Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Mohou kočky trpět alergií stejně jako jejich páníčci? Ano, mohou. Obvykle ovšem nevykazují příznaky, které si s alergií spojujeme u lidí, tedy slzící oči, výtok z nosu a kýchání. Místo toho se u koček alergie projevuje svěděním, na které reagují lízáním, kousáním nebo škrábáním postiženého místa na kůži.
Mezi nejběžnější alergie u koček patří:
- Alergie na bleší kousnutí.
- Atopický ekzém. Jedná se o reakci na alergeny vnějšího prostředí, jako jsou pyl nebo roztoči. Když se reakce na tyto alergeny projeví na kůži, jde o atopickou dermatitidu neboli atopii. Pokud stejné alergeny vyvolají při vdechnutí dýchací potíže, jedná se o takzvané kočičí astma.
- Alergie na krmivo.
- Kontaktní alergie. Jedná se o alergii na látky či materiály, se kterými se kočka může dostat do styku, například plastové misky.
Na základě konkrétního typu alergie se následně volí léčba. Čtěte dál a dozvíte se o těchto typech alergie u koček bližší informace, stejně jako o jejich příznacích, možnostech léčby a také o tom, čím kočku trpící alergií krmit.
Klinické příznaky alergie u koček
Většinu koček trpících alergií něco svědí. Často je můžete vidět, jak si lížou, koušou nebo škrábou nějaké místo na hlavě nebo na těle, případně si prostě jen všimnete, že o svou srst pečují častěji než obvykle. Jestliže kočku něco svědí, ve většině případů se objeví následující příznaky:
- Zarudlá, zanícená pokožka.
- Známky podráždění pokožky, například časté záškuby kožichu.
- Vyrážka.
- Strupy.
- Vypadávání srsti.
- Eozinofilní plak. Eozinofily jsou bílé krvinky, které hrají důležitou úlohu v imunitním systému a při alergických reakcích. Mohou na kůži či v tlamě vytvářet silnou vrstvu plaku, která vypadá jako vyvýšená, mokvavá skvrna.
U alergií na krmivo se mohou objevit i zažívací potíže jako zvracení, průjem a nechutenství. Pokud u své kočky tyto příznaky zpozorujete, vezměte ji k veterináři na podrobné vyšetření.
Běžné alergie u koček
Níže naleznete seznam nejběžnějších typů alergií, které postihují kočky.
1. Alergie na bleší kousnutí
Alergie na bleší kousnutí je u koček jedno z nejběžnějších kožních onemocnění. Jedná se o alergickou reakci na bleší sliny, které se po kousnutí dostanou do rány. Ke spuštění intenzivní reakce v podobě svědění stačí pouhých pár kousnutí blechou. Klinické příznaky zahrnují svědění, vypadávání srsti, zarudnutí kůže a strupy, které se nejčastěji vyskytují na hlavě, krku, břiše, ve spodní části zad nebo kolem ocasu.
Blechy obvykle vy ani váš veterinář při fyzickém vyšetření nenajdete. Tráví totiž většinu svého života mimo tělo hostitele a skočí na něj pouze ve chvíli, kdy se potřebují najíst. Předpokládá se, že na každou blechu, kterou najdete, připadne dalších sto, které se schovávají někde ve vaší domácnosti!
Alergie na blechy se dá snadno dostat pod kontrolu pomocí preventivních léčby, jako jsou celoroční přípravky proti blechám. Tyto preventivní přípravky se mohou pro snadné užívání podávat lokálně nebo perorálně. Veterinář vám pro omezení svědění a léčbu druhotné bakteriální kožní infekce může doporučit i jiné léky.
Zároveň vám pro úspěšnou léčbu alergie na bleší kousnutí také doporučí ošetřit těmito léky i ostatní zvířata v domácnosti, dům samotný a zahradu. Mějte na paměti, že přípravky určené pro kočky se nesmí používat na psy (a naopak), jinak by mohlo dojít až k fatálním následkům. Používejte pouze takové výrobky, které jsou pro vaše zvíře přímo určeny. Na kočku také nikdy nepoužívejte osvěžovače vzduchu.
2. Atopický ekzém u koček
Kočky mohou mít, stejně jako lidé, alergii i na alergeny z prostředí. Ta se, jak už bylo zmíněno výše, může u koček projevovat kožními a/nebo dýchacími potížemi. Mezi běžné alergeny z prostředí patří nejen stromy, tráva, plíseň, pyl a roztoči, ale také věci, které bychom asi úplně nečekali, jako třeba prací a čistící prostředky.
Diagnostika alergie na prostředí je založena na vyloučení ostatních možných příčin. Alergii na některé z alergenů je ale možné testovat také krevními či kožními testy. Příznaky alergie na prostředí jsou často sezónní: k náhlému zhoršení dojde ve chvíli, kdy je v okolí přítomno velké množství daného alergenu, stejně jako je tomu v případě senné rýmy u lidí.
Nejlepším způsobem, jak tento druh alergií vyřešit, je odstranit příslušný alergen z okolního prostředí. To se dá udělat například takto:
- Používání čističky vzduchu.
- Časté vysávání.
- Pravidelné praní kočičího pelíšku.
- Praní a čištění dalších předmětů v domácnosti, na kterých by se mohly alergeny zachycovat.
- Používání kovových misek a jejich časté mytí.
- Používání neparfémovaných pracích a čistících přípravků a steliv.
Pokud u vaší kočky dojde k náhlému zhoršení alergie, doporučuje se navštívit veterináře. Ten jí na zklidnění svědění, zanícené kůže a druhotných kožních infekcí pravděpodobně předepíše perorální nebo lokální léčiva. Některé kočky musí brát léky na alergii dlouhodobě či přejít na veterinární dietu. Účinnou léčbou může být také specifická alergenová imunoterapie, která na základě kožních či krevních testů cílí na konkrétní alergen. Jedná se o speciální testy, které obvykle provádí veterinární dermatolog.
3. Alergie na krmivo
U koček trpících alergií na krmivo je hlavním klinickým příznakem neustálé svědění nezávislé na ročním období. Kočky s tímto druhem alergie mohou vykazovat i střevní potíže, jako je zvracení, průjem, úbytek na váze a omezená chuť k jídlu. Mezi nejběžnější alergeny patří kuřecí a hovězí maso, mléčné výrobky a ryby, ale kočky mohou mít alergii i na jiné druhy potravin.
Alergie na krmivo se u koček diagnostikuje pomocí eliminační diety, při které se kočce podává nové krmivo s bílkovinami nebo bílkovinným hydrolyzátem, které vám dodá váš veterinář. Nová proteinová krmiva využívají zdroje bílkovin a sacharidů, kterým kočka ještě nebyla vystavena, jako kachní maso, zvěřina nebo hrášek. Hydrolyzovaná krmiva zase obsahují bílkoviny rozštěpené na tak malé částečky, že v nich imunitní systém bílkoviny nerozpozná.
Eliminační dieta zahrnuje velmi přísný postup a pokud byste kočce podali i jen malé množství krmiva, které vám veterinář nedoporučil, mohlo by to vést ke zkreslení výsledků. Svědomitě proto instrukce veteřináře dodržujte. Pokud si nejste jistí, čím kočku trpící alergií správně krmit, váš veterinář vám s výběrem správného krmiva může pomoci. Existují pro ně například speciální navržené veterinární diety, které navíc mohou pomoci omezit záněty a regenerovat kožní bariéru. Jestli vaše kočka trpí alergií, nezapomeňte se veterináře na tato krmiva zeptat.
Eliminační dieta obvykle trvá 10 až 12 týdnů, ale mnohé kočky trpící alergií na krmivo začnou první známky zlepšení vykazovat už asi po měsíci. Zažívací potíže často vymizí mnohem rychleji než kožní projevy. Stejně jako u ostatních alergií může být při náhlém zhoršení potřeba nasadit léky, které omezí svědění a podráždění kůže.
4. Kontaktní alergie
Kočky mohou mít také alergii na předměty, se kterými se dostávají do kontaktu, jako jsou plastové misky na vodu nebo na jídlo. Tento druh alergie vyvolá v místě, kde došlo ke styku s daným předmětem, kožní reakci. Pokud tedy kočka bude mít například alergii na plastovou misku, bude mít podrážděnou kůži či jiné projevy alergie na obličeji a na bradě. V případě alergie na prací prášek pak podobné projevy alergie objevíte na břiše či bocích, v místech, která se dotýkala postele nebo peřiny.
Nyní již víte, že i kočky mohou trpět alergií. Všímejte si tedy nadměrného svědění, podráždění kůže a zažívacích potíží. Pro jednotlivé typy alergie existuje celá řada možností léčby, včetně perorálních a lokálních léčiv a veterinárních diet. Pokud se svým veterinářem vypracujete příslušný léčebný plán, bude vaše kočka trpící alergií moct vést spokojený a naplněný život.
Jessica Seid
Jessica Seid pracuje jako veterinární lékařka na pohotovosti v oblasti Nové Anglie. Vystudovala veterinární lékařství na univerzitě North Carolina State College of Veterinary Medicine a v oboru působí již více než deset let. Když zrovna nepomáhá svým pacientům, ráda tráví čas se svým manželem, dcerou a francouzským buldočkem.
Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Emma Milne, BVSc FRCVS