Růst zubů u koťat: Časový harmonogram, příznaky a jak pomoci

Publikováno Christine O'Brien
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Zatímco u lidí trvá několik let, než nám vypadají mléčné zuby a na jejich místo nastoupí zuby stálé, u koťat tento proces probíhá mnohem rychleji. Ve věku 6 měsíců už koťata oba tyto cykly ukončila a mají stálý chrup.

Růst zubů u koťat: Časový harmonogram

První zuby, také známé jako mléčný nebo dočasný chrup, se u koťat začnou prořezávat ve věku přibližně 3 týdnů, uvádí organizace PDSA. Jako první se objeví řezáky a první špičáky. Ostatní zuby potom rychle následují. Ve věku 6 týdnů už by vaše kotě mělo mít úplný chrup, tj. 26 mléčných zubů. Všechny tyto mléčné zuby postupně vypadají do 3-4 měsíců věku a uvolní tak místo pro stálý chrup. V 6 měsících už by vaše kotě mělo mít všech 30 stálých zubů.

Jaké jsou příznaky, že se kotěti prořezávají zuby?

Během procesu výměny chrupu si u kotěte nemusíte vůbec všimnout, že mu vypadávají zuby, dokud jeden z nich nenajdete na podlaze nebo v jeho pelíšku. To je normální, uvádí organizace PDSA, nedělejte si proto obavy. Většina koťat své mléčné zuby spolkne, ale to opět není důvod k obavám - nezpůsobí jim to žádné potíže.

Někdy můžete zaznamenat následující běžné příznaky růstu zubů u koťat:

  • Omezenou chuť k jídlu nebo obezřetnost v souvislosti s potravou
  • Přehnané přežvykování
  • Bolavé, zarudlé nebo lehce krvácející dásně
  • Zápach z pusy
  • Podrážděnost
  • Škrábání se tlapkou na puse
  • Omezenou péči o zevnějšek

Koťata někdy mohou mít perzistentní dočasný chrup, což znamená, že některé z mléčných zubů jim nevypadnou. To je sice vzácné, ale je dobré na to přesto dohlédnout, protože v takovém případě by vaše kotě potřebovalo nechat si některé zuby vytrhnout. Dalším potenciálním problémem může být růst zubů příliš blízko u sebe, což může u kočky představovat riziko onemocnění dásní. Když si u kotěte všimnete, že má některé zuby příliš stěsnané, poraďte se s veterinářem, aby váš kočičí kamarád dostal včas léčbu, kterou potřebuje.

Jak pomoci kotěti při růstu zubů

Cítí koťata velkou bolest, když jim rostou zuby? Když se ostré zoubky prořezávají citlivými dásněmi, musí to nutně způsobovat fyzické nepohodlí. Podle organizace PDSA se ale nezdá, že by to většinu koťat příliš obtěžovalo.

Kotě se ale bude snažit najít způsoby, jak si od bolesti a podráždění při růstu zubů ulevit. Může se pokusit využít vás jako žvýkací hračky, což ale není vhodné ani pro jednoho z vás. Tady je, stejně jako u jiných druhů agresivního chování u koček, řešením přesměrování na jinou aktivitu.

Strakaté kotě ležící na modrém koberci si hraje s oranžovo-hnědým provazem.

Alternativou jsou komerčně dostupné žvýkací hračky pro koťata, včetně gumových hraček nebo hraček z měkkého plastu a také hračky, které se dají chladit v ledničce. Aby to pro kotě bylo bezpečné, měli byste zůstat poblíž, zatímco si kotě hraje, vždy se řídit návodem na hračkách, sledovat, zda nejsou poškozené a pokud ano, hned se jich zbavit.

Vaše kotě se také může pokusit okusovat nohy od nábytku nebo elektrické kabely. Toto chování může poškodit váš majetek, ale hlavně to může ohrozit samotné kotě. Abyste se vyhnuli zranění způsobenému destruktivním okusováním, PDSA doporučuje všechny nebezpečné předměty zakrýt nebo odstranit z dosahu.

Koťata, kterým rostou zuby, někdy upřednostňují krmivo z konzervy nebo suché krmivo namočené ve vodě, protože je bolí dásně. Když dosáhnou dospělosti, můžete zvážit používání krmiva pro kočky, které je navrženo tak, aby podporovalo zdraví dutiny ústní, v souladu s doporučením vašeho veterináře.

Význam správné zubní hygieny u koťat

Stejně jako lidem, i koťatům hrozí onemocnění zubů a dásní. Pokud se nedíváte kotěti do pusy každý den, následující příznaky mohou signalizovat problém se zuby nebo dásněmi, podle odborníků z organizace Cats Protection a PDSA:

  • Zápach z pusy
  • Bolest (vaše kotě se může škrábat tlapkou na puse, hlasitě se projevovat nebo mít problém s jídlem).
  • Kompenzující způsoby jezení, jako např. žvýkání na jedné straně nebo preference měkké stravy
  • Omezená chuť k jídlu
  • Úbytek na váze
  • Slintání
  • Viditelný zubní kámen
  • Zarudlé, bolavé, opuchlé nebo krvácející dásně
  • Kývající se zuby
  • Opuchnutí kolem obličeje, čelistí nebo tváří
  • Nezájem o péči o sebe
  • Když investujete u svého kotěte čas do péče o zdraví jeho dutiny ústní v době, kdy je mladé, můžete předejít některým problémům na tomto seznamu.

Zubním potížím se také můžete vyhnout, když zavedete režim péče o zuby založený na pravidelných kontrolách a na čištění zubů. Tím se vyhnete vysokým účtům za zdravotní péči a také problémům jako je zánět dásní, paradentóza a resorpce zubů.

Koťata někdy proces růstu zubů špatně nesou, proto je zahrňte spoustou lásky, podpory a trpělivosti, než se u nich nové zuby usadí.

O autorce

Christine O'Brien

Christine O'Brien

Christine Brovelli-O’Brien, Ph.D., je profesionální členkou sdružení CWA (Cat Writers’ Association), pedagožkou STEAM a milující kočičí paničkou. Píše o zvířatech, vzdělávání, ženském zdraví a záležitostech souvisejících se STEAM-y. Vyhledejte si ji a sledujte ji na Instagramu a na Twitteru @brovelliobrien

 

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA a Dr. Aileen Pypers, BSc, BVSc, PGDip

Související články

Související produkty