Domácí mazlíčci s nadváhou - jak to zjistit a co s tím dělat

Publikováno Dr. Emma Milne
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Obezita a nadváha u zvířat, stejně jako u lidí, představují v dnešní době velký problém. Mnozí páníčci si kladou otázku: „Jak mám zjistit, jestli je můj domácí mazlíček obézní?“ a „Jak mohu pomoci svému mazlíčkovi zhubnout?“ Odpověď na obě tyto otázky může být jednodušší, než bychom si mohli myslet. Někteří lidé si dokonce říkají, jestli na tom vůbec záleží. Rozhodně na tom ale záleží a většina veterinářů to považuje za nemoc jako každou jinou. Nadváha zkracuje život vašeho domácího mazlíčka, proto pokud si ho chcete plně a co nejdéle užít, správná váha je dobrým začátkem.

Prevence

Stejně jako u většiny věcí v životě je prevence lepší, než léčba. Ať už máte svého mazlíčka od malička nebo adoptujete starší zvíře, je opravdu dobré myslet na jeho váhu od samého začátku. Když vaše štěně nebo kotě roste, sledování váhy vám může naznačit, zda je vše v pořádku. Pravidelné vážení dospělých psů a koček vám zase hned ukáže, zda přibírají na váze víc, než by měli. I když nadváha nebo obezita může být způsobena jiným onemocněním, jako je např. problém se štítnou žlázou nebo Cushingův syndrom, velká většina zvířat trpí obezitou proto, že buď příliš jí nebo mají nedostatek fyzické aktivity. Dobrým vodítkem je pravidelné vážení jednou za měsíc.

A důležitá není jen hmotnost samotná, ale také skóre tělesné kondice (BCS) vašeho domácího mazlíčka a jeho index tělesného tuku (BFI). Jedná se o stupnice, pomocí nichž můžete odhadnout poměr svalů a tuku u vašeho zvířete. Zde jsou stupnice pro psy BCS a BFI a kočky BCS a BFI. Váš veterinář vám může ukázat, jak postupovat u vašeho zvířete. Je velmi důležité zvyknout si na to, co je normální. Mnoho lidí se v dnešní době domnívá, že hubená zvířata jsou podvýživená a tlustá zvířata normální. To je kulturní posun, kterého se musíme zbavit.

Co když má moje zvíře nadváhu?

I při té nejlepší vůli se občas může stát, že se domácí mazlíčci trochu zakulatí a postupných změn si třeba nevšimneme. Nebo se ocitnete v situaci, kdy si někdo jiný všimne, jak kila přibývají. Obezita způsobuje u zvířat problémy s klouby, cukrovku, špatnou kvalitu kůže a mnohé další obtíže, proto se musí řešit a je to něco, čeho se mnoho páníčků děsí. Dobrou zprávou ale je, že máte plnou kontrolu nad tím, co váš domácí mazlíček jí a dělá, jste proto u kormidla! Zde je několik rad, jak se zbavit přebytečných kil.

  • Příjem kalorií. Stejně jako u lidí je hlavním důvodem tloustnutí to, že se přijímá víc kalorií, než se spálí. Pro domácího mazlíčka může být i ten nejmenší pamlsek nebo porce navíc ekvivalentem hamburgeru, který byste si dali každý den navíc vy. Nesnižujte ale svému zvířeti krmné dávky bez konzultace s veterinářem. Mohlo by to vést k nedostatečnému příjmu bílkovin, vitaminů a minerálů. Je mnohem lepší přejít na stravu navrženou speciálně na hubnutí. Váš mazlíček se díky ní bude cítit najezený a navíc je navržena tak, aby hubnutí bylo zdravé. Některá krmiva na hubnutí mohou změnit metabolismus obézních zvířat a zvířat s nadváhou tak, že místo ukládání tuku začne metabolismus tuk spalovat, což pomůže vyhnout se přebytečným kilům i v budoucnu.
  • Rozdělte jim krmné dávky. Když se denní příděl potravy rozdělí na více porcí, váš mazlíček nebude mít pocit hladu a nebude muset o jídlo škemrat nebo ho krást. Psi mohou dostávat čtyři malé porce denně a kočky až 8 porcí, pokud je to pro vás zvladatelné. Kočky se vyvinuly tak, aby konzumovaly velký počet malých porcí. Dávkovače krmiva s časovačem jsou skvělým řešením, když pracujete mimo domov.
  • Přesuňte jim potravu. Může to znít hloupě, ale když rozmístíte líné kočce po domě několik misek a rozdělíte do nich krmnou dávku, znamená to, že kočka se bude muset alespoň trochu hýbat, aby se mohla nažrat. Dobrým pomocníkem jsou také dávkovače krmiva s hračkou, které umí nenasytné kočky a psy zklidnit.
  • Výdej kalorií. Čím více fyzické aktivity zvířeti zajistíte, tím lépe. Pokud už je starší, může to být trochu komplikovanější, ale jestli je pohyb u vašeho zvířete problémem, promluvte si o tom se svým zvěrolékařem. Hra a pohyb jsou skvělé na hubnutí, ale pro vašeho domácího mazlíčka je dobrá také stimulace, která vaše přátelství a pouto ještě posílí.

Jako veterinářka vídám obrovský rozdíl v kvalitě života, který pro zvíře může představovat úbytek na váze. Sama jsem musela zhubnout a proto vím z první ruky, o kolik jsem se potom cítila lépe. Hlavní je, že se nemusíte cítit provinile. Výhody, které vaše zvíře bude mít z toho, že zhubne nebo zůstane štíhlé, zdaleka převažují prchavý moment vděčnosti za pamlsek.

O autorovi

Dr. Emma Milne

Doktorka Emma Milne se stala veterinářkou v roce 1996. Pracovala 12 let v malé veterinární ordinaci a sedm let jako poradkyně pro klinickou výživu. Je známá díký svému působení v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a také napsala deset knih o domácích mazlíčcích.

Související produkty