Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Zjistěte si původ
Jestli hledáte nového psa, vezměte si štěně pouze od odpovědného chovatele. Organizace RSPCA nabízí několik tipů, na co se u chovatele zaměřit. Rozhodně jej požádejte, aby vyplnil a podepsal smlouvu o koupi štěněte. Budete mít díky ní jistotu, že chovatel udělal vše pro to, aby štěně bylo v dobrém zdravotním stavu. Když ji nebude chtít podepsat, rovnou odejděte jinam.
Než se obrátíte na chovatele, zvažte, zda byste si nemohli vzít psa jakéhokoliv věku z důvěryhodného útulku, jako je Blue Cross. V útulcích jsou k dispozici k adopci úžasní psi různého věku, kteří čekají na stálý domov, proto než si vyberete svého nového čtyřnohého člena rodiny, pečlivě zvažte všechny možnosti.
Pořiďte svému psovi diplom!
Vycvičená a socializovaná zvířata jsou jednoduše lepšími a šťastnějšími společníky. Existuje celá řada zařízení, která nabízejí psí výcvik a kurzy socializace. Zajistěte proto svému psovi vyšší vzdělání! I starý pes se může naučit novým kouskům. Díky správnému výcviku bude váš pes slušně vychovaným nejlepším přítelem, schopným zvládat nejrůznější situace. Když se budete moci na jeho chování spolehnout, všechny vzájemné interakce tak budou pro vás oba ještě vetší zábava.
Dbejte na to, abyste si zvolili pouze takový výcvik, který je založený na pozitivní motivaci. Výcvik založený na trestech je sice stále ještě běžný, ale může zničit váš vzájemný vztah.
Jak jednat v naléhavé situaci
V ideálním případě to nebudete nikdy potřebovat, ale je zcela zásadní vědět, jak zajistit psovi v případě nehody nebo náhlé nemoci první pomoc. Některé organizace jako Blue Cross nabízí značné množství důležitých informací online, kterými můžete začít. Zkuste si vyhledat jednoduchá spojení slov jako „první pomoc pro psy“ nebo „zvíře první pomoc“. Na téma první pomoci pro psy také najdete desítky knih a aplikací.
Když vyvstane nějaká naléhavá situace, je zásadní dostat psa okamžitě k veterináři. Nic nenahradí rychlý a profesionální zásah zkušeného a kvalifikovaného veterinárního lékaře.
Dále je důležité mít připravený plán pro případ, že onemocníte nebo se z nějakého jiného důvodu nebudete moci dočasně o svého psa postarat. Domluvte se s někým, komu důvěřujete, že se vám v případě potřeby o zvíře postará.
Kastrovat či nekastrovat?
Poraďte se s veterinářem, zda je kastrace pro vašeho psa vhodná volba. Pečlivě posuďte všechna pro i proti a rozhodněte se, co je pro vaše zvíře nejlepší. Mnohé útulky praskají ve švech a snaží se nechtěným zvířatům najít stálý domov a milující páníčky, proto pokud se rozhodnete svého psa nedát vykastrovat, budete muset dávat velký pozor, abyste nepřispívali k vysokému počtu nechtěných vrhů, ke kterým každý rok dochází.
Hýbejte se!
Společná fyzická aktivita vašeho psa nejen zabaví a rozhýbe (a tím pádem bude méně pravděpodobné, že bude pes zlobit), ale také pomůže vytvořit mezi vámi mnohem silnější pouto. Váš pes si bude užívat vaší pozornosti a oba díky tomu budete ve formě!
Psi potřebují za každého počasí dvě nebo tři procházky denně, s výjimkou situací, kdy veterinář ze zdravotních důvodů doporučí něco jiného. Mějte na paměti, že psi nemají nutně v oblibě stejné sporty jako lidé, například běh podél jedoucího kola. Naopak milují (a potřebují) spoustu času na očichávání a průzkum okolí, aby si mohli vyhledávat různé pachy a zajímavosti v přírodě. Když se vám podaří najít park nebo les, kde budete moci psa vypustit, aby si mohl hrát a objevovat podle libosti, bude na vrcholu štěstí.
Podávejte psovi správné krmivo
Poraďte se s veterinářem, které krmivo je pro vaše štěně nebo pro vašeho psa nejlepší. Než se rozhodnete, pečlivě zvažte jeho věk, životní styl, plemeno a obecnou úroveň fyzické aktivity. Štěňata malých a velkých plemen mají různé potřeby, pokud jde o růst a stárnutí a štěňata by obecně neměla dostávat stejné krmivo jako dospělí psi. Je důležité vhodným způsobem reagovat na individuální potřeby vašeho psa po celý jeho život a nabídnout mu přesně takové krmivo, jaké v každé životní etapě potřebuje.
Dbejte na štíhlou linii
Když svému psovi umožníte, aby neztloustnul a nepřibíral kila navíc, je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete pro jeho celkové fyzické i psychické zdraví udělat. Psi s nadváhou a obezitou mohou žít kratší dobu, než jejich kamarádi se zdravou váhou a často také vedou méně kvalitní život. Když svému psovi zajistíte ideální váhu, pomůžete mu tím zůstat déle aktivní a v dobrém zdraví. Díky tomu si bude moci spolu s vámi lépe užívat zábavu v rodinném kruhu. Pokud váš pes už nějaká ta kila navíc nabral, pomožte mu se jich zbavit a poraďte se s veterinářem, jaké krmivo je nejlepší pro bezpečné a efektivní hubnutí.
Odpovědným páníčkem se můžete stát různým způsobem a toto je jen pár příkladů, jak se na tuto cestu vydat.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS