Opravdu psi rozumí tomu, co lidé říkají?

Publikováno  
min čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Jsou našimi nejbližšími společníky už tisíce let. Žijí s námi, pracují s námi, a dokonce se stávají součástí našich rodin. Ale dokážou psi chápat naše slova a emoce?

I přes odpor majitelů psů po dlouhou dobu vědci i jiní odborníci věřili, že když se nám zdá, že pes rozumí svému páníčkovi, je to jen kombinace naučeného chování a toho, že si majitel promítá do psa lidské vlastnosti. Ale několik nedávných studií se znovu ptalo, zda opravdu rozumí psi lidem.

Historie výzkumu

Výzkum na psí poznání, navzdory skutečnosti, že lidstvo má s nimi dlouhodobě úzké vztahy, zaměřený na to, jak psi přemýšlejí a zpracovávají informace, je poměrně nový. V své knize nazvané How Dogs Love Us (Jak nás psi milují) Gregory Berns, neurovědec z univerzity Emory, označil Charlese Darwina za průkopníka tohoto oboru, protože se mu věnoval již v 19. století. Darwin napsal hodně o psech a jejich vyjadřování emocí i řeči těla ve svém třetím pojednání pod názvem The Expression of the Emotions in Man and Animal (Výraz emocí u člověka a u zvířat ). Phys.org poukazuje na první větší moderní studii, kterou v 90. letech 20. století provedl profesor evoluční antropologie Brian Hare z Dukeovy univerzity, v té době student na univerzitě Emory. Tento studijní obor se však začal skutečně rozvíjet až po roce 2000. V těchto dnech se zdá, že nové studie zabývající se tím, jak psi chápou slova, emoce a řeč těla lidí a jak je dávají do souvislostí, přicházejí poměrně pravidelně. Tento studijní obor se stal tak populárním, že Dukeova univerzita má zvláštní centrum známé pod názvem Canine Cognition Center, které bylo zřízeno speciálně pro tento účel pod vedením Dr. Hareho.

Rozumí psi lidem?

Co tedy tyto nové výzkumy objevily? Mohou nám psi rozumět? Zdá se, že všichni ti majitelé psů, kteří trvají na tom, že jejich psi je skutečně chápou, mají pravdu – alespoň částečně.

 

Porozumění řeči

V roce 2004 časopis Science zveřejnil studii o border kolii, která se jmenovala Rico. Rico vyvolal bouři ve vědeckém světě tím, že ukázal svoji zázračnou schopnost – „rychle mapovat“ nová slova. Rychlé mapování je schopnost vytvořit základní hypotézu o významu slova po jednorázové expozici, což je schopnost, která je společná pro malé děti v letech, kdy se učí mluvit. Rico se naučil názvy více než 200 různých předmětů a byl schopen je identifikovat podle názvu a přinést je čtyři týdny poté, co je poprvé slyšel. Novější studie provedená výzkumníky na University of Sussex v Anglii zjistila, že psi si z naší řeči berou nejen emocionální podněty, ale že jsou také schopni rozlišovat mezi smysluplnými slovy a nesmysly. Studie z roku 2014, publikovaná v časopise Current Biology, ukázala, že psi, stejně jako lidé, používají různé části mozku ke zpracování těchto aspektů řeči. Přesněji řečeno, zpracovávají emoční podněty v pravé polovině mozku a význam slov v levé.

Porozumění řeči těla

Studie z roku 2012 v časopise PLOS ONE zjistila, že psi dokážou také chápat lidské sociální podněty do té míry, že je ovlivňují. V rámci studie byly psům předkládány dvě porce žrádla o různých velikostech. Když byli psi sami, většina z nich přirozeně šla k větší porci. Ale když se do věci zapojili lidé, situace se změnila. Ukázalo se, že pozitivní reakce člověka na menší porci přesvědčila psy, že menší porce je lepší.

V další studii z roku 2012, která byla publikována v časopise Current Biology, se maďarští výzkumníci zabývali schopností psů interpretovat jemné formy komunikace u lidí. V rámci studie byly psům promítány dvě různé verze stejného videa. V jedné verzi se zdálo, že se žena dívá na psa, a přitom mateřským tónem říká: „Ahoj, pejsku!“, než upře svůj pohled na nedaleký hrnec. V druhé verzi byl jediný rozdíl v tom, že se žena dívala směrem dolů a promluvila tichým hlasem, než se podívala na hrnec. Když byla promítnuta první verze, psi dávali na ženu pozor a sledovali její pohled. Na základě této reakce vědci došli k názoru, že psi mají stejnou kognitivní schopnost jako šesti až dvanáctiměsíční děti, pokud jde o rozpoznání, že jsou přímo osloveni a že jsou jim sdělovány informace.

To jistě nebylo žádným překvapením pro Dr. Hareho, výše zmíněného vedoucího centra Canine Cognition Center na Dukeově univerzitě, který prováděl své experimenty s vnímáním sociálních náznaků u psů jako student na univerzitě Emory v 90. letech minulého století. Podle Phys.org výzkum Dr. Hareho ukázal, že psi jsou lepší než naši nejbližší bratranci, šimpanzi, a dokonce i malé děti při vnímání jemných podnětů, jako je ukazování, nasměrování těla a pohyb očí.

 

Porozumění emocím

Počátkem letošního roku se studie publikovaná v časopise British Royal Society Biology Letters dostala do novinových titulků díky zjištění, že psi jsou schopni vnímat a chápat lidské emoce. Studie provedená společným úsilím výzkumných pracovníků z University of Lincoln ve Spojeném království a univerzity v Sao Paulu v Brazílii zjistila, že si psi tvoří abstraktní mentální reprezentace pozitivních a negativních emocionálních stavů.

V rámci studie byly psům ukazovány snímky jak lidí, tak jiných psů, kteří se tvářili buďto šťastně, nebo vztekle. Obrázky byly doprovázeny vokalizačními zvuky, které byly rovněž šťastné nebo rozzlobené až agresivní. Když vokalizace odpovídala emoci na obrázku, psi strávili podstatně delší dobu zkoumáním výrazu obličeje.

Podle Dr. Kena Guoa z fakulty psychologie University of Lincoln, jednoho z výzkumníků studie, „Předchozí studie ukázaly, že psi mohou rozlišovat mezi lidskými emocemi na základě náznaků, jako je výraz obličeje, ale to není totéž jako emocionální rozpoznávání,“ uvádí ScienceDaily.

Spojením dvou různých zdrojů smyslového vstupu však tito vědci prokázali, že psi mají kognitivní schopnost rozpoznávat a chápat emoce u lidí.

Proč nás psi mohou chápat?

Důvod, proč jsou psi schopni nás tak dobře pochopit, zůstává záhadou. Většina výzkumníků to ale považuje za výsledek evoluce a nezbytnosti. Psi a lidé žijí v těsné blízkosti tisíce let a v současnosti je tělesná a duševní pohoda psů natolik závislá na člověku jako u žádného jiného druhu. Je možné, že roli sehrál i selektivní chov, protože psi byli vybráni k chovu na základě určitých zjevných kognitivních schopností. V každém případě to dává smysl, že u druhu, který žije tak těsně při nás a je na nás tak závislý, se časem vyvinula schopnost porozumět nám a komunikovat s námi. Co to tedy znamená pro vás a vašeho čtyřnohého kamaráda, když už lépe rozumíte schopnostem vašeho psa pochopit nejen vaše slova a příkazy, ale i emoční náznaky?

Za prvé si můžete být jisti, že vaše štěně se dokáže naučit více než jen sedni, zůstaň a dej pac. Psi mají úžasnou schopnost zachytit na stovky slov jako například výše zmíněný Rico nebo z poslední doby Chaser – fena, která se naučila více než 1000 slov. Její schopnost rychle mapovat je neuvěřitelná; dokáže si vybrat hračku na základě kontextu. Pokud je požádána, aby z hromady svých běžných hraček našla hračku, kterou nezná jménem, pochopí, že ta jediná hračka, kterou nezná, musí odpovídat názvu, který nezná. Tato schopnost dokazuje, jak inteligentní jsou naši psi.

Druhým aspektem chápání kognitivních schopností psů je jejich schopnost vnímat sociální náznaky. Všimli jste si někdy, že když máte náročný den, tak se vaše štěně drží blízko vás a snaží se k vám více přitulit? Je to jeho způsob, jak vyjádřit: „Vím, že máš náročný den, jsem tady pro tebe.“ Když to o svém psovi budete vědět, může to posílit váš vzájemný vztah, protože se naučíte reagovat na emocionální stav toho druhého a budete tak moci sdílet šťastné i krušné chvíle společně jako opravdová rodina.

Mohou nám tedy psi rozumět?

Ano, v mnoha směrech opravdu mohou. Takže až se příště přistihnete, že mluvíte se svým psem a bude se vám zdát, že vás skutečně poslouchá, buďte si jisti, že to není jen ve vaší fantazii. Váš pes možná nechápe každé slovo nebo jeho přesný význam, ale možná vám rozumí lépe, než byste si mysleli. Ještě důležitější je, že vaše štěně je schopno pochopit, že ho milujete, takže se nemusíte cítit hloupě, když mu to říkáte.

Dopisovatelka

Jean Marie Bauhaus

Jean Marie Bauhausová

 

Jean Marie Bauhausová je majitelka mazlíčků a bloggerka z města Tulsa v Oklahomě, kde obvykle píše pod dohledem plného klínu chlupatých kamarádů.

 

Související články

Související výrobky