Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Je nepříjemné vidět, jak vašeho psa trápí bolest. Kulhání, kňučení, štěkání a další známky toho, že vašeho psa něco bolí, vás nutí učinit kroky s cílem ulevit mu a pomoci mu okamžitě utišit jeho bolest. Avšak pokud je jeho noha zlomená, může vyšetření nebo léčba jeho zranění svépomocí celou situaci ještě zhoršit. Veterinář dokáže lépe stanovit závažnost zranění a určit, zda zlomená noha vyžaduje léčbu.
Příznaky zlomené nohy u psa
Zranění nohy u psa lze snadno zjistit tím, že váš pes kulhá nebo úplně odmítá chodit. Ale tyto příznaky samy o sobě nezbytně neznamenají, že má zlomenou nohu. Podle organizace VCA Hospitals mezi další příznaky případné zlomeniny nohy u vašeho psa patří silná bolest, otok v místě zlomeniny a noha položená v nepřirozeném úhlu. Pokud je váš pes ochoten chodit, nebude zlomenou nohu vůbec zatěžovat a namísto toho ji bude držet nad zemí. Pokud máte podezření, že váš pes může mít zlomenou nohu nebo jiné vážné zranění, je nejlepší ho okamžitě dopravit k veterináři, než se pokoušet léčit zranění svépomocí.
Přeprava zraněného psa
Přeprava vašeho psa k veterináři může být ovšem složitá. Pokud není provedena správně, můžete jeho zranění nebo bolest ještě zhoršit. Jestliže je váš pes malý, vezměte jej, podepřete jeho hlavu a kyčle a opatrně ho odneste do auta. Pokud máte většího psa, který je schopen chodit po zdravých nohách, pomozte mu při chůzi k autu udržovat rovnováhu a potom mu pomozte opatrně vlézt do auta. Jestliže není váš velký pes schopen chodit, můžete ho za asistence druhé osoby položit na deku a přenést ho v ní podobně jako dítě v šátku. Jakmile je pes v autě, položte ho na jeho zdravou stranu. Poté, co přijedete k veterináři, mu oznamte, že máte zraněného psa v autě. Pomůže vám přenést ho do ordinace.
Pamatujte, že pokud jsou psi zranění, mohou být vystrašení nebo citliví na bolest. Kvůli tomu se mohou chovat způsobem, který pro ně není obvyklý – např. na vás mohou štěkat nebo kňučet, když se přiblížíte ke zraněné oblasti. Mějte na paměti, že váš pes má bolesti a nemyslí to vážně. Pokud je obzvláště agresivní, možná budete muset požádat o pomoc s jeho zkrocením. Případně může pomoci mu dočasně nasadit náhubek. Přitom na něj neustále mluvte uklidňujícím hlasem a ujišťujte ho, že bude v pořádku. Během zotavování se snad vrátí zpět ke své staré dobré povaze. Pokud nikoli a jeho zhoršené chování bude pokračovat i po uzdravení, doporučujeme promluvit si s vaším veterinářem a zjistit, zda nemá nějaké další zdravotní problémy, které je třeba řešit.
Léčba zlomené nohy u psa
Podle organizace Healthy Paws Pet Insurance zabývající se pojištěním domácích zvířat bude váš veterinář pravděpodobně chtít udělat rentgen zraněné nohy za účelem potvrzení, že je zlomená, a určení nejlepšího postupu léčby. Vašemu psovi může být také podán přípravek NSAID – nesteroidní protizánětlivý lék – sloužící k poskytnutí úlevy od bolesti. Je důležité nepokoušet se zmírnit bolest vašeho psa svépomocí, protože mnoho volně dostupných léků proti bolesti, které užívají lidé, není vhodných pro psy. Když voláte veterináři, abyste mu oznámili, že přivezete svého psa, můžete se ho zeptat, zda lze něco udělat pro to, abyste svému psovi ulevili od bolesti, než se tam dostanete. Pokud je jeho noha skutečně zlomená, váš veterinář s vámi prodiskutuje, zda je lepší jednoduše zafixovat nohu a dát ji do sádry či dlahy nebo zda by byla lepší volbou chirurgická léčba nohy pomocí šroubů a destiček. Stanovení nejlepšího postupu léčby zlomené nohy závisí na několika faktorech, včetně typu a místa zlomeniny nebo věku psa, který může mít vliv na pevnost kostí.
Příprava na případ, že u vašeho psa dojde ke zranění
Ačkoli neexistuje mnoho praktických postupů první pomoci, které by bylo možné provést v případě zlomené kosti u psa, sepsali jsme několik kroků, které vám pomohou připravit se na tuto nouzovou situaci:
Uložte si číslo na svého veterináře i veterinární kliniku s pohotovostí na místo, kde je rychle najdete.
Mějte po ruce náhubek. Dokonce i ti nejmilejší psi mají někdy sklon kousat, jestliže je něco bolí.
Pokud je váš pes příliš velký na to, aby jej bylo možné přenést, nebo pokud nevlastníte vůz, je důležité vědět, koho můžete požádat o pomoc s jeho přepravou.
Vyřiďte si pojištění domácích zvířat, které vám může pomoci pokrýt náklady na léčbu zlomené nohy.
Jestliže máte podezření, že má váš pes zlomenou nohu, je důležité zůstat v klidu. Pokud budete panikařit, vycítí to i váš zraněný mazlíček. A kromě bolesti bude pociťovat ještě navíc úzkost a strach. Čím rychleji bude jeho zranění vyšetřeno a posouzeno veterinářem, tím větší budou šance vašeho psa na uzdravení.
Péče o vašeho psa během zotavování
Veterinář musí nejdříve posoudit problém, který vašeho psa trápí, a zjistit, zda je noha skutečně zlomená. Následně vám řekne, jak se máte o svého psa starat, abyste mu pomohli se rychle vyléčit. To bude pravděpodobně zahrnovat předepsání léků proti bolesti a poskytnutí informací o způsobu jejich správného podávání vašemu psovi. Rovněž vám sdělí, jak zabránit tomu, aby si váš pes zhoršil zranění tím, že na nohu bude stoupat. Nezapomeňte důsledně dodržovat jeho pokyny, aby se váš pes co nejrychleji uzdravil. Pokud musíte psa nechat delší dobu doma samotného (například kvůli chození do práce), může být vhodné zavřít ho do klece nebo jiného přiměřeně velkého prostoru, ve kterém se bude cítit pohodlně, ale zároveň v něm nebude moci vstát a chodit. Váš veterinář může také doporučit použití límce, aby si pes nemohl po zákroku kousat sádru nebo stehy.
Rovněž bude potřebovat vaši pomoc, když bude chtít jít ven vykonat potřebu, takže ho tam možná budete muset přenést. Navíc se nebude moci pohybovat nebo běhat tak, jak je zvyklý, takže během zotavování může dojít k nárůstu jeho tělesné hmotnosti. Váš veterinář může doporučit speciální krmivo pro psy dostupné na předpis, které je určeno pro chlupáče zotavující se ze zranění a které se lépe hodí pro jeho dočasný sedavý způsob života. Váš veterinář vám může také doporučit, abyste ho krmili méně a předešli tak nadměrnému přibývání na váze, což by mohlo vystavit zraněnou nohu ještě většímu tlaku. Ačkoli můžete být v pokušení dopřávat svému psovi mnoho dobrot, když má bolesti, myslete na to, že nyní není schopen spálit tyto dodatečné kalorie tak jako dříve. Rovněž byste mohli zhatit předchozí výcvik tím, že bude dostávat odměny za nic. Snažte se mu proto dávat dobroty, pouze když se zachová správně, jako např. když vykoná potřebu.
Jakmile se zahájí proces hojení a váš pes se začne cítit lépe, lze odstranit sádru a stehy, avšak stále je důležité nic neuspěchat. Dodržujte veškeré pokyny ohledně venčení a hraní, které vám veterinář sdělí. Cílem je vyhnout se obnovení zranění nohy. Postupem času se bude nálada vašeho psa měnit a vy začnete zjišťovat, že se mu vrací zpět jeho stará dobrá povaha. Když vám veterinář konečně řekne, že je vše v pořádku, můžete s ním začít znovu běhat a pokusit se shodit přebytečná kila, která nabral během léčby svého zranění.
Zlomená noha rozhodně není žádná sranda – pro nikoho. Vidět vašeho mazlíčka v bolestech může pro vás být stejně tak těžké jako pro něj. Důležité je nezapomenout dodržovat rady od veterináře a nadále zahrnovat vašeho mazlíčka stálou láskou. V takovém případě vás tento náročný proces léčby spojí ještě silnějším poutem.
Contributor Bio
Jean Marie Bauhaus
Jean Marie Bauhausová je majitelka mazlíčků, bloggerka a spisovatelka z města Tulsa v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem plného klínu chlupatých kamarádů.