Kolik skutečně stojí adopce psa nebo kočky?

Published by
min read

Je snadné představit si ty překrásné chvíle, které můžete se svým novým psím parťákem prožít, ale neměli byste zapomínat na finanční stránku – náklady na péči a také pozornost, kterou bude potřebovat.

Některé výdaje jsou jednorázové, zatímco některé se mohou každý rok nebo měsíc opakovat a je potřeba, abyste s nimi ve svém rozpočtu počítali. Níže jsme rozepsali výdaje za věci, které jsou opravdu nezbytné, a také výdaje za doplňky, které by bylo „fajn“ doma mít, takže si budete moci spočítat, kolik péče o takového chlupatého mazlíka skutečně stojí.

Důležité a nezbytné

Adopční poplatky 500-3500 Kč (jednorázově)
Předtím než si budete moci svého nového kamaráda odvézt domů, ve většině případech zaplatíte útulku adopční poplatek. Tato částka obvykle zahrnuje vyšetření, vakcinaci a další veterinární ošetření, která jsou nutná k ujištění, že je vaše zvíře zdravé a připravené k adopci. Některé útulky mohou v průběhu určitých akcí od těchto poplatků upustit, takže je dobré do útulku nejdříve zavolat a zjistit, co se od vás očekává.

Misky na krmivo a vodu 150 - 900 Kč (jednorázově)
Čisté, omyvatelné misky na krmivo a vodu pro vašeho psa již můžete mít doma připravené. Pokud jste ochotni investovat více, můžete samozřejmě přidat automatické dávkovače krmiva, fontány s vodními filtry a jiné vymoženosti.

Krmivo 500 - 3500 Kč (měsíčně)
Stejně jako je tomu u potravin pro lidi, není těžké najít nejlevnější variantu, ale vy budete zajisté chtít najít pro svého psa kvalitní krmivo. Výběr správného krmiva pro psy vám může pomoci předejít potenciálním zdravotním potížím v pozdějším věku, proto neustupujte ze svých nároků na kvalitu a požádejte svého veterináře o doporučení.

Žena v kuchyni krmí špinavě vypadající Jack Russell teriérskou směs Hill's pet food.

Obojek / postroj 50 - 1000 Kč (jednorázově)
Základní funkce nebo módní vzhled? Všechno co musí obojek splňovat je především jeho dostatečná pevnost pro každodenní nošení. Nylon je cenově nejdostupnější, ale kvalitní kožený obojek bude vypadat vždy skvěle. Tak či onak, přezky i karabiny fungují stejně dobře. Pokud váš pes na vodítku táhne, může pomoci hlavový nebo celotělový postroj. Obojky a postroje obvykle nakupujeme jednorázově, ale je možné, že váš pes poroste, takže budete muset koupit větší, nebo ho v případě opotřebení po čase vyměnit.

Pes na koženém vodítku chůzi po cestě v parku na sobě kožený obojek

Vodítko 130 - 1500 Kč (jednorázově)
Stejně jako je tomu u obojků, můžete do materiálů neomezeně investovat, ale s cenou základních variant to bude podobné. Psi malých plemen potřebují kratší vodítka, zatímco psi velkých plemen budou potřebovat vodítka delší. Některá jsou pro větší bezpečnost dokonce vybavena GPS lokátory.

Identifikační štítek 50 - 450 Kč(jednorázově)
Díky modernímu způsobu výroby lze v současné době identifikační štítek pro psa koupit celkem levně. Můžete vybírat online v celé řadě stylů, nebo si můžete nechat údaje vytisknout i na samotný obojek, jen se ujistěte, že jsou uvedené informace správné. Obvykle na něm budete chtít uvést jméno psa, kterému obojek patří, a také telefonní číslo, na které lze v případě jeho nalezení zavolat.

Pelíšek 210 - 3500 Kč (jednorázově)
Nedávno adoptované zvíře se spokojí s vlastnoručně vyrobeným pelíškem, ale časem možná budete chtít svého chlupáče rozmazlovat nějakým speciálním pelíškem, ve kterém se mu bude v noci dobře spát. Svého psa můžete vždy trochu rozmazlit vlastní pohovkou.

Kartáč na vyčesávání chlupů 180 - 650 Kč(jednorázově)
Klobouk dolů, pokud zvolíte elektrické nůžky s vakuovou nebo mycí funkcí, ale na pořádnou úpravu srsti vám bude stačit alespoň obyčejný kartáč s pevnými, měkkými štětinami. Pokud upřednostňujete sestřih provedený odborníkem, vyjde vás jedna návštěva psího salonu přibližně na xx-xx v závislosti na plemeni, velikosti a temperamentu vašeho psa.

Kleštičky na zastřihávání drápků 120 - 500 Kč (jednorázově)
První zastřihávání může být trochu stresující, ale pokud trochu zainvestujete, můžete si pořídit akumulátorovou brusku na drápky, která drápky vašeho psa bezpečně (a pomalu) opiluje. Tuto službu vám poskytne také veterinář nebo pracovník profesionálního psího salónu.

Hračky 35 - 1500 Kč (ročně)
Hračky jsou nesmírně důležité nejen pro štěňata, ale také pro starší psy, kteří mají rádi své oblíbené hračky vždy někde poblíž. O tom, co váš pes bude považovat za „hračku“, si rozhodne jen on sám, takže i přestože nainvestujete do něčeho sofistikovaného, jako je automatický odpalovač tenisových míčků, může si oblíbit nějakou úplně obyčejnou, po domácku vyrobenou věc.

štěně hraje s červeným míčkem v trávě

Zubní kartáček a zubní pasta pro psy 180 - 790 Kč (měsíčně)
Určitě budete chtít svému psovi vyčistit zuby. K dostání jsou dnes i elektrické kartáčky pro psy, proto s pravidelnou zubní hygienou u svého psa neotálejte a začněte co nejdříve. Každé 1-3 měsíce byste měli zubní kartáček vyměnit.

Veterinární péče 5000 - 15000 Kč(ročně)
Existuje mnoho způsobů, jak na svém mazlíčkovi ušetřit, ale nelze se vyhnout návštěvě veterináře. Štěňata potřebují celou řadu očkování, dospělé psy je potřeba přeočkovat a starší psi mohou trpět chronickými potížemi, které vyžadují specifickou péči. Samozřejmě tyto výdaje se mohou výrazně lišit v závislosti na zdravotních potřebách vašeho psa. Dobrou volbou pro vás může být pojištění domácích mazlíčků (viz informace uvedené níže). 

Hnědý pes je vyšetřován ženským veterinářem.

Prevence proti blechám, klíšťatům a parazitům 300 - 1500 Kč (ročně)
Klíšťata mohou šířit celou řadu patogenů, blechy mohou způsobovat svědění a dermatitidu a komáři mohou přenášet smrtelně nebezpečné srdeční červy. Od prostředků pro zevní aplikaci po obojky existují různé možnosti prevence.

Doporučujeme

Tyto možnosti mohou být považovány za nadstandardní, ale kterákoli z nich může být v případě potřeby nedocenitelná a ušetří vám dost peněz tím, že předejdete větším problémům. Vybírejte podle potřeby.

Mikročip 500 - 800 Kč (jednorázově)
Pokud dojde k nejhoršímu a váš pes se ztratí, implantovaný mikročip může být poslední možností, jak svého psa v případě jeho záchrany a dopravení k veterináři nebo do útulku najít. Nezapomeňte, že v některých zemích jsou mikročipy povinné.

Přepravní box 500 - 2500 Kč (jednorázově)
Pokud je to technicky možné, je kvalitní přepravní box neodmyslitelnou pomůckou pro výcvik nebo dlouhé cesty. Ceny se odvíjí od velikosti vašeho psa, takže se dobře ujistěte, že se v něm váš mazlík může otočit a pohodlně si lehnout. Vybírat můžete od základních přepravek nebo investujte do univerzální varianty, kterou můžete vzít kamkoli.

Pojištění domácích mazlíčků od 149 Kč (měsíčně)
Pojištění domácích mazlíčků je zpravidla nabízeno ve dvou variantách: „Pouze úrazové“ a „Úrazové a nemocenské“. Před výběrem pojistného plánu je dobré vědět, zda měl váš pes již dříve nějaké problémy, a vždy se ujistit, že je váš plán kompatibilní s vaším veterinářem.

Pamlsky pro výcvik 200 - 1200 Kč (měsíčně)
Stejně tak jako štěňata, i starší psi milují dobrou odměnu a nezáleží na tom, jestli dostanou nízkokalorickou psí sušenku nebo pamlsek vyrobený speciálně pro jejich nutriční potřeby. Nezapomínejte, že i kousek jejich běžného krmiva mimo dobu krmení pro ně může být také odměnou.

Lékárnička pro zvířata 180 - 700 Kč (jednorázově)
K úrazům dochází a pokud je váš pes aktivní, může občas dojít k nějakému zranění a v takovém případě vám lékárnička může pomoci.

Cestovní miska 39 - 450 Kč (jednorázově)
Pokud se svým psem plánujete cestu nebo delší vycházku, budete mu chtít vzít s sebou nějaké krmivo a vodu. Můžete si vybrat z několika řešení, ale čím víc toho vezmete s sebou, tím bude váš batoh těžší a vy nebude mít chuť se s ním tahat.

Služba venčení psů 600 - 1000 Kč (den)
Pokud necháte svého psa většinu dne samotného, bude pomoc osoby, která psa přes den vyvenčí a nechá ho proběhnout, spíše nutností než luxusem. Ceny se často liší v závislosti na osobě, kterou si na venčení najmete, na místě vašeho bydliště, počtu venčených psů a na frekvenci a délce venčení.

Trenér 1000 - 3500 Kč (jednorázově)
I když si přejeme, aby se náš milovaný pejsek choval správně hned od začátku, někteří z našich chlupatých kámošů budou potřebovat pomoc. Přestože některé výcviky mohou být drahé, klidný a dobře vychovaný pes může změnit způsob, jakým se svým mazlíčkem vycházíte.

Hlídání psa / denní péče 600 - 2000 Kč (denně)
Mít psa neznamená, že se musíte rozloučit s dlouhými výlety a pobytem mimo domov, ale pokud nemáte přátele nebo rodinného příslušníka, který se o vašeho mazlíčka postará, můžete si zaplatit službu, která dohled, pohyb a péči pro vašeho psa během vaší nepřítomnosti zajistí.

GPS lokátor od 1500 (jednorázově / je možná nutnost registrace)
Ceny GPS lokátorů v posledních několika letech rapidně klesají, ale i tak byste měli před případnou investicí vědět, za co platíte. Čím více si plánujete, že se svým mazlíčkem procestujete svět, tím nedocenitelnější pro vás toto zařízení bude.

Je snadné představit si ty překrásné chvíle, které můžete se svým novým kočičím parťákem nebo parťačkou prožít, ale neměli byste zapomínat na finanční stránku – náklady na péči a také pozornost, kterou bude potřebovat.

Některé výdaje jsou jednorázové, zatímco některé se mohou každý rok nebo měsíc opakovat a je potřeba, abyste s nimi ve svém rozpočtu počítali. Níže jsme rozepsali výdaje za věci, které jsou opravdu nezbytné, a také výdaje za doplňky, které by bylo „fajn“ doma mít, takže si budete moci spočítat, kolik péče o takového chlupatého mazlíka skutečně stojí.

Důležité a nezbytné

Adopční poplatky 500 - 3500 Kč (jednorázové)
Předtím než si budete moci svého nového kamaráda odvézt domů, ve většině případech zaplatíte útulku adopční poplatek. Tato částka obvykle zahrnuje vyšetření, vakcinaci a další veterinární ošetření, která jsou nutná k ujištění, že je vaše zvíře zdravé a připravené k adopci. Mnoho útulků od těchto poplatků v průběhu určitých akcí upouští, takže je dobré do útulku nejdříve zavolat a zjistit, co se od vás očekává.

Obojek 50 - 1000 Kč (jednorázově)
Základní funkce nebo módní vzhled? Všechno co musí obojek splňovat je především jeho dostatečná pevnost pro každodenní nošení. Nylon je cenově nejdostupnější, ale kvalitní kožený obojek bude vypadat vždy skvěle. V každém případě se ujistěte, že v případě zachycení se může vaše kočka z obojku vyvléknout.

Identifikační štítek 50 - 450 Kč (jednorázově)
Díky modernímu způsobu výroby lze v současné době identifikační štítek pro vaši kočku koupit celkem levně. Můžete vybírat online v celé řadě stylů, nebo si můžete nechat údaje vytisknout i na samotný obojek, jen se ujistěte, že jsou uvedené informace správné. Obvykle na něm budete chtít uvést jméno kočky, které obojek patří, a telefonní číslo, na které lze v případě jejího nalezení zavolat.

Misky na krmivo a vodu 150 - 1500 Kč (jednorázově)
Čisté, omyvatelné misky na krmivo a vodu pro vaší kočku již můžete mít doma připravené. Pokud jste ochotni investovat více, můžete samozřejmě přidat automatické dávkovače krmiva, fontány s vodními filtry a jiné vymoženosti.

Krmivo 500 - 1300 Kč (měsíčně)
Stejně jako je tomu u potravin pro lidi, není těžké najít nejlevnější variantu, ale vy budete zajisté chtít najít pro svou kočku kvalitní krmivo. Výběr správného krmiva pro kočky vám může pomoci předejít potenciálním zdravotním potížím v pozdějším věku, proto neustupujte ze svých nároků na kvalitu a požádejte svého veterináře o doporučení.

kočka jíst kopce jídlo

Stelivo od 125 Kč (měsíčně), lopatka a záchod(jednorázově) 190 - 600 Kč
Aby vaše kočka v bytě nebo domě neznačkovala, určete alespoň dvě různá místa, kam si budou moci dojít na záchod, a zajistěte jejich pravidelný úklid a čistotu.

Škrabadlo 189 - 5000 Kč(jednorázově)
Kočky potřebují škrábat – a dobré škrabadlo může ušetřit spoustu peněz za nákup nového nábytku. Škrabadlo si můžete vyrobit sami nebo jej z široké nabídky možností koupit online.

Kleštičky na drápky 120 - 500 Kč (jednorázově)
První zastřihávání kočičích drápků může být trochu stresující, ale pokud trochu zainvestujete, můžete si pořídit akumulátorovou brusku na drápky, která drápky vaší kočky bezpečně (a pomalu) opiluje. Pokud se na to necítíte, může vám tuto službu poskytnout také veterinář nebo pracovník profesionálního salónu.

Hračky 35 - 1500 Kč (ročně)
Hračky jsou nesmírně důležité nejen pro koťata, ale také pro starší kočky, které mají rády své oblíbené hračky vždy někde poblíž. O tom, co vaše kočka bude považovat za „hračku“ si rozhodne jenom ona sama, takže i přestože nainvestujete do něčeho sofistikovaného, jako je obří kočičí strom, může si oblíbit nějakou úplně obyčejnou, po domácku vyrobenou věc.

Přepravka 280 - 1000 Kč (jednorázově)
Může se stát, že budete muset svou kočku naložit do auta a někam s ní odjet. Přepravka je tím nejlepším způsobem, jak ji udržet v pohodlí a bezpečí, ať už se vydáte k veterináři nebo na cestu kolem světa.

Veterinární péče 300 - 1000 Kč (ročně)
Existuje mnoho způsobů, jak na svém mazlíčkovi ušetřit, ale nelze se vyhnout návštěvě veterináře, pokud ji vaše kočka potřebuje. Koťata potřebují celou řadu očkování, zatímco starší kočky mohou trpět chronickými potížemi, které vyžadují specifickou péči. Samozřejmě tyto výdaje se mohou výrazně lišit v závislosti na zdravotních potřebách vaší kočky. Dobrou volbou pro vás může být pojištění domácích mazlíčků (viz informace uvedené níže).

oranžová kočka je vyšetřena veterinářem

Prevence proti blechám, klíšťatům a parazitům 300 - 1500 Kč(ročně)
Klíšťata mohou šířit celou řadu patogenů, blechy mohou způsobovat svědění a dermatitidu a komáři mohou přenášet smrtelně nebezpečné srdeční červy. Pokud vaše kočka chodí ven (nebo se tato havěť dostane do vašeho domu), správná preventivní péče jí může zachránit život.

Zubní kartáček a zubní pasta pro kočky 180 - 790 Kč (měsíčně)
Určitě budete chtít své kočce vyčistit zuby. K dostání jsou dnes i elektrické kartáčky pro kočky, proto s pravidelnou zubní hygienou u své kočky neotálejte a začněte co nejdříve. Každé 1-3 měsíce byste měli zubní kartáček vyměnit, aby byl čistý a funkční.

Doporučujeme

Tyto možnosti mohou být považovány za nadstandardní, ale kterákoli z nich může být v případě potřeby nedocenitelná a ušetří vám dost peněz tím, že předejdete větším problémům. Vybírejte podle potřeby.

Pelíšek 210 - 750 Kč (jednorázově)
Kočky dokážou usnout a spát téměř kdekoli, ale po čase budete chtít své kočce poskytnou pořádný pelíšek, ve kterém se jí bude v noci dobře spát.

Malé kotě ležící na zádech na bílém chlupatém koberci.

Kartáč na vyčesávání chlupů 180 - 650 Kč (jednorázově)
Kočky se umí docela dobře umýt samy, ale kartáčování vašeho kočičáka může být příjemná chvilka pro vás oba a usnadní vám úklid chlupů v celé domácnosti.

Žena mazlíčky kočky, když spolu ležíte na posteli

Pojištění domácích mazlíčků 200 - 600 Kč (měsíčně)
Pojištění domácích mazlíčků je zpravidla nabízeno ve dvou variantách: „Pouze úrazové“ a „Úrazové a nemocenské“. Před výběrem pojistného plánu je dobré vědět, zda měla vaše kočka již dříve nějaké problémy, a vždy se ujistit, že je váš plán kompatibilní s vaším veterinářem.

Lékárnička pro zvířata 180 - 700 Kč (jednorázově)
K úrazům dochází a pokud je vaše kočka hodně zvědavá, může občas dojít k nějakému zranění. V takovém případě vám lékárnička může pomoci.

GPS lokátor od 1500 Kč (jednorázově / je možná nutnost registrace)
Ceny GPS lokátorů v posledních několika letech klesají a jejich velikost se zmenšuje, ale i tak byste měli před případnou investicí vědět, za co platíte. Čím více času vaše kočka tráví venku, tím nedocenitelnější pro vás toto zařízení bude.

Cestovní postroj 80 - 650 Kč(jednorázově)
Bavte se spolu – svou kočku můžete obléci do postroje a vyrazit s ní za dobrodružstvím.

Hlídání koček 300 - 1500 Kč (denně)
Mít kočku neznamená, že se musíte rozloučit s dlouhými výlety a pobytem mimo domov, ale pokud nemáte přátele nebo rodinného příslušníka, který se o vašeho mazlíčka postará, můžete si zaplatit službu, která dohled, pohyb a péči pro vaši kočičku během vaší nepřítomnosti zajistí.

Mikročip 500 - 800 Kč (jednorázově)
Pokud dojde k nejhoršímu a vaše kočka se venku ztratí, implantovaný mikročip může být poslední možností, jak kočku v případě její záchrany a dopravení k veterináři nebo do útulku najít. Nezapomeňte, že v některých zemích jsou mikročipy povinné.

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs