Proč se kočky olizují? Mohou to někdy přehnat?

Publikováno Christine O'Brien
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Dívali jste se někdy na kočku, jak se celá olizuje, a říkali jste si, jaký může mít důvod k tomuto zvláštnímu chování? Nedělá to totiž jen proto, aby byla čistá. Jako velcí příznivci pravidelné péče o svůj zevnějšek tráví kočky hodně času tím, že se udržují v bezvadném stavu, ale tento typ chování u nich také souvisí s fyzickou a duševní pohodou.

Proč se kočky olizují?

Olizování je jeden ze způsobů, jak se kočky čistí. Nanášení slin na celý povrch těla jim pomáhá s péčí o zevnějšek a také používají přední tlapky, aby si umyly obličej a oblast za ušima. Zkrášlování kočkám zabírá velkou část jejich času. Podle organizace PDSA to u některých koček může být až polovina jejich dne. Vzhledem k tomu, že odpařování slin pomáhá kočkám se v případě přehřátí ochladit, olizovaní tlapek jim při vysokých teplotách poskytuje výhodu ochlazení.

Organizace Cats Protection uvádí, že dalším důvodem k olizování je u koček to, že olizování (a péče o zevnějšek obecně) uvolňuje do těla endorfiny, což jsou hormony vyvolávající příjemné pocity. Je to uklidňující činnost.

Hnědá kočka si olizuje přední tlapky se zavřenýma očima

Kdy už je to příliš?

Pokud vaše kočka tráví péčí o sebe více času než je běžné, věnuje svým tlapkám nebo jiným částem těla příliš mnoho pozornosti nebo si dokonce vytrhává srst, pravděpodobně se jedná o nějaký zdravotní problém. V takovém případě ji vemte k veterináři, aby mohl odhalit a léčit zdravotní potíž, která za tímto chováním stojí.

Existuje několik fyzických a psychických problémů, které mohou vést k přehnané péči o sebe, vysvětluje PDSA, včetně:

  • Alergií
  • Parazitů
  • Zranění nebo zánětu kůže (včetně nehtových lůžek)
  • Bolesti
  • Suché kůže
  • Stresu a úzkosti

Mezi příčiny úzkosti spadá: oddělení od zvířecích rodičů, změny okolního prostředí jako přestěhování se do nového domova a změny vnímané jako hrozba, např. příchod nového zvířete, se kterým si kočka nerozumí, nebo sousedova kočka venku v blízkosti (nebo i uvnitř) jejího území.

Diagnóza a léčba

Olizuje se vaše kočka příliš? Pokud se domníváte, že je její chování přehnané, bedlivě ji sledujte. Poznamenejte si, kdy si olizuje tlapky nebo jiné části těla a kolik času touto činností tráví. Zaznamenejte také veškeré změny na kůži nebo srsti, jako je podráždění nebo vypadávání srsti. Dále sledujte, zda se u kočky objeví nějaké známky bolesti jako změny v chování nebo neochota skákat. Pokud takové známky zaznamenáte, vemte kočku na prohlídku k veterináři. Zjištěné informace veterináři pomohou stanovit správnou diagnózu.

Veterinář během kontroly kočku podrobně vyšetří. Také může nechat udělat několik testů, což mu pomůže zjistit příčinu tohoto chování a stanovit vhodnou léčbu. Léčba se bude odvíjet od diagnózy, kterou veterinář stanoví, ale může zahrnovat krém na pokožku nebo šampon, protizánětlivé léky podané orálně nebo injekčně, změny v kočičí stravě, léky na prevenci proti blechám nebo klíšťatům nebo antidepresiva či léky proti úzkosti.

PDSA dodává, že v případě stresu také pomáhá doma používat rozprašovač feromonů nebo zkontrolovat, že vaše kočka nebojuje s jinými kočkami o zdroje. Také můžete kočce doma zpestřit život fyzickou aktivitou či stimulací. Může se jednat o jednoduchá řešení jako např. hlavolamy postupně uvolňující jídlo, možnost nových způsobů, jak využít lezecký instinkt - když domů pořídíte konstrukce pro kočky nebo poličky a také schování jejich hraček.

Váš veterinář vám může doporučit odborníka na chování koček, pokud se domnívá, že součastí problému je i stres. Omezit stres mohou také změny v okolním prostředí nebo sociální změny, uvadí organizace Cats Protection.

Olizování je u koček v zásadě zcela běžné chování. Pokud ale vykazuje známky přehnané péče, promluvte si o tom co nejdříve se svým veterinářem. Společně pak můžete najít pro vašeho chlupatého mazlíčka tu nejlepší léčbu.

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., je autorkou, výzkumnicí, vzdělávací pracovnicí STEAM, odbornou členkou sdružení Cat Writers' Association (CWA) a také oddanou paničkou svých čtyřnohých přátel. Píše o zvířatech, vzdělávání a záležitostech souvisejících se STEAM-y. Její práce se také objevily v následujících publikacích: NIU STEM Read, Fit Pregnancy, What to Expect When You-re Expecting Word of Mom a Care.com. Vyhledejte si ji a sledujte ji na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty