Proč si adoptovat staršího psa

Publikováno
$readingTime

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pořídit si staršího psa je lákavá myšlenka, pokud zrovna hledáte nového nejlepšího přítele. Přináší to totiž řadu výhod. Kéž by bylo více páníčků ochotno nabídnout starším psům trvalý domov. Až budete zvažovat, jakého psího společníka zvolit, existuje několik důvodů, proč byste měli upřednostnit staršího jedince před rozdováděným štěnětem. Ano, štěňata jsou náramně roztomilá, zábavná a nejspíš se z jejich společnosti budete moct těšit o mnoho let déle než u staršího psa. Nikdo nemůže popřít, že přinést si domů štěně s sebou přináší řadu dobrodružství. I starší psi ale mají specifické vlastnosti, kvůli nimž by měli dostat šanci.

Povaha

Jedna z největších výhod starších psů je, že už fyzicky i psychicky dozráli. Chování, které vykazují v útulku, se sice může trochu změnit, ale většinu starších psů lze spolehlivě odhadnout, takže přesně víte, jaký typ psa si adoptujete. Budete vědět, jestli má rád kočky, vychází s dětmi, tráví někdy rád čas o samotě, kolik potřebuje pohybu a tak podobně. Jedním z hlavním důvodů, proč se štěňata a mladí psi vracejí do útulku, je, že jejich majitelé přesně nevěděli, do čeho jdou. Když si adoptujete staršího psa, budete mít dobrou představu o tom, jaké zvíře se vám poštěstilo přivést si domů.

Výcvik

Většina starších psů už je vycvičená nebo potřebuje jen minimální výcvik, aby mohla v novém domově bez problému fungovat. Většina už nějaký domov měla a do útulku se mohla dostat z různých důvodů. Mnoho lidí bohužel nemá prostředky na to, aby staršímu psovi třeba v případě stěhování našli nový domov. Proto jich hodně končí v útulku. Tito psi však už za sebou mívají nějaký výcvik a musí se jenom přizpůsobit chodu vaší domácnosti.

Mnoho z nich například umí vykonávat potřebu venku, chodí poslušně na vodítku, nekrade jídlo ani neleze na stůl. Starší psi navíc bývají zvyklí na lidi a zvířata. Samozřejmě jim může pár týdnů trvat, než si na nový domov zvyknou, ale tím tvrdá práce pomalu končí. Starší pes se přizpůsobí výrazně rychleji než štěně. Nezapomeňte, že štěňata se všechno musí teprve naučit a vyžadují více péče a času než starší psi. Jsou nevychovaná, musí se naučit vyprazdňovat venku, budou se jim prořezávat zuby, takže potřebují pořádné hračky na kousání, a zkrátka vůbec nechápou, jak mají žít v novém domově společně s rodinou lidí.

Jelikož už starší psi bývají vycvičení a způsobilí pro rodinný život, představují skvělé společníky pro páníčky, kteří ještě nikdy psa neměli. Můžete začít základním výcvikem, abyste ho naučili, co možná ještě nezná, ale nebudete tomu muset věnovat tolik času jako u štěňat. Adopcí staršího psa se vyhnete šoku, který nastane, když musíte najednou naplňovat všechny potřeby štěněte.

German Shepherd running with a tennis ball in his mouth at the park.

Pohyb

Adopce staršího psa neznamená, že se vyhnete fyzické aktivitě. Pohyb potřebují všichni psi. Jen tak zůstane jejich tělo i mysl zdravé a předejdete nežádoucímu chování, které vyvolává nuda. Je ale pravda, že starší psi potřebují mnohem míň pohybu než štěňata nebo mladí psi. Štěňata jsou na všechno hrr, i když si zrovna nehrajete! Mnoho páníčků musí štěně zavřít do klece, když nejsou doma, aby jejich prcek nic nevyvedl. (Navyknutí na klec je další věc, kterou štěně musíte naučit!)

To ale rozhodně neznamená, že se staršími psy není zábava! Většina starších psů miluje pohyb. Mnozí z nich jsou na svůj věk až překvapivě aktivní a hbití. Jenom pohybu nepotřebují až tak moc. Jedna procházka denně, aportování s oblíbenou hračku nebo chvíle plavání často postačí, aby byli fyzicky i psychicky spokojení. Server PetMD informuje, že starší psi si nejspíš nevydrží hrát tak dlouho, protože už nemají tolik energie.

Starší psi chtějí trávit čas s rodinou a budou spokojení, ať už si lehnou na oblíbené místečko doma nebo venku na sluníčko. Jelikož od člověka nevyžadují tolik pozornosti a péče jako štěňata, představují skvělou volbu pro někoho, kdo se nechce nikam honit a hledá chlupáče, s nímž se může tulit na gauči. Adopcí staršího psa si zajistíte společníka, který má přesně takovou míru energie, jakou si přejete.

Veterinární péče

Může se zdát, že starší pes bude potřebovat víc veterinární péče než štěně nebo dospělý pes, ale ve skutečnosti tomu tak není. Ledaže se aktivně porozhlížíte po psovi se zvláštními potřebami, najdete v útulcích povětšinou zdravé starší psy, kteří jen potřebují nový domov. Většinou už jsou vykastrovaní, všichni jsou naočkovaní a jsou méně náchylní k mnohým nemocem, které představují pro štěňata hrozbu. Americká asociace veterinárních lékařů uvádí, že štěňata je nutné několikrát očkovat, aby se předešlo infekcím a nemocem, které by starší pes s největší pravděpodobností nechytil. Starší pes je vyspělý, usedlý a připavený najít domov, kde může strávit zbytek života.

Nutriční péče

Pokud zvažujete adopci staršího psa, zamyslete se taky nad tím, čím ho budete krmit. Starší psi mají jiné nutriční potřeby než ti mladší. Z tohoto důvodu jim nemusí sednout obyčejné krmivo, které koupíte v místním supermarketu (kupovat krmivo v supermarketu není dobrá volba pro žádného psa).

Měli byste se porozhlédnout po krmivu, jehož složení cílí na potřeby stárnoucích psů - tedy na podporu mozkové funkce, energie a vitality, srsti, imunitního a trávicího traktu. Zvažte krmivo jako Hill's Science Plan Senior Vitality, jehož složení zohledňuje potřeby starších psů a přispívá k jejich dlouhodobé vitalitě díky podpoře aktivity, interakce a mobility.

Celoživotní láska

Adopce staršího psa vám dá příležitost vybrat si osobnost, kterou dokážete dokonale sloučit se svým životním stylem. Nejen, že má pořízení staršího mazlíčka obrovské výhody, ale navíc můžete mít senzační pocit z toho, že jste zvířeti poskytli trvalý domov během podzimu jeho života.

Contributor Bio

Katie Finlay

Katie Finlay

 

Katie Finlay je spisovatelka a trenérka psů v Los Angeles v Kalifornii. Již více než šest let navíc pracuje přímo i skrze své články se psy a jejich páníčky.

 

Související články

Související výrobky