Je kukuřice nevhodná pro mého mazlíčka?

Když přemýšlíte o sacharidech, laboratorní věda nemusí být první věc, která vás napadne. První věc, která vám přijde na mysl, je často „špatné“. Nebo ještě hůře – „plnidlo“. Dokonce k nim můžete mít stejný přístup jako k tukům nebo cukrům. A s tolika protichůdnými zdroji informací – jak ve světě výživy lidí, tak zvířat – může být obtížné poznat, co váš mazlíček skutečně potřebuje, aniž byste nejprve pochopili vědu, která stojí v pozadí výživových potřeb vašeho mazlíčka.

Ačkoli sacharidy mají špatnou pověst, vědeckou pravdou je, že mají svůj účel i nutriční hodnotu a že jsou důležitou součástí kompletní a vyvážené stravy mazlíčků. Zdravá celá zrna, jako je oves, rýže, ječmen, pšenice, čirok, kukuřice, brambory a hrách, poskytují mazlíčkům energii, kterou potřebují, aby tělesné bílkoviny (jako svaly) nemusely být štěpeny a používány jako zdroj energie. Navíc, když je kukuřice pomletá a uvařená, je snadno stravitelná jak pro psy, tak pro kočky.1

A vláknina ze sacharidů? Opravdu to není jen plnidlo. Podporuje zdravý trávicí trakt, pomáhá udržovat zdravou rovnováhu střevní mikroflóry a pomáhá při léčbě obezity, diabetu, průjmů, zácpy a trichobezoárů (u koček).2

I přes to všechno existuje spousta mylných představ, že ze sacharidů zvířata tloustnou. Ve skutečnosti existuje několik pravděpodobnějších důvodů, proč u mazlíčka vzniká nadváha:

  • Sedavý životní styl,
  • kastrace,
  • podávání příliš velkého množství krmiva nebo pamlsků,
  • strava s vysokým obsahem tuku nebo příliš vysoký kalorický příjem.

My ve společnosti Hill’s se spoléháme na naše zkušenosti a výzkum prováděný více než 200 vědeckými odborníky na výživu, veterináři a výživovými specialisty – výzkum, který ukazuje, že sacharidy jsou důležité pro pomoc mazlíčkům s řadou potřeb, jako je energie, udržení svalové hmoty, zdravá střeva a další.

Jak tedy mohou sacharidy podporovat výživové potřeby vašeho mazlíčka?

  • Jsou cenným zdrojem energie.
  • Mohou poskytovat vlákninu, vitamíny, minerály, mastné kyseliny, a dokonce i bílkoviny.
  • Pomáhají chránit svaly v těle – zejména u koček.
  1. Meyer H, Kienzle E. Dietary protein and carbohydrates: Relationship to clinical disease. In: Proceedings. Purina International Nutrition Symposium, Orlando, FL, 1991: 13-26.
  2. SACN 5, Periodontal Disease, Chapter 47
  3. Slingerland LI, Fazilova VV, Plantinga EA, et al. Indoor confinement and physical inactivity rather than the proportion of dry food are risk factors in the development of feline type 2 diabetes mellitus. Vet J 2009;179:247-253.