Užitečné tipy na cestování s kočkou
Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka
Find a dog food that fits your pet’s needs
Find a cat food that fits your pet’s needs
Většina koček nemá ráda cestování – kočky jsou obvykle silně fixovány ke svému vlastnímu teritoriu a v novém prostředí se cítí být velmi zranitelné. Odměna ve formě dobrodružného výletu s rodinou není pro průměrnou kočku takové potěšení, jako pro její psí bratrance.
Pokud chcete vzít svou kočku do vlaku, auta nebo letadla, budete se muset dobře postarat o to, aby byla bezpečně a pohodlně zajištěná ve vhodné přepravce a aby v ní zůstala i na konci cesty alespoň do té doby, než se v novém prostředí bude cítit příjemně. Samozřejmě existují výjimky, které se svými páníčky a paničkami často cestují a v novém prostředí nepanikaří ani neutíkají, ale těch je skutečně jen velmi málo.
Cestování autem
Pokud necháte kočce v autě volný pohyb, může to být velmi nebezpečné – nejen proto, že může řidiče rušit při řízení a způsobit tak nehodu, ale pokud by někdo otevřel okno nebo dveře, nebo by došlo k dopravní nehodě, kočka by utekla a ztratila se.
Budete muset investovat do přepravky, která je pevná a lze ji snadno vyčistit, pokud se kočička vyčůrá, vykaká nebo se jí během cesty udělá nevolno a pozvrací se. Zvažte také, v jakém počasí budete cestovat – v jakém počasí se na cestu vydáte a jaké počasí vás čeká v destinaci, do které míříte. Pokud je pravděpodobné, že teploty budou velmi vysoké, použijte přepravku umožňující dobré proudění vzduchu – pokud má být zima, bude se hodit přepravka, která udrží teplo, ale i přesto umožní dobrou ventilaci. Přepravku umístěte tak, aby neklouzala při intenzivním brzdění a zároveň bylo zajištěno dobré proudění vzduchu – v žádném případě ji nedávejte pod ostatní zavazadla v zadní části vozidla. Nedávejte kočku do kufru a dávejte na ni dobrý pozor v zadních částech vozidel typu „hatchback“ – může zde být velmi špatná ventilace a kočka by se mohla přehřát. Přepravku můžete zajistit za jedním z předních sedadel nebo použít bezpečnostní pás, abyste měli jistotu, že na sedačce bezpečně drží.
Kočku pravidelně kontrolujte, zejména pokud je horké počasí – nepodceňujte skutečnost, že teplota v autě může velmi rychle stoupat – to mějte na paměti zejména v případě, že za účelem občerstvení zastavíte a kočku necháte v autě. Zaparkujte auto ve stínu a nechte otevřená okna – pokud je teplota příliš vysoká, vezměte si občerstvení s sebou a snězte ho poblíž auta s kočičkou venku zajištěnou v přepravce nebo v autě se všemi dveřmi otevřenými. Úpal může zabíjet.
Cestování vlakem
Samozřejmě pokud cestujete vlakem, budete potřebovat velmi bezpečný přepravní box nebo tašku, ze které kočka nemůže snadno uniknout, ale která je také lehká. Měli byste zvolit přepravní box s pevným dnem, aby nedošlo ke znečištění vagónu v případě, že se kočička vymočí. Vystelte ji savým papírem nebo absorpční podložkou a vezměte také náhradní podestýlku (deku). V závislosti na typu vlaku a dostupném prostoru budete moci držet přepravku s vaším kočičím společníkem na klíně. Je třeba se vždy předem informovat u konkrétní přepravní společnosti.
Cestování letadlem
Pokud máte se svou kočkou v úmyslu cestovat letadlem, budete muset plánovat s delším časovým předstihem. Každá letecká společnost má pro cestování se zvířaty své vlastní předpisy a omezení. Mnoho leteckých společností dovoluje převážet kočky pod sedačkou před vámi v prostoru pro cestující, proto se před letem ujistěte, jaké má tento prostor rozměry. Do tohoto prostoru mohou být vhodné přepravní tašky, které jsou měkké a prostoru se přizpůsobí. Před letem bude možná potřeba zajít k veterináři, protože některé letecké společnosti vyžadují také potvrzení o zdravotním stavu a očkování zvířete. Většina koček snáší cestování dobře, ale nedoporučuje se takto převážet březí kočky nebo koťata do tří měsíců věku.
Příjezd do cílové destinace
Jakmile dorazíte do cíle, umístěte kočku do jedné místnosti a ujistěte se, že je místnost zajištěná, kočka má pohodlí a nemůže utéct. Nabídněte jí vodu a trochu krmiva. Je možné, že vaše kočka nebude mít o krmivo zájem, dokud se trochu neuklidní. Podejte jí krmivo dvakrát denně – možná dostane větší kuráž a bude se na zavolání k misce vracet. Postupně ji nechte prozkoumat okolní prostředí a používejte krmivo, aby neodcházela daleko a vracela se k misce pravidelně.
Použití přepravky
Pro kočky použití přepravního boxu obvykle znamená cestu k veterináři, takže se dovnitř příliš nehrnou. Dejte kočce čas, aby si na přepravku nebo cestovní box zvykla ještě před cestou.
Udělejte z tohoto prostoru příjemné místo – dejte kočce dovnitř pamlsky a vytvořte měkký pelíšek se známou vůní, který potom použijete na cestě. Nechte dvířka otevřená a pobídněte kočku, aby chodila dovnitř a ven a občas si tu zdřímla. Až nastane den odjezdu, kočka bude toto prostředí dobře znát.
Pokud máte více koček, bude lepší umístit je do samostatných přepravek, ve kterých je zajištěna dobrá ventilace, více prostoru a menší možnost přehřátí. Dokonce i ti nejlepší přátelé mohou během cesty podlehnout stresu a chovat se k sobě neobvykle nebo nervózně, takže oddělené přepravky zabrání možnému poranění. Mělo by jim postačit ke zklidnění to, že jeden druhého vidí a slyší.
Pokud vaše kočka trpí cestovní nevolností, nedávejte jí dvě až pět hodin před cestou žádné krmivo. Pokud je to možné, dejte kočce před odjezdem a během cesty napít vody. Můžete také zakoupit misky, které lze připevnit k mříži tak, aby je kočka během cesty nevylila, a které lze snadno naplnit, aniž byste museli přepravku otvírat, pokud by se cesta protáhla.
Ref: Feline Advisory Board - www.fabcats.org