Je váš pes ve formě?

$authorText
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Všichni bychom chtěli, aby byli naši psi zdraví a v co nejlepší formě. Být štíhlí a ve formě je stejně důležité pro lidi i pro zvířata, neboť to může pomoci prodloužit život a všem nám jde o to, abychom mohli být s našimi čtyřnohými kamarády co nejdéle. Jak ale jednoduše zjistit, zda je váš pes v dobré fyzické kondici? Pojďme se na něj podívat od čenichu až po ocas.

Ideální hmotnost

Než začneme, musíme se zaměřit na hmotnost. Přebytečná kila jsou u psů v dnešní době velkým problémem. Odhaduje se, že asi 40-50 % psů v Evropě má nadváhu nebo trpí obezitou, takže je to věc, na kterou si musíme dát pozor. 

Váš veterinář už vám nejspíš vysvětlil, jak snadno může i pes s tou nejlepší péčí přibrat. Kromě zcela jasných příčin, jako je příliš mnoho jídla, pamlsků a málo pohybu, k tomu mohou přispívat i další faktory:

  • S postupujícím věkem jsou zvířata obecně méně aktivní a proto potřebují méně kalorií, aby si udržela svou váhu. 
  • Některá plemena mají k přibírání na váze větší predispozice než jiná, například labradorský retrívr a kokršpaněl. 
  • Proces kastrace mění u psů metabolismus, kvůli čemuž mohou být také náchylnější k tloustnutí.
  • Někdy mohou být důvodem k přibírání konkrétní zdravotní obtíže, které vyžadují léčbu.

Mezi příznaky, které je potřeba sledovat, patří:

  • Příliš těsný obojek. 
  • Pomalé pohyby.
  • Obtížná chůze nebo běh.
  • Dušnost.
  • Častější spánek, než je obvyklé.

Pravidelné vážení psa je skvělý zvyk, který byste si měli osvojit. U štěňat tak můžete kontrolovat, zda správně rostou a u dospělých jedinců zase snadno zjistíte, zda přibrali nebo zhubli. Příbytek i úbytek na váze mohou být známkou nějakého onemocnění a čím dříve je zaznamenáte, tím rychleji můžete začít jednat. 

Pokud si nejste jistí, zda má váš pes správnou hmotnost, poraďte se s veterinářem nebo jeho asistentem. Když se zastavíte v ordinaci jednou měsíčně na pravidelné vážení, je to také dobrý způsob, jak u psa budovat pozitivní asociace s veterinární ordinací a jejími zaměstnanci.

Zdravotní prohlídka od čenichu po ocas

  • Zdravý, čistý čenich. To, že by měl být čenich neustále mokrý, je sice trochu pověra, ale přesto se jedná o užitečný ukazatel psího zdraví. Sledujte, zda v něm pes nemá příliš mnoho hlenu nebo zda nedochází k jakémukoliv výtoku či kýchání. Odlupující se kůže a změna barvy čenichu jsou také známkou, že možná bude nutné navštívit veterináře.
  • Dokonalé zuby. Zubní potíže jsou u psů opravdu běžné, proto je důležité dohlížet na jejich ústní hygienu. Sledujte, zda jim nepáchne z pusy, zda nemají na zubech hnědý nebo žlutý nános zubního kamene nebo zarudlé dásně. Ideální je, když si zvyknete na pravidelné čištění zubů, ale pokud už na nich má pes nános zubního kamene, navštivte nejprve veterináře, který zuby zkontrolujte a pokud to bude nutné, profesionálně je vyčistí. Vždy používejte zubní pastu pro psy a ne pro lidi. 
  • Jasné, zářící oči. Pes by měl mít oči otevřené, čisté a bez výtoku. Všechna zvířata mohou mít někdy v koutku oka menší nános, ale jedná se pouze o ochranný mechanismus a odstraňování prachu z očí. Pokud si všimnete, že pes mhouří oči, má je zarudlé, snaží se je utřít tlapkami nebo mu z nich teče, navštivte neprodleně veterináře. Bylo by nepříjemné, kdyby byl jeho zrak jakkoliv postižen.
  • Čisté uši. Trochu ušního mazu v uších je běžný stav, ale dejte si pozor, pokud máte psa s velmi dlouhýma ušima, protože ty mohou být problematické. Příliš časté třepání hlavou, škrábání se na uších nebo páchnoucí, zarudlé uši plné ušního mazu jsou důvodem k obavám.
  • Zdravá srst a kůže. Srst vašeho psa by měla být lesklá a v dobrém stavu. Sledujte, zda srst psa nesvědí, zda mu nevypadává, nemá na ní strupy a také jej několikrát týdně kontrolujte, jestli nemá parazity jako např. blechy. Strava a celkové zdraví mohou stav srsti výrazně ovlivnit, proto pokud máte pocit, že je srst vašeho psa matná a bez lesku, poraďte se se svým veterinářem ohledně psí stravy. Veterinář může také vyloučit případné zdravotní obtíže.
  • Artritida a kloubní obtíže jsou u psů běžné, zvláště u některých plemen a u stárnoucích jedinců. Dejte si pozor na kulhání a potíže s pohybem. Možná si všimnete, že když se pes ráno poprvé postaví, působí ztuhle a tento příznak postupně zmizí, když se pes rozhýbe. Dále u něj můžete zaznamenat neochotu naskočit do auta nebo jít nahoru do schodů. Jedná se o rané příznaky problémů s kyčlemi nebo páteří.
  • Vylučování. Je opravdu důležité vědět, jak vypadá u psa jeho běžné vylučování. Pokud zaznamenáte změnu v barvě, četnosti nebo konzistenci, budete moci začít rychle jednat.
  • Vrtění ocasem. Většina z nás zná svého psa lépe, než kohokoliv jiného a pravděpodobně umíte z jeho chování poznat, zda se necítí dobře. Vrtění ocasem je ale obvykle dobrým znamením, že náš chlupáč je ve skvělé náladě a má zájem o interakci.

Některé z položek na tomto seznamu se mohou zdát samozřejmé, ale zároveň vám mohou pomoci zaměřit se na návyky vašeho psa a na to, co má rád a co rád nemá. Využijte jej jako pomyslný kontrolní seznam a když se náhodou něco pokazí, budete vždy připraveni. A nezapomeňte sledovat, zda je u psa viditelný pas - to je také důležité!

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS

Související články

  • Jak mohou potravinové alergie ovlivňovat vašeho psa

    Dogs running Přečtěte si o varovných signálech, příznacích a léčbě potravinové alergie a intolerance u psů a také o dopadech, které to má na vaše zvíře.
  • Sledujte, kolik váží vaše štěně.

    Věděli jste, že podle definice má obézní zvíře o 15 nebo více procent vyšší hmotnost, než je jeho ideální hmotnost? To u malého psa jako čivava znamená pouhých 330 gramů, zatímco u rotvajlera je to přes 7,5 kilogramu.
  • Březost psů

    Jak vypadá těhotenství psů? Zjistěte, jak poznat, že vaše fenka čeká štěňata, abyste jí mohli dopřát tu nejlepší péči a připravit se na nové přírůstky.
  • Zvracení a průjem: jedná se u psů o naléhavou situaci?

    Pokud je vašemu zvířeti špatně a má průjem, prvním krokem je přestat ho krmit a pouze mu podávat často a po malých doušcích vodu.

Související produkty