Prořezávání zubů u koťat: kdy přijde a jak můžete pomoct

Publikováno
min čtení

Mají koťata mléčné zuby? Ano, tak byste si měli sehnat odměnu pro vílu Zubničku! Zatímco u dětí trvá roky, než jim všechny mléčné zuby vypadají a nahradí je ty trvalé, u koťat probíhá prořezávání zubů mnohem rychleji. Než kočky dosáhnou věku 6 měsíců, vystřídají se u nich už dva druhy zubů.

Prořezávání zubů u koťat: věk

Mléčné zuby koťat (taky se jim říká dočasné nebo dětské) se začnou prořezávat zhruba ve 3 nebo 4 týdnech. Jako první vylezou řezáky a špičáky, uvádí Pet Health Network, ostatní je ale rychle následují.

Všechny mléčné zuby vypadají nejpozději během 3. a 4. měsíce, čímž se uvolní prostor pro dospělácké zuby. Obvykle mají koťata kompletní trvalý chrup, než dosáhnou 6 měsíců věku. Většina koček má 26 mléčných zubů a 30 trvalých zubů.

Jaké má prořezávání zubů u koťat příznaky?

Během období prořezávání zubů si ani nemusíte všimnout, že vaše kotě přichází o zuby, dokud jeden nenajdete na zemi nebo v pelíšku. To je normální, žádné strachy! Většina koček malinké zuby spolkne, ale ani to není důvod k obavám — nijak to kočce neuškodí.

Můžete si taky všimnout následujících běžných příznaků, že se kotěti prořezávají zuby:

  • Ztráty chuti k jídlu
  • Nadměrného žvýkání
  • Méně časté péče o srst
  • Bolavých, zarudlých dásní
  • Mírného krvácení dásní
  • Podráždění

Během tohoto období se může kotě tlapkou plácat do tlamičky. Pokud si všimnete infekce, může být viníkem stav zvaný perzistentní mléčné zuby, vysvětlují odborníci na Tufts catnip. To znamená, že některé mléčné zuby nevypadly. Jedná se sice o vzácný jev, ale raději na něj dávejte pozor, protože pak může být potřeba zuby nechat vytáhnout veterinářem.

Tufts také zdůrazňuje, že je během prořezávání zubů důležité u kotěte dávat pozor na příznaky zánětu dásní nebo periodontálního onemocnění, patří mezi ně extrémně oteklé nebo krvácející dásně a zápach z tlamy. Pokud takové symptomy zpozorujete, okamžitě kontaktujte veterináře, aby vaše kočičí společnice rychle obdržela potřebnou léčbu.

Jak kotěti pomoct při prořezávání zubů

Bolí to hodně, když se kotěti prořezávají zuby? Podle Greencross Vets musí být nepříjemné, když si špičaté zuby razí cestu citlivými dásněmi, ale většinou se jedná jen o mírnou bolest.

Kotě ale bude přemýšlet, jak by si mohlo od citlivosti a podráždění spojovaných s prořezáváním zubů ulevit. Možná se pokusí udělat si z vás kousadlo, což není dobré ani pro jednoho z vás. V takovém případě, stejně jako u jiných agresivních kočičích hrátek, je nejlepší odvést jeho pozornost jinam.

Calico kitten playing with orange and brown rope while laying on blue rug.

Bezpečnou alternativu žvýkací hračky představuje studený, mokrý hadr, na kterém se kočka může vyřádit a trochu zmírnit citlivost dásní. Hadrové hračky nebo pletené uzlíky taky dobře poslouží, když zvíře ucítí potřebu něco přežvykovat.

Další možnost představují žvýkací hračky z obchodu. Patří mezi ně i hračky na bázi nylonu, které se snadno žvýkají, a hračky vhodné do mrazáku. Aby se kotěti nic nestalo, měli byste s ním raději zůstat, až si bude hrát. Vždy dodržujte pokyny v návodu a dávejte pozor na trhliny nebo praskliny. Poškozenou hračku okamžitě vyhoďte.

Kotě může napadnout okusovat nohy nábytku nebo elektrické kabely. Takové chování vám může poškodit majetek, ale především si kočka může ublížit. „Abyste zabránili náhodným úrazům zapříčiněným destruktivním žvýkáním, zakryjte elektrické kabely a dráty ochrannými plastovými obaly,“ radí odborníci na Your Cat. Navrhují rovněž, abyste místa, která chcete ochránit před ostrými tesáky kotěte, oblepili oboustrannou páskou.

Význam řádné orální hygieny koťat

Onemocnění zubů a dásní jsou u koček běžná, ale když do zraví mazlíčkova chrupu investujete, zatímco je ještě mladý, pomůžete těmto problémům v budoucnu předejít.

Začněte tím, že si naplánujete pravidelnou zubní péči s rutinními kontrolami a čištěním zubů — to ale až po prořezání zubů, abyste dásně ještě víc nedráždili. Vyhnete se tak možná nákladům spojeným s léčbou potíží, jako je zánět dásní, paradentóza a resorbce zubu. Navíc zvažte, jestli kočce nekoupit krmivo určené speciálně pro její věkovou skupinu, protože to bude citlivější vůči jejím zubům.

Ne každé kotě snáší prořezávání zubů dobře, takže mu hlavně dopřejte hromadu lásky, podpory a trpělivosti, než se nové zoubky usadí.

 

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O'Brien, Ph.D., je profesní členka Svazu spisovatelů o kočkách (CWA), pedagožka využívající koncept STEAM a oddaná kočičí majitelka. Píše o domácích zvířatech, vzdělávání, ženském zdraví a záležitostech spojených se STEM. Nalézt a sledovat ji můžete na Instagramu a Twitteru @brovelliobrien

Související články

Související výrobky