Příznaky stresu u psů: zvládání a léčba psího stresu

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Mnoho psů dnes žije v nadbytku a užívá si bezstarostný život s plyšovými pelíšky, chutnými pamlsky a spoustou lásky. Navzdory tomuto pohodlí a péči (někdy dokonce i v jejich důsledku) mohou ovšem vaši chlupatí mazlíčci zažívat i stres.

Bouřky, petardy, nový přírůstek do vaší rodiny, další změny v jejich každodenní rutině nebo v domácnosti – to vše může pro vašeho psa znamenat stres. Ten nemusí být jen psychický, ale může se projevovat i na jeho fyzickém zdraví. Také může vést k destruktivnímu nebo agresivnímu chování. Jak ale to, že je váš pes ve stresu, vůbec poznáte? V tomto článku si ukážeme příznaky stresu u psů a také to, jak jim můžete pomoci.

Jaké jsou příznaky stresu u psů?

Každý pes je jiný a některé z příznaků mohou být velmi nenápadné. Je proto velmi důležité znát i tyto méně nápadné příznaky, které bývají často přehlíženy. Pokud je totiž ignorujeme, mohou postupem času vést k stále výraznějším problémům. Nejběžnějšími projevy stresu u psů jsou:

  • Zívání. Jedná se o jeden z nejčastěji přehlížených příznaků stresu u psů. Psi sice zívají, když jsou unavení, ale zívání je také jedním z prvních příznaků toho, že se pes v dané situaci cítí nepříjemně.
  • Olizování se. Toto chování, podobně jako zívání, často přehlížíme.
  • Ukazování očního bělma. Jinak také „velrybí oko“.
  • Zrychlené dýchání.
  • Neklidné přecházení a neschopnost se zklidnit.
  • Chvění nebo třes.
  • Schovávání se.
  • Ocas svěšený mezi nohama.
  • Sklopené uši, napjatý výraz.
  • Nechutenství.
  • Průjem nebo ztráta kontroly nad vyměšováním.
  • Močení doma.
  • Cenění zubů.
  • Vrčení.

Chňapání nebo kousání. Pokud si myslíte, že je váš pes ve stresu, měli byste se obrátit na svého veterináře a domluvit si u něj vyšetření, abyste toto chování náležitě prověřili. Hlavními příčinami výše uvedených příznaků a úzkosti může být bolest a nemoci, takže váš veterinář jistě bude chtít vyloučit tyto možné příčiny, než se začne zabývat změnami v chování jako takovými. Může vám pomoci zajistit potřebnou odbornou pomoc. Například vás může odkázat ke kvalifikovanému specialistovi na psí chování. Nebojte se svého veterináře zeptat na doporučení. V mnoha zemích je poradenství v oblasti psího chování zcela neregulované, a pokud jde o stres a jeho léčbu, měli byste , kdo ví, co dělá.

Jak zklidnit vystresovaného psa a jak mu pomoci

Nejdůležitější věc, kterou můžete udělat, je sami se uvolnit a zůstat v klidu. Psi umí neuvěřitelně dobře číst emocionální rozpoložení svého páníčka a rozhodně poznají, že jste nervózní, ustaraní nebo rozrušení. Pokuste se svého psa co nejlépe poznat. Pokud budete vědět, co pro něj znamená stres, můžete se snažit těmto situacím jednoduše vyhnout. Klasickým příkladem jsou děti. Pro mnoho psů (i mnoho dospělých!) je přítomnost dětí neuvěřitelně stresující. Pokud k vám přijde návštěva s dětmi, ujistěte se, že má pes bezpečný prostor, kam děti nebudou mít přístup. Některé psy samozřejmě může stresovat spousta věcí, kterým se v běžném životě vyhnout nemůžete. V takových případech vám veterinář může doporučit určitou kombinaci následujících strategií pro zvládání stresu u vašeho psa.

  1. Podnikněte nezbytné kroky pro zajištění bezpečnosti svého psa i rodiny; pokud se váš pes ve stresu pokouší o útěk, je nejlepší ho v podobných situaích mít pod kontrolou. Jestliže se u vašeho psa ve stresu objevuje agresivní reakce, měl by být fyzicky oddělen od všech potenciálních cílů své agrese.
  2. Psa, který vykazuje známky stresu, nikdy netrestejte – trestání vystresovaného zvířete je nejen nehumánní, ale pravděpodobně se tím jeho stres ještě zvýší a pouto mezi vámi se naruší.
  3. Jak jsme již uvedli v souvislosti s dětmi, identifikujte spouštěče stresu a pokuste se jejich četnost omezit.Ideálním řešením by bylo se jim zcela vyhnout, ale to často není možné. Třeba výskyt bouřek bohužel neovlivníte. I v těchto případech ale můžete dopad stresu minimalizovat úpravou prostředí. Během bouřky například můžete psa vzít do místnosti uvnitř domu nebo do sklepa a pustit mu hudbu či šum.
  4. Začněte psa na daný spouštěč stresu zvykat.S pomocí psího trenéra či behavioristy můžete citlivost vašeho zvířete na stresový spouštěč snížit tím, že ho budete vystavovat modifikovanému spouštěcímu podnětu. Začnete tedy na velmi nízké úrovni a postupně budete zvyšovat jeho intenzitu. Další strategií je kontrapodmiňování: snažíte se svého psa naučit, aby na spouštěč reagoval pozitivně a cítil se uvolněně, nikoli ve stresu. Toho lze dosáhnout pokud spouštěč spojíte něčím příjemným, jako je jídlo nebo hračky. Desenzitizace a protipodmínění se často vzájemně doplňují. Obě tyto činnosti je ideální provádět pod odborným vedením, protože nesprávným postupem můžete u psa strach a stres ještě prohloubit.
  5. Krmte svého psa klinicky ověřenou výživou určenou pro zvířata trpící stresem.Váš veterinář může také navrhnout změnu stravy a zavedení krmiva, které pomůže s řešením zažívacích potíží způsobených stresem. Vysoce stravitelná nutriční tekutá výživa s hydrolyzátem mléčného proteinu, prebiotickou vlákninou a zázvorem může pomoci řešit zažívací potíže způsobené stresem u malých psů.
  6. Chcete-li stres vašeho mazlíčka snížit, zvažte také změnu jeho životního stylu. Stejně jako u lidí může i u psa pravidelné cvičení přispět k celkovému snížení stresu. Procházky a hry se psem vám oběma pomohou udržet se v kondici, abyste byli zdraví, uvolnění a psychicky stimulovaní.
  7. Na trhu je také řada užitečných produktů na snížení stresu, jako jsou feromony. Během návštěvy s vámi váš veterinář může také probrat možnost léčby s pomocí léků.

Předcházení stresu by mělo být na prvním místě

Prevence je vždy lepší než léčba. Pokud je to možné, snažte se vybrat si psa nebo štěně, který je klidný a pochází od vyrovnaných rodičů s dobrým temperamentem. U štěňat a mladých psů je velmi důležitá socializace a navykání si na okolní prostředí, proto se poraďte s chovatelem nebo zaměstnancem útulku o tom, jak v těchto oblastech oni sami postupovali a jak můžete v dále pokračovat. Všechny ty podivné i krásné zvuky rodinného života mohou být pro psa děsivé. Pokud ho na ně tedy správně připravíte, může to vám oběma z dlouhodobého hlediska ušetřit mnoho trápení a stresu. Pokud tápete v tom, jak psa správně socializovat a pomoci mu navyknout si na situace v jeho okolí, poraďte se se svým veterinářem či trenérem.

Jacqueline Neilson, DVM, DACVB

Recenzovali Dr. Emma Milne BVSc FRCVS a Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA