Řeč štěněte: Mluvte psím jazykem

Publikováno  
min read

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Obrázek psaAsi nejdůležitější věc, kterou můžete pro své štěně udělat, je pochopit něco z jeho psychologie. Porozumění psí psychologii vám může pomoci na cestě ke šťastnému a harmonickému soužití s vaším psem. Neočekáváme od vás, že se stanete odborníkem na psí psychologii a ani to není nutné. Ale i menší vhled do této problematiky vám poskytne velkou výhodu a když budete potřebovat pomoci či poradit předtím, než malý problém přeroste ve velký, jako první byste se měli obrátit na svého veterináře.

Čtení řeči těla vašeho štěněte

Psi mezi sebou odjakživa komunikují řečí těla. Spadají sem výrazy obličeje, držení těla, zvuky a pachy. Psi využívají na vyjádření emocí tlamu, oči, uši a ocas. Jeden z důvodů, proč jsou tak oblíbenými domácími mazlíčky je způsob, jakým jsou schopni komunikovat s lidmi. Vaše štěně vás považuje za součást své rozšířené psí rodiny a velice rychle se naučí interpretovat vaše nálady a záměry. Když se naučíte číst řeč psího těla, můžete být schopni zase vy interpretovat záměry vašeho štěněte.

Velký pes: Pokud je vaše štěně odvážné nebo agresivní, bude se snažit vypadat větší a to tak, že se postaví vzpřímeně a vztyčí uči a ocas. Také vystrčí hrudník dopředu a zježí se mu srst na krku a na zádech. Někdy může i vrčet a pomalu mávat ocasem.

Malý pes: Naproti tomu submisivní pes se bude snažit vypadat menší a bude se chovat jako štěně. To proto, že dospělý pes štěně případně pokárá, ale nezaútočí na něj. Submisivní chování se projevuje jako přikrčení k zemi bokem, ocas držený nízko, ale vrtící se. Někdy se pes může také pokusit olizovat obličej dominantního psa či člověka nebo si dokonce lehnout na záda.

O čem vypovídá psí ocas: Mnozí z nás si vykládají vrtění ocasem jako známky přátelského a spokojeného chování. Přehnané vrtění ocasem, jak už bylo zmíněno, pozorujeme ale i u submisivních psů a u psů s velmi krátkým ocáskem. Kromě toho může ocas vyjadřovat i další nálady. Pokud s ním pes mává pomalu a strnule, je to výraz hněvu. Když jej stáhne dolů mezi zadní nohy, má strach. Úzkostlivý nebo nervózní pes má ocas svěšený k zemi a toporně s ním vrtí.

Normální způsob, jakým psi drží ocas, se u jednotlivých plemen liší, ale obecně řečeno platí, že ocas držený výše než v úhlu 45 stupňů vyjadřuje ostražitost a zájem.

Čtení výrazu v psí tváři: Výraz v tváři vašeho štěněte vám napoví, v jaké je zrovna náladě. Zda se bojí, pociťuje úzkost nebo zda je nadšené a chce si hrát.

Vztyčené uši znamenají ostražitost nebo že pes poslouchá. Sklopené uši naopak mohou vyjadřovat radost nebo strach. Pro správné rozpoznání psí nálady je proto nutné podívat se ještě na další výrazy řeči těla. Když má váš pes přivřené oči, je to známka radosti nebo submisivního chování. Když jsou naopak široce otevřené, jde o výraz agrese.

Podívejte se svému štěněti do očí: V přírodě na sebe psi upřeně hledí do té doby, než jeden z nich ustoupí nebo vyzve druhého k boji. Nesnažte se proto dívat svému štěněti do očí příliš dlouho, zvláště pokud je nervózní. Pravidelný oční kontakt ale váš vztah posílí a zvíře uklidní.

Je to úsměv? Submisivní psi a některá plemena, jako například labradoři, často nasadí výraz, který vypadá, jako by se "zazubili" a v tomto případě opravdu jde o výraz přátelského chování. Když ale pes stáhne pysky směrem dozadu a vycení zuby, jedná se o agresi, což je důležité si neplést.

Pojď si hrát, prosím: Když si chce vaše štěně hrát, zvedne tlapku nebo se skloní dolů a začne štěkat, aby přilákalo vaši pozornost. Někdy přinese hračku nebo se točí kolem jiného psa, když s ním chce hrát na honěnou.

Vaše řeč těla: Když chcete zlepšit komunikaci se svým štěnětem, můžete vylepšit svou vlastní řeči těla. Například podřepnutí se široce roztaženýma rukama je znakem přivítání. Když se naopak vztyčíte nad psa a upřeně na něj hledíte, vyjadřujete tím hrozbu. Štěně vás pozoruje a čte vaši řeč těla spíše, než že by vás poslouchalo a rychle se naučí rozpoznat i beze slov, co cítíte.

Související články

Související produkty