Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Problémy s močením u koček jsou častým důvodem návštěv veterinární kliniky. Možných příčin je celá řada, ale tou nejčastější je stres. Ačkoli se může zdát, že kočky mají pohodový život, mohou se velmi snadno cítit ve stresu, zejména pokud nemají přístup ven nebo bydlí s dalšími kočkami. Chronický stres může kromě problémů s močovým ústrojím způsobovat také zažívací potíže, nadměrnou péči o srst a problémové chování. Jelikož jsou tedy potíže s močovým traktem časným a zjevným ukazatelem, že kočka prožívá určitý druh stresu, je důležité vědět, jak tyto příznaky vypadají a jak kočičím mazlíčkům pomoci.
Jak poznám, že má kočka potíže s močovým ústrojím?
Když jsou kočky spokojené a zdravé, používají k močení a vyměšování kočičí záchod nebo chodí ven. Pokud však vaše kočka začne vykazovat některé z následujících znaků, může mít problémy s močovým měchýřem nebo onemocnění dolních cest močových (FLUTD):
- namáhavé močení,
- inkontinence / ztráta kontroly nad močovým měchýřem,
- močení mimo kočičí záchod nebo doma, i když je kočka zvyklá chodit ven,
- bolestivé zvukové projevy při močení nebo při pokusu o močení,
- olizování genitálií
- snížená chuť k jídlu.
Pokud je FLUTD způsobeno stresem, nazývá se stresová cystitida. Většina koček projevuje výše uvedené chování, když dosáhne určité hranice stresu nebo má zdravotní problémy. Už předtím si ale můžete všimnout, že se kočka více schovává, je méně mazlivá, změnila stravovací návyky nebo do kočičího záchodu pouze močí, nebo jen kálí (ne obojí). Vždy však záleží na konkrétním případu, některé kočky začnou vykazovat příznaky močových problémů a stresové cystitidy bez předchozích varovných znamení. Jakmile se objeví příznaky problémů s močením, je důležité zavolat veterináři. Ten by měl vždy zvíře vyšetřit. Pokud se kočce ucpe močová trubice, což se častěji stává u kocourů, je nutná okamžitá lékařská pomoc. Při zanedbání léčby může dojít k prasknutí močového měchýře nebo k selhání ledvin.
Rozpoznání stresových faktorů
Pokud se vaše kočka při močení chová neobvykle nebo neustále močí mimo záchod, je důležité identifikovat stresory v jejím okolí. V tom vám pomůže veterinární lékař, který vám položí sadu otázek.
- Máte v domě další kočky?
- Má vaše kočka přístup ven?
- Kdy se u vašeho mazlíčka začalo objevovat neobvyklé chování při močení?
- Provedli jste v poslední době nějaké změny krmiva nebo podestýlky?
- Jaké další neobvyklé chování doprovází potíže s močením?
- Došlo ve vaší domácnosti k nějakým velkým změnám, jako je rekonstrukce, příchod nového domácího mazlíčka (zejména kočky), narození dítěte nebo úmrtí v rodině?
Dále je třeba vzít v úvahu, že kočky se často přizpůsobují pocitům svých majitelů, takže byste se možná měli zaměřit i sami na sebe. Byli jste v poslední době ve stresu? Začal stres narušovat váš každodenní život? Pokud byl narušen váš denní režim, je pravděpodobné, že byl narušen i režim vaší kočky. Osoby, které jsou ve stresu, běžně spí příliš, nebo naopak málo. Když si kočka všimne těchto změn, může pocítit stres také a příznaky se mohou projevit v jejím chování při močení.
Krátkodobý a dlouhodobý stres
Velké změny v životě kočky, například stěhování nebo příchod nového domácího mazlíčka do domácnosti, mohou způsobit dočasný stres. Mnoho koček se v přiměřené době přizpůsobí, ale některé zůstávají ve stresu, což může vést k problémům s močením, nadměrné péči o srst nebo k zažívacím problémům. Pokud stresor rychle odhalíte a odstraníte, problémy s močením mohou rychle ustoupit.
Náročnějšími zdroji stresu jsou dlouhodobé situace, které nemusí mít rychlé řešení a mohou způsobit vážnější problémy. Vůbec nejčastějšími příčinami stresu u koček je soužití s jinými kočkami a to, že tráví své dny uvnitř. U mnoha koček je to dokonce obojí.
Jak léčit problémy s močovým ústrojím u koček a předcházet jim
Pokud je vaše kočka ve stresu, je třeba navštívit veterináře. Podle závažnosti problémů s močovým měchýřem může veterinář předepsat léky nebo veterinární dietu, což může pomoci zmírnit některé problémy a navrátit kočce pocit pohody. Některé z terapeutických krmiv navíc obsahují přírodní složky, které pomáhají snižovat stres. Kromě předepsaných léků a výživy vám veterinář může také poradit, jak upravit domácí prostředí tak, aby byly všechny kočky v domácnosti v klidu. Pokud máte koček více, měli byste mít o jednu misku na jídlo a vodu více, než je celkový počet koček. Misky je třeba rozmístit dál od sebe, aby měla každá kočka při jídle a pití klid. Totéž platí pro kočičí záchody, které zároveň dejte dostatečně daleko od misek na vodu a krmivo.
Někdy stačí i to, když s kočkou začnete trávit více času a věnujete jí pozornost. Dbejte také na čistotu kočičího záchodu a celé domácnosti. Myslete i na dostatečnou hydrataci kočky, která může snížit stres a omezit nebo úplně odstranit problémy s močením. U mnoha koček bohužel trvá týdny i měsíce, než se stresová cystitida zmírní. Také se může objevovat přechodně, takže i když si myslíte, že už je po problému, objeví se znovu. To bývá způsobeno nečekaným zdrojem stresu, například rekonstrukcí domácnosti nebo velkým počtem návštěv během svátků. Pokud budete tyto situace předvídat, můžete společně s veterinářem najít způsoby, jak jejich dopad co nejvíce omezit.
Nezapomeňte věnovat pozornost i svému vlastnímu stresu. Dalším důležitým faktorem pro zvládnutí stresu u vaší kočky je důslednost. Pokud víte, že vás čeká velká životní změna (stěhování, nová osoba nebo nové zvíře v domácnosti atd.), zkuste na to kočku připravit pomocí předmětů a hraček, které má ráda. Trocha rozmazlování jí pomůže cítit se bezpečněji a může dokonce odvést pozornost od přicházejících změn. Udržujte kočičí záchod v čistotě a vytvořte kočce klidné místo k odpočinku. U některých koček může být v době potenciálně stresujících událostí velmi užitečné použití feromonů.
Pokud se na stresové situace připravíte a budete pozorní k počátečním příznakům, můžete kočce pomoci se problémům s močením vyhnout a zajistit jí zdravější a spokojenější život.
Recenzovali Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS.
O autorce

Chrissie Klinger
Chrissie Klingerová je matka dvou dětí a majitelka tří psů a kočky. Píše články o domácích mazlíčcích, které pomáhají rodinám navázat vztah se zvířaty a užívat si společného života. Když Chrissie zrovna neučí nebo nepíše, tráví čas s rodinou a cestuje.