine Adult with Chicken

  <br>Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Savoury Chicken je vytvořeno k podpoře svaloviny a zdraví životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů a omega-3 mastných kyselin.<br>.
 • HILL'S SCIENCE PLAN Medium Adult Dog Food with Chicken

  Hill's™ <span class='nowrap'>Science Plan™</span> Canine Adult Advanced Fitness™ kuře je vytvořeno k podpoře svaloviny a životně důležitých orgánů. S přídavkem klinicky ověřených antioxidantů, kvalitních bílkovin a omega-3 mastných kyselin.
 • HILL'S SCIENCE PLAN krmivo pro dospělé kočky s kuřetem

  Krmivo Hill's<sup>TM </sup><span class='nowrap'>Science Plan</span><sup>TM </sup><span class='nowrap'>Optimal Care</span> je vytvořeno tak, aby podporovalo optimální kondici a je obohaceno o klinicky ověřené antioxidanty, kvalitní bílkoviny a omega-3 mastné kyseliny.<br><ul><li>Udržuje pevnou svalovinu a ideální tělesnou hmotnost.</li><li>Kontrolovaná hladina minerálních látek k podpoře zdravých močových cest.</li><li>Vysoce stravitelné ingredience pro optimální absorpci živin.</li><li>100% záruka kvality, konzistence a chuti garantována.  </li></ul>