Jak pomoci psovi, který má zácpu
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Zácpa se vyznačuje obtížným vylučováním stolice, obvykle proto, že je stolice z nějakého důvodu příliš suchá a tvrdá. Pokud jste někdy sami zácpu měli, jistě víte, že v nejlepším případě je to nepříjemný pocit, v horším případě se cítíte nadmutě, nemocně a opravdu mizerně. Stejně tak to funguje i u psů. Trávící trakt je u lidí a psů velmi podobný. Všichni jsme savci, takže většina toho, co zažíváme my lidé v případě trávících potíží, bude stejná i u psů. Někdy je dobré umět se vcítit i do zvířete!
V tomto článku se podíváme na to, co zácpu u psů způsobuje, jak poznat, že má váš pes zácpu a hlavně co se s tímto problémem dá dělat, když už k němu dojde.
Co způsobuje zácpu u psů?
Nejběžnějšími příčinami zácpy u psů jsou:
Dehydratace.
Konzumace nestravitelných předmětů jako tráva, kosti nebo cizí tělesa.
Bolest v zádech a kyčlích při artróze způsobující u psa neochotu dřepnout si.
Zvětšená prostata (u psů).
Perianální kýla (u psů). U některých psů, zvláště u starších a nekastrovaných jedinců, ochabnou svaly zajišťující oporu stěny konečníku, které jej mají držet na svém místě. Tím se konečník pohne a vytvoří v uvolněných svalech vypouklinu. V praxi to znamená, že tam výkaly snadno uvíznou a těžko se dostávají ven. Perianální kýla se často projevuje jako vyboulená hmota pod kůží na jedné nebo druhé straně konečníku.
Střevní potíže, neurologická onemocnění nebo nádory.
Nedostatek fyzické aktivity.
Nedostatek vlákniny ve stravě.
Psychické problémy jako jsou strach nebo úzkost.
Jaké jsou příznaky zácpy u psů?
Tlusté střevo je poslední částí trávícího traktu, těsně před konečníkem. Jeho hlavní funkcí je reabsorpce vody ze stolice, takže když má váš pes zácpu, stolice zůstane v tlustém střevě déle a postupně se vysouší a tvrdne. Je to tak trochu začarovaný kruh.
Jak se dá očekávat, nejzřetelnější známkou zácpy je situace, kdy pes tlačí a snaží se vyprázdnit, ale nedaří se mu to, případně vyloučí jen malou část stolice. Psi trpící zácpou často chodí dokola, tlačí, často se dívají na zadní část svého těla nebo si třou řitní otvor o zem. V některých případech může pes kvůli nadměrnému tlačení vylučovat krev nebo kňučet bolestí. Mějte na paměti, že všechny tyto příznaky mohou být zároveň známkou kolitidy, což je zánět tlustého střeva.
Pokud zácpa trvá nějakou dobu, pes může přestat žrát, začít hubnout nebo působit smutně.
Co dělat, když máte pocit, že váš pes má zácpu?
Jestli se domníváte, že vašemu psovi není dobře, zaznamenali jste u něj bolesti nebo krev, je třeba navštívit veterináře. To platí také v případě, že váš pes není schopen vyloučit stolici více než dva dny.
V prvotní fázi je nejlepší snažit se psa přimět, aby pil spoustu vody a brát jej na procházky. Fyzická aktivita a pohyb skvěle stimulují střevní peristaltiku a pokud je zácpa u vašeho psa pouze mírná, může to k rozhýbání střev stačit. Jestli se zácpa objeví znovu, stojí zato zvážit přechod na krmivo s vysokým obsahem vlákniny, ale než tak učiníte, vždy se poraďte se svým veterinářem. Pokud je váš pes hubený nebo vydává hodně energie, nemusí být krmivo s vysokým obsahem vlákniny správným řešením.
Když se u vašeho psa zácpa nelepší ani po zařazení fyzické aktivity a zvýšení příjmu tekutin, je dobré navštívit veterináře a ujistit se, že za tím nestojí nějaký zdravotní problém. Veterinář psa prohlédne, včetně vyšetření konečníku, aby se ujistil, že ve střevech není nějaká mechanická překážka. V některých případech je nutné provést rentgen, aby se ukázalo, zda průchodnosti střev nebrání cizí předměty jako kosti nebo výrůstky. Ve většině případů se dá problém vyřešit pomocí klystýru, léky nebo změnou stravy, ale výjimečně může být potřeba i chirurgický zákrok nebo dlouhodobá léčba, v závislosti na konkrétní příčině.
Prevence zácpy
Nejen u zácpy platí, že prevence je lepší než léčba. Ideální hmotnost a pohyb jsou hlavní faktory pro dosažení dobrého celkového zdraví, včetně zdravého trávení. Podávání kvalitního, kompletního a vyváženého krmiva je velmi důležité pro prevenci trávících potíží, zácpu nevyjímaje. Ujistěte se, že váš pes má stále přístup ke spoustě čerstvé vody. Pokud máte obavy, že pes nepije dostatečně, můžete mu namočit granule do vody.
Jestli máte jakékoliv obavy nebo pochybnosti, obraťte se na svého veterináře. Vždy rádi pomůžeme a raději psa zkontrolujeme, než bychom později litovali, že jsme nezasáhli.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA