Koronaviry, COVID-19 a váš mazlíček: Vše, co potřebujete vědět

$authorText
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jako majitelé domácího zvířete vás možná při čtení o onemocnění koronavirem COVID-19 přepadnou obavy, jaké je riziko přenosu mezi vámi a vaším mazlíčkem.

V tuto chvíli neexistují žádné důkazy, že by zdrojem infekce mohli být psi a kočky nebo krmivo a obaly od krmiva.

Co dalšího potřebujete vědět o koronaviru a COVID-19 u psů a koček? Především bychom rádi poukázali na to, že Světová asociace veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) vydala velmi užitečný informační dokument, který je ke stažení na stránkách asociace a pravidelně se aktualizuje. Tento dokument vám může pomoci zodpovědět mnoho otázek, a to i velmi specifických.

Jaké druhy koronaviru postihují člověka?

Zprávy Centra pro kontrolu a prevenci  nemocí ukazují, že existuje sedm koronavirů, které mohou napadnout člověka. Čtyři druhy se běžně vyskytují po celém světě a způsobují symptomy podobné těm, které vyvolává běžné nachlazení. Ostatní druhy lidského koronaviru jsou závažnější a patří mezi ně nový SARS-CoV-2, který způsobuje COVID-19.

Příznaky koronaviru u lidí jsou podobné těm, s nimiž se setkáváme u lidí s chřipkou, jedná se např. o horečku, ztrátu energie a kašel. Závažnější infekce mohou způsobovat zápal plic a další vážné zdravotní problémy.

Close-up of a beagle sleeping.

Co když má moje zvíře kašel? Je to důvod k obavě?

Pokud má váš mazlíček kašel, horečku nebo působí letargicky – všechny přiznaky podobné těm při COVID-19 u člověka – objednejte ho prosím na kontrolu k veterináři. Zvířata totiž mohou postihovat jiná onemocnění, která mohou mít dopad na jejich zdraví, např. chřipka, psincový kašel, infekce horních cest dýchacích koček, srdeční selhání, bronchitida, zápal plic a vlasovec psí – když jich uvedeme jen několik. Některé z nich mohou být způsobeny jinými viry, ale je důležité uvědomit si, že tyto viry nebo onemocnění nesouvisejí s COVID-19 a podle Centra neexistují žádné důkazy, že by mohl virus psí chřipky přejít na člověka.

Může člověk přenést COVID-19 na domácí zvíře?

Pokud byl váš test na COVID-19 pozitivní, doporučuje Centrum v rámci prevence omezit kontakt s lidmi i zvířaty. To znamená, že byste se neměli se svým mazlíčkem dělit o jídlo, hladit ho, mazlit se s ním ani mu dávat pusu nebo mu dovolit, aby vás olizoval. Pokud je to možné, ať se o vašeho mazlíčka během vaší nemoci stará někdo zdravý. Pokud se musíte o zvíře starat sami, noste roušku a rukavice na jedno použití, kromě toho si před i po přímém kontaktu s ním myjte ruce.

Gray cat with yellow eyes lays on a white blanket in human bed.

Koronavirus u psů a koček

Koronavirus představuje čeleď virů. Název pochází ze vzhledu viru pod mikroskopem. Obklopují ho prstence bílkovin, které vypadají jako sluneční koruna neboli koróna. 

Psy a kočky mohou postihnout jiné druhy koronaviru specifické pro zvířata, které způsobují jiná onemocnění jako psincový kašel, respirační infekce a gastrointestinální problémy. Je důležité si uvědomit, že tyto viry nesouvisejí s COVID-19 a žádné z nich nejsou přenosné pro člověka.

Nedávná studie naznačuje, že by kočky mohli být schnopny přenášet COVID-19 na jiné kočky, ale neexistují žádné důkazy o tom, že by mohli přenášet COVID-19 na lidi.

Co ještě potřebuju vědět o COVID-19?

Na závěr ještě pár faktů o onemocnění:

  • K rozšíření COVID-19 z člověka na člověka došlo již v mnoha zemích.
  • V tuto chvíli neexistují žádné důkazy, že můžete přenést COVID-19 na své mazlíčky ani že ho vaši mazlíčci mohou přenést na vás.
  • Dobrá hygiena a mytí rukou mohou výrazně snížit riziko nakažení a přenosu onemocnění.

Related products