Jak změřit vašemu psovi nebo vaší kočce teplotu

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Milovníci domácích mazlíčků se nyní zajímají o zdraví svých čtyřnohých přátel více, než kdy dřív, a mnohé z nich zajímá, jak změřit teplotu psovi a jak kočce. Veterináři jsou rádi, že se více páníčků aktivně věnuje zdraví svých domácích mazlíčků a většina z nich jim ráda pomůže naučit se tuto jednoduchou dovednost. Změřit psovi nebo kočce teplotu je docela jednoduché. Pojďme se podívat, jak nejlépe změřit teplotu vašim chlupáčům.

Proč se naučit změřit teplotu domácím mazlíčkům

Kočka ležící pod růžovou dekou vedle okna se zimní krajinou.

Stejně jako lidská tělesná teplota, i psí nebo kočičí tělesná teplota nám toho může hodně prozradit o jejich celkovém zdraví. Přesto, že jejich normální tělesná teplota je vyšší, než ta naše, je poměrně snadné určit, co už je příliš vysoké a co příliš nízké. Podle Merckovy veterinární příručky a jejích referenčních hodnot pro rektální teplotu je běžné rozpětí teplot u kočky 38,1-39,2°C a u psů 37,9-39,5°C.

Horečka nebo teplota přesahující horní hranici běžného rozpětí teplot může páníčkům napovědět, že se u zvířete vyskytly zdravotní problémy jako úžeh, infekce nebo zánětlivá onemocnění. Naopak teplota nižší, než je dolní hranice běžného rozpětí, nám naznačuje, že zvíře ztratilo příliš mnoho tělesného tepla. Může být podchlazené (např. poté, co bylo vystaveno velké zimě) nebo mohlo utrpět šok, může mít nízkou hladinu cukru v krvi, trpět podvýživou nebo jiným závažným onemocněním. A pokud je vaše samička březí, menší pokles její tělesné teploty vám může dokonce napovědět, že se chystá na porod!

Kdy měřit zvířeti teplotu

Kdykoliv je zvíře apatické, tišší, než je u něj obvyklé, nebo když vykazuje změnu chuti k jídlu nebo jiného běžného chování může být užitečné změřit mu teplotu. To platí zvláště pro kočky, o kterých je známo, že se snaží většinu příznaků nemoci skrývat. Je třeba nicméně poznamenat, že u řady nemocí se tělesná teplota nemění. Proto byste měli vašim domácím mazlíčkům teplotu změřit v případě, že se chystáte brzy kontaktovat veterináře a chcete s ním projednat vaše obavy o zdraví zvířete. Změření teploty vašeho mazlíčka vám může pomoci rozhodnout se, zda a kdy kontaktovat veterináře (zvýšená nebo snížená teplota by k němu měla vždy vést). Informace o teplotě zvířete může být pro vašeho veterináře užitečným ukazatelem jeho zdravotního stavu.

Měření teploty doma se ukázalo tak přínosné, že se stalo běžnou součástí školení majitelů od veterinářů a jejich spolupracovníků. Pokud jste se to zatím nenaučili a máte pocit, že byste měli svému zvířeti umět teplotu změřit, požádejte svého veterináře o radu. Je to důležité pro bezpečnost vaši i vašeho zvířete. Jestli se chcete tuto dovednost naučit, požádejte svého veterináře, ať vám ukáže, jak na to. Většina z nich vám ráda předvede, jak to zvládnout bezpečně doma.

Jak změřit zvířeti teplotu

Měření psí teploty je snadné. Řiďte se těmito jednoduchými kroky:

Člověk držící hlavu Jack Russel teriéra ležícího na podlaze.

  1. Pořiďte si správný nástroj: Na měření teploty vašeho psa budete potřebovat plastový digitální rektální (ne orální) teploměr. Můžete použít teploměr určený pro lidi, který obvykle seženete v nejbližší lékárně za méně než 300 Kč.
  2. Zvíře dobře držte: Většina páníčků to považuje za činnost pro dva lidi. Jeden z nich drží zvířeti hlavu a tělo v klidu, zatímco druhý zvedá ocas. Někteří psi se tomu snaží vyhnout tím, že si sednou, takže je možné, že budete potřebovat ještě třetího, který bude psa držet ve stoje. Pro odvedení pozornosti můžete také použít pamlsky a hračky.
  3. Měření teploty: Naneste malý kousek vazelíny na sondu teploměru a vložte jej do řitního otvoru zvířete (asi 2,5 cm). Potom počkejte, až teploměr zapípá (nebo se ustálí hodnota na digitálním displeji) a máte hotovo!
  4. Pokud se vaše zvíře příliš rozruší nebo se nedá bezpečně udržet, je lepší měření teploty ponechat na veterináři. I když jsou tyto informace užitečné, neměly by být na úkor bezpečnosti a dobré pohody - ať už vaší nebo vašeho psa.

Chcete se naučit, jak změřit teplotu kočce? Je to stejně snadné. Jediná obtížná věc spočívá ve zklidnění kočky. Kočky jsou obecně menší a hůře snášejí držení proti jejich vůli, takže jejich páníčci možná budou muset vyzkoušet několik různých technik, jak je udržet. Může být užitečné požádat ve vaší veterinární ordinaci, aby vám ukázali nejlepší způsoby vhodné pro konkrétní velikost a temperament vaší kočky.

Na co nezapomenout při měření teploty zvířete

Když se učíte, jak změřit teplotu psovi nebo kočce, je zcela zásadní mít správné vybavení. Například skleněný teploměr se může rozbít a vaše zvíře se tak může dostat do kontaktu se sklem a rtutí. Některé starší teploměry zase měří dost pomalu. Dále je důležité měřit teplotu zvířeti v řitním otvoru.

Veterináři by sice uvítali méně invazivní způsob měření teploty svých pacientů, ale jiné než rektální způsoby měření se mnohem obtížněji interpretují.

Když se učíte, jak změřit kočce teplotu, může to vyžadovat čas a trpělivost, než se vám ji podaří udržet v klidu. V tom vám mohou pomoci videa na internetu, kde uvidíte, jak udržet kočku v klidu. Nejlepším řešením nicméně zůstává návštěva u veterináře, který vám ukáže jak postupovat konkrétně u vaší kočky.

Je také důležité vědět, že tělesná teplota u některých zvířat je přirozeně vyšší nebo nižší než u většiny jiných. I když se vám zdá teplota vašeho zvířete v pořádku, je přesto dobré kontaktovat veterináře a projednat s ním své obavy. Na závěr je potřeba zopakovat, že ne všechna zvířata jsou schopna tento postup snést. Pokud je to příliš stresující a ohrožuje to bezpečnost vaši nebo vašeho zvířete, ponechte měření teploty na veterináři.

 

O autorovi

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly

Dr. Patty Khuly je veterinářka, která získala několik ocenění a proslavila se svou svobodomyslností, duchaplným prosazováním zájmů domácích mazlíčků, svou vášní pro profesi veterinářky a také úmyslně neuctivým stylem psaní o zdraví zvířat.

Absolvovala s vyznamenáním jak Wellesley College tak veterinární fakultu Pensylvánské univerzity. Na Wharton School of Business získala titul MBA v rámci prestižního dvojího studia veteriny a podnikání. Nyní je majitelkou Sunset Animal Clinic, veterinární ordinace v Miami na Floridě.

To ovšem není všechno. Dr. Patty Khuly je i vášnivou čtenářkou, horlivě plete, bláznivě miluje jógu, je nadšená do hudby, svádí boj s psaním románu a je milovnicí dobrého jídla. Žije v jižní části Miami se čtyřmi psy, nespočtem koček, dvěma zachráněnými kozami a se skvělým hejnem slepic.

Můžete ji sledovat na DrPattyKhuly.com a na sunsetvets.com.

Související produkty