Lymfom u koček: Co musíte vědět

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Nejlepší způsob, jak pečovat o zdraví a pohodu vaší kočky, je pochopit, jak fungují její tělesné funkce a na co si dát pozor, když zvíře onemocní. Zde je několik informací o lymfomu u koček, které musíte znát, abyste se mohli stát tím nejinformovanějším páníčkem.

Lymfom u koček

Lymfom je u koček rakovina lymfatického systému a je tvořen souborem lymfocytů (krvinek) a orgánů (lymfatických uzlin, atd.). Může napadat mnoho soustav v kočičím těle a je nejběžnější příčinou nádoru míchy.

Podle organizace The Royal Veterinary College je u koček lymfom nejčastěji diagnostikovaným druhem rakoviny. U koček existuje řada druhů lymfomu, ale nejběžnějším z nich je střevní lymfom, také známý pod názvem gastrointestinální lymfom. Na to, jaký dopad bude mít tento lymfom na vaši kočku, má vliv řada různých faktorů.

Pohled zblízka na veselý mladý indický pár stojící v pokoji a držící v rukou roztomilou kočku.

Příčiny

Byla objevena souvislost mezi kočičím lymfomem a virem kočičí leukémie a v menší míře také virem kočičí imunodeficience. Kočky, které jsou pozitivní na kočičí leukémii, obvykle onemocní rakovinou v mladším věku. Vzhledem k tomu, že v dnešní době mnohé kočky bydlí uvnitř a testování i očkování proti kočičí leukémii je široce dostupné, se lymfom u mladších koček vyskytuje zřídka. U koček, které mají test na tento virus negativní, se lymfom obvykle objeví v pokročilejším věku. 

Organizace Blue Cross uvádí, že vystavení tabákovému kouři může u koček zvýšit pravděpodobnost výskytu lymfomu. Blue Cross vysvětluje, že přestože je pasivní kouření škodlivé pro všechna zvířata, kočky jsou v této věci obzvláště zranitelné. Nejenže vdechují kouř ze vzduchu, ale při čištění také mohou spolknout jedovaté částečky z kouře, které se jim usadily na srsti.

Druhy lymfomů u koček

Vzhledem k tomu, že lymfatický systém interaguje se všemi soustavami v těle, může lymfom napadnout kterýkoliv z orgánů. Mezi hlavní druhy lymfomu patří:

  • střevní (trávící soustava)
  • mediastinální (hrudník)
  • ledvinový (ledviny)
  • nazální (nos)
  • spinální (mícha)
  • kožní (pokožka)
  • multicentrický (postiženo je několik orgánů zároveň, nejčastěji slezina a játra)

Příznaky lymfomu u koček

Příznaky lymfomu u koček se odvíjí od toho, které orgány jsou postiženy. Zde je několik příznaků, na které si dát pozor, v závislosti na tom, kde se lymfom nachází.

  • Trávící soustava: Zvracení, průjem, zácpa, nechutenství, úbytek na váze, letargie a krev ve stolici.
  • Hrudník: Dýchání otevřenou pusou, kašel, nechutenství, úbytek na váze a vyvrhování potravy ven.
  • Ledviny: Častější pití a močení, úbytek na váze a nechutenství.
  • Nos: Chronický výtok z nosu, krvácení z nosu, opuchlý nos, kýchání, nechutenství, výtok z očí a hlasité dýchání.
  • Mícha: Slabost nebo ochrnutí zadních nohou.
  • Pokožka: Svědění, vypadávání srsti a krvácející nádory na kůži.

Pokud zaznamenáte některé z uvedených příznaků, okamžitě kontaktujte svého veterináře. Veterinář může stanovit vaší kočce diagnózu a doporučit nejvhodnější léčbu.

Diagnóza

Lymfom se diagnostikuje na základě kombinace několika informací. Když má veterinář podezření, že vaše kočka by mohla mít lymfom, zeptá se vás na její minulost a životní styl. Pravděpodobně bude následovat veterinární vyšetření, laboratorní testy (včetně krevních testů, rozboru moči a testů na virus kočičí leukémie a kočičí imunodeficience) a snímky, jako jsou rentgen a ultrazvuk.

Konkrétní testy, které vám váš veterinář doporučí, budou záviset na druhu lymfomu, na který bude mít podezření. Pokud se jedná například o výrůstek nebo o otok lymfatické uzliny, může také provést biopsii. Ta spočívá v odběru malého vzorku postižené tkáně a jejím rozboru, zda obsahuje rakovinné buňky.

Rezatá mourovatá kočka na veterinární klinice

Léčba

Cílem léčby rakoviny u koček je zajistit, aby rakovina ustoupila (vyloučit všechny její známky a příznaky) a maximalizovat kvalitu života vaší kočky na co nejdelší dobu. Vzhledem k tomu, že lymfom je obvykle v těle rozšířen, vysvětluje organizace Blue Cross, je upřednostňovaným řešením chemoterapie, spíše než chirurgické odstranění nádoru. Kočky na tento druh léčby reagují dobře a neobjevují se u nich nepříjemné vedlejší účinky jako u lidí, např. vypadávání srsti nebo nevolnost. 

Pokud chemoterapie není možná, veterinář může doporučit léčbu ozařováním nebo výjimečně i chirurgické odstranění. Kočky také mohou dostat léky jako je prednison (steroid), který zmírní příznaky rakoviny.

Prognóza

Díky chemoterapii u mnoha koček ustoupí klinické příznaky rakoviny a kočky si udrží vysokou kvalitu života. Někdy se může jednat o remisi v délce až několika let, ale závisí to vždy na individuální situaci. Prognóza se odvíjí od druhu lymfomu, od toho, zda je kočka pozitivní na virus kočičí leukémie a kočičí imunodeficience a také od toho, kde se nádor nachází. Kočky, které jsou pozitivní na některý z těchto virů, mají obvykle prognózu horší. 

Páníčci koček postižených lymfomem by se také měli poradit s veterinářem ohledně nutričních potřeb.

Prevence

Stoprocentní prevence sice neexistuje, ale můžete podniknout určité kroky, kterými snížíte pravděpodobnost, že se lymfom u vaší kočky objeví.

Nechte kočku uvnitř

Tím se omezí kontakt s kočkami, které mohou být pozitivní na virus kočičí leukémie a imunodeficience.

Testování na virus kočičí leukémie a imunodeficience

Pokud je to možné, nechte svou kočku otestovat ještě v době, kdy je kotětem. Jestli se chystáte přivést do domácnosti novou kočku, nechte ji otestovat před tím, než se setká s vaší kočkou.

Nechte koťata očkovat proti viru kočičí leukémie

Vakcína proti viru kočičí imunodeficience zatím neexistuje, ale můžete kočku nechat očkovat proti viru kočičí leukémie. Pokud se vaše kočka pohybuje venku, dbejte také na případná přeočkování proti viru kočičí leukémie.

Zajistěte kočce nekuřácké prostředí

Pasivní kouření je nezdravé pro kohokoliv a podle organizace Blue Cross se to týká také koček.

Choďte na pravidelné veterinární prohlídky

Včasné odhalení je zásadní Nechte svou kočku vyšetřit dvakrát ročně a pokud je starší 7 let, vyžádejte si také krevní testy.

Pokroky dosažené v medicíně a lepší informovanost mezi páníčky vedou k tomu, že kočky postižené rakovinou mají nyní vyšší šance na přežití. I vy můžete učinit kroky, kterými zajistíte své kočce ten nejlepší život, od včasné detekce až po omezení rizikových faktorů.

O autorce

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten

Dr. Sarah Wooten dokončila v roce 2002 UC Davis School of Veterinary Medicine a je certifikovanou novinářkou v oblasti veterinární medicíny. Už 16 let pracuje ve veterinární ordinaci zaměřené na malá zvířata a je mezinárodně známou přednášející a spisovatelkou ve veterinárních kruzích a v oblasti zdravotní péče o zvířata. S nadšením pomáhá páníčkům zvířat zjistit, jak lépe pečovat o své chlupaté kamarády.