Psi a klíšťata: Jak mazlíčka ochránit

Publikováno Erin Olilla 
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Asi víte, že může být pro člověka kousnutí klíštětem nebezpečné. Slyšeli jste ale, že stejně velkou hrozbu klíšťata představují i pro psy? Zabránit, aby se klíště na psa dostalo, není snadné. Přesto byste pro to měli v zájmu zdraví vašeho psa učinit maximum. V našem článku se dočtete vše, co potřebujete vědět o psech a klíšťatech a jak se střetu s těmito parazity vyhnout.

Onemocnění přenášená klíšťaty na psy

Podle Nadace pro zdraví psů Amerického klubu chovatelů (AKCCHF) existuje alespoň sedm onemocnění přenášených nebo spojených s klíšťaty, které váš mazlíček může dostat, když ho nějaké kousne. Níže uvidíte jejich seznam a příznaky, na které byste měli dávat pozor:

  • Lymská borelióza: Mezi příznaky patří ztuhlé či oteklé klouby, problémy s chůzí, horečka, únava a nechutenství. Než se příznaky u nakaženého psa projeví, může uběhnout několik měsíců.
  • Psí ehrlichióza: AKCCHF ji považuje za jednu z nejnebezpečnějších psích nemocí, kterou klíšťata přenášejí. Stejně jako při borelióze může trvat měsíce, než se příznaky projeví. Patří k nim horečka, výtok z očí a nosu, deprese, nechutenství, úbytek váhy, otok končetin, modřiny (petechie) a krvácení u nosu.
  • Psí anaplazmóza: Běžně se jí v anglické literatuře říká klíštěcí horečka. Klinické příznaky, na které byste měli dát pozor, zahrnují nejen horečku, nechutenství, ztuhlé klouby a únavu, ale také zvracení a průjem, v extrémních případech i záchvaty.
  • Horečka Skalistých hor: Obvykle se tato nemoc přežene během dvou týdnů, ale v některých případech může končit smrtí. Mezi příznaky se řadí horečka, neurologické problémy jako potácení či záchvaty, ztuhlost a kožní léze. Server PetMD radí, abyste dávali pozor na srdeční abnormality a příznaky zápalu plic, poškození jater nebo selhání ledvin.
  • Psí babesióza: Tato infekce způsobuje chudokrevnost, která se obvykle projevuje bledými dásněmi a slabostí. Může docházet ke zvracení.
  • Psí bartonelóza: Tato nemoc způsobuje horečku a občasné problémy s chůzí. Pokud se neléčí, může vést dále k onemocnění srdce nebo jater.
  • Psí hepatozoonóza: Příčinou tohohle onemocnění není na rozdíl od jiných potíží přenášených z klíštěte na psa kousnutí klíštětem. Problém nastává, když pes kousne klíště. U psa se po pozření klíštěte, které tuto infekci přenáší, objeví horečka, bolest svalů, výtok z očí a nosu, krev ve stolici nebo průjem.

Druhy klíšťat, které ohrožují psa

Close-up of tweezers holding tick with brown dog lying down blurred in the background.Níže naleznete nejčastější druhy klíšťat v USA, které podle PetMD představují hrozbu pro zdraví psa:

  • Klíště jelení: Tento druh přenáší lymskou boreliózu, psí ehrlichiózu a psí babesiózu. Klíšťata jelení se obvykle vyskytují v zalesněných oblastech v severní a severovýchodní části středozápadu Spojených států. Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí varuje, že nejrizikovější roční období, co se týče kousnutí klíštětem jelením, jsou jaro, léto a podzim.
  • Piják americký: Je ekvivalentem evropského pijáka lužního a přenáší horečku Skalistých hor. Pijáci američtí obývají oblasti podblíž vody a vlhké regiony napříč celými Spojenými státy východně od Skalistých hor, místy je lze nalézt i podél pobřeží Pacifiku. Největší riziko kousnutí představuje jaro a léto.
  • Klíště americké: Tomuto druhu se v USA přezdívá „osamělá hvězda“ podle charakteristické bílé tečky na zádech. Je přenašečem horečky Skalistých hor a ehrlichiózy. Klíšťata americká se obvykle vyskytují v zalesněných oblastech podél potoků a řek. Jsou rozšířená po celém východě a jihovýchodě USA, a to i ve východní části Texasu, Oklahomy, Kansasu a Nebrasky. Jelikož tento druh potřebuje hostitele ve všech fázích života, představuje nebezpečí po celý rok, pokud nemrzne.
  • Piják hnědý: Někdy se mu říká také klíště psí, protože většinou dává přednost psům před ostatními zvířaty. Pro tento druh je příznačná jeho tendence lézt do vnitřních prostorů a zamořovat domy a psí kotce, kvůli čemuž je nebezpečný po celý rok. Piják hnědý přenáší horečku Skalistých hor a žije všude na světě. V USA má parazit největší koncentraci na jihozápadě a podél hranice s Mexikem. Největší výskyt je sice v USA, ale pijáka hnědého najdeme po celém světě.

Na světě existuje i mnoho dalších druhů, na které můžete narazit mimo Spojené státy:

  • Piják lužní: Jedná se o nejběžnější druh klíštěte v Evropě - je rozšířené od západu až po části východní Evropy.
  • Klíště pacifické: Tento australský druh klíštěte může hostitele paralyzovat, když do něj vstříkne neurotoxiny.
  • Klíšťák holubí: Najdeme ho především v Jižní Americe, ale hrozbu představuje hlavně pro drůbež. Když se klíšťák holubí dostane na psa, může z toho váš mazlíček onemocnět.

Zabraňte, aby psa klíště kouslo

Scruffy grey dog receiving flea and tick medicine from a vet.Není sice možné zabránit, aby se pes s klíšťaty dostal do kontaktu, ale můžete učinit opatření, abyste riziko přisátí klíštěte snížili. AKCCHF doporučuje jako prevenci využívat očkování, přípravky pro topické použití, speciální šampony nebo obojek proti klíšťatům. Máte na výběr mezi množstvím volně prodejných řešení a produktů na předpis, takže je nejlepší probrat veškeré možnosti s veterinářem.

Žádný z těchto produktů však neúčinkuje na 100 %. Proto byste měli být obezřetní a pravidelně psa kontrolovat, jestli nenajdete klíšťata nebo rány po kousnutí, především během klíšťové sezóny. Důležité je to v první řadě u loveckých plemen a jiných psů, kteří tráví hodně času venku nebo v potenciálně rizikovém prostředí. Zvykněte si psa každý den kontrolovat tak, že mu prsty projedete srst a prohmatáte kůži, jestli nenajdete malé bouličky. Když navíc psa vyčešete kartáčem nebo hřebenem na blechy, pomůže vám to chytit klíšťata, která se ještě nepřisála. Pokud klíště najdete, měli byste ho odstranit a okamžitě ho zlikvidovat. Klíšťata sice můžou žít všude, a to i u vás na zahradě, ale největší výskyt mají v zalesněných oblastech a na polích. Pokud tedy bydlíte blízko lesa, pole nebo se psem jezdíte kempovat, každý večer ho důkladně prohlédněte, jakmile se vrátí dovnitř.

Někdy je těžké podle příznaků rozpoznat konkrétní onemocnění a někdy trvá dlouhou dobu, než se vnější příznaky projeví, případně se nemusí projevit vůbec. Proto není špatný nápad psa na roční zdravotní prohlídce vždy nechat otestovat na nemoci přenášené klíšťaty.

Odstraňování klíšťat a ošetření míst vkusu

Když najdete klíště a nemáte zkušenosti s jejich odstraňováním, okamžitě psa odvezte k veterináři. Pokud klíště neodstraníte správně, může se mu utrhnout hlavička a zůstat psovi pod kůží. A to může vést k infekci. Váš veterinář nebo veterinární technik je odborníkem na psy a klíšťata, a tak vám jistě ukáže, jak psovi klíště správně vytáhnout, abyste to v budoucnu zvládli sami.

Klíště by se ale mělo odstranit co nejrychleji, takže si s ním možná budete muset - nehledě na zkušenosti, poradit sami. Při odstraňování klíštěte se chraňte před infekcí rukavicemi na jedno použití. Vezměte pinzetu a uchopte jí klíště co nejblíže kůži. Pak ho pomalu vytáhněte. Dávejte ale pozor, abyste nezmáčkli tělíčko. Možná jste slyšeli různé rady, jak klíště odstranit - třeba že máte klíštětem kroutit, přidusit ho alkoholem či jinými produkty nebo ho spálit zápalkou - ale těmihle metodami byste mohli nadělat víc škody než užitku.

Jakmile se klíště pustí, umístěte ho do malé nádobky naplněné dezinfekčním roztokem. Ten ho zlikviduje a pak se ho můžete bezpečně zbavit. Dejte mrtvé klíště do uzavřeného pytlíku a následně ho vyhoďte do popelnice nebo spláchněte do záchoda. V žádném případě byste klíště neměli rozmáčknout. Tím byste se mohli vystavit infekci. Poté ranku vydezinfikujte. Na závěr celé akce si nezapomeňte důkladně umýt ruce mýdlem a vodou. Sledujte psa, jestli si po odstranění nevšimnete nějakých příznaků, abyste měli jistotu, že se ničím nenakazil.

Jak vidíte, psi a klíšťata představují potenciálně katastrofickou kombinaci. Když si dáte záležet, abyste psa ochránili, můžete rizika spojená s klíšťaty výrazně omezit.

Contributor Bio

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhaus je majitelka mazlíčků, blogerka a spisovatelka z Tulsy v Oklahomě, kde obvykle tráví čas psaním pod dozorem klubka chlupáčů.

Související články

Související výrobky