Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Když vidíme krev, je to vždy znepokojivé, ať už k tomu dojde za jakýchkoliv okolností. A přítomnost krve ve stolici vašeho psa není žádnou výjimkou. Někdy můžete zaznamenat jasně červenou, čerstvou krev, ale když dojde ke krvácení výše v trávícím traktu, krev je mnohem tmavší a ani si nemusíte všimnout, že se jedná o krvácení. Existuje celá řada různých příčin, proč se ve stolici může objevit krev, od poměrně neškodných důvodů až po život ohrožující, takže je dobré vědět, co dělat, když na to narazíte. Pojďme se podívat na možné běžné příčiny a také na to, kdy je třeba jednat.
Běžné příčiny krve v psí stolici
- Zánět tlustého střeva (kolitida) Jedná se o zánět tlustého střeva a u psů je poměrně běžný. Kvůli zánětu a také proto, že pes musí při vyprazdňování hodně tlačit, se ve stolici často objevuje čerstvá krev a hlen. Kolitida je často způsobena nerozvážností ve stravování, například vyjídáním obsahu popelnic, ale může mít i závažnější příčiny.
- Krvácivý průjem nebo gastroenteritida. Tady se může jednat o velmi závažné situace. Jsou způsobeny virovými onemocněními, např. parvovirem, proto je důležité, aby byl váš pes řádně proočkovaný.
- Poranění střev. Pozření ostrých předmětů, jako jsou kosti nebo štěrk, může narušit střevní výstelku a způsobit krvácení.
- Chronické enteropatie, jako enteropatie reagující na stravu či na antibiotika.
- Paraziti. Snažte se u psa dodržovat prevenci proti parazitům dle doporučení vašeho veterináře.
- Rakovina nebo střevní polypy.
- Alergie na krmivo nebo intolerance.
- Jedy. Některé jedy, jako např. návnada na hlodavce, způsobují krvácení v celém těle, včetně střev.
To jsou některé z hlavních příčin přítomnosti krve ve stolici vašeho psa. Kdy ale můžete být v klidu a kdy je potřeba navštívit veterináře?
Kdy si máte začít dělat starosti?
Přítomnost krve ve stolici neznamená nutně úprk na veterinární pohotovost, i když může být šokující. Většina případů kolitidy se například vyřeší sama od sebe za den nebo dva. Jsou ale situace, které by vám měly dělat obavy a při kterých je důležité vyhledat co nejdříve veterinární pomoc.
- Silný průjem. Silný, vodnatý průjem, ať už s přítomností krve nebo bez, může snadno způsobit dehydrataci a ztrátu důležitých minerálních látek, zvláště pokud zároveň dochází ke zvracení. Když dojde ke ztrátě krve, pes se také může stát snadno anemickým. Jestli váš pes není očkovaný, nezapomeňte to říci svému veterináři, protože infekční nemoci představují v nemocničním prostředí velké riziko pro ostatní pacienty.
- Vypadá váš pes vesele nebo nemocně? Svého psa znáte lépe než kdokoliv jiný. Pokud působí vesele a pohotově a zároveň si normálně hraje a jí, můžete pravděpodobně den nebo dva vyčkat a uvidíte, zda se situace vyřeší sama od sebe. Když naopak pes vypadá apaticky, kňučí bolestí nebo přestane žrát, měli byste jej vzít k veterináři.
- Jak dlouho to trvá? I když váš pes působí vesele a v pořádku, pokud krvácení trvá déle než 48 hodin, je dobré nechat jej vyšetřit.
- Spustila krvácení nějaká konkrétní událost? Může se to zdát samozřejmé, ale snažte se vzpomenout si na pár dnů, které předcházely prvnímu krvácení. Dostal pes jako pamlsek kost nebo vytáhl nějaké jídlo z popelnice? Použili jste v zahradě jed, který tam mohl najít? Zeptejte se na to i svých sousedů. Změnili jste najednou psovi krmivo?
Pokud se rozhodnete, že je potřeba navštívit veterináře, je opravdu užitečné vzít s sebou i vzorek psí stolice. Veterinář jej otestuje na přítomnost parazitů, krve, infekce, atd. I fotografie mohou být užitečné, pokud zrovna nejste připraveni a nemůžete odebrat vzorek.
Může se stát, že pár dnů léčby v kombinaci se snadno stravitelným krmivem problém vyřeší. Někdy ale musí veterinář provést rozbor krve nebo dokonce rentgen či ultrazvuk, pokud má podezření na přítomnost cizího tělesa nebo na zranění. V případě zánětlivého onemocnění střev a případných nádorů může být nezbytné provést biopsii nebo operaci.
Pokud máte jakékoliv obavy, obraťte se na svého veterináře. Vždy raději zasáhneme dříve než později.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA