Jak řešit podrážděný žaludek u vaší kočky

Publikováno
minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Pomoc, moje kočka má podrážděný žaludek!

Všimli jste si, že vaše kočka ma ve stolici krev nebo stále zvrací? Řadu koček postihne čas od času nějaká žaludeční nevolnost. Přestože konkrétní podrobnosti nejsou vždy příjemným čtením, je důležité vědět, co očekávat a jak jednat. Zvracení a průjem nejsou příjemné pro zvířata ani pro nás, páníčky, ale občasné vyvrácení potravy nebo vodnatá stolice jsou nedílnou součástí života se zvířaty.


Sledujte příznaky 

Když uslyšíte, že vaše kočka vydává zvuky, jako by měla každou chvíli začít zvracet, reagujte rychle a položte před ni noviny nebo starou misku či tác. Nebudete tak s ní muset hýbat, když se necítí dobře, a zároveň omezíte nepořádek na minimum. Podobně, když kočka škrábe na dveře a chce ven, může trpět průjmem, u nějž neovládá svěrače stejně, jako když je zdravá. Kočky trpící bolestí břicha mohou někdy působit neklidně, zatímco jindy se jen stočí do klubíčka a vypadají nešťastně. Další příznaky, na které je třeba si dát pozor, zahrnují úbytek na váze, změny v chuti k jídlu, plynatost, kručící žaludek nebo obtíže při vyprazdňování.


Co tyto potíže spouští? 

Ve většině případů jsou žaludeční obtíže způsobeny něčím, co kočky snědly a následně na to měly reakci, jako např. ptáci nebo myši, které chytily, a dále hltáním nebo bezoáry. S menší pomocí se většina koček z těchto potíží relativně rychle zotaví, proto se poraďte s veterinářem již v rané fázi. Některá zvířata ale mají dlouhodobější obtíže, u kterých se zdá, že nikdy zcela nezmizí, nebo se čas od času zhoršují. Veterinář musí obvykle provést několik různých testů, aby mohl určit příčinu bolesti břicha, která je dlouhodobější povahy. Zapisujte si, kdy se u kočky objevily potíže i s jejich příznaky a také co kočka v předchozích dnech jedla, neboť to pomůže stanovit diagnózu.

Důležité tipy

  • Pokud vaše kočka zvrací, zabraňte jí v přístupu k jídlu a ujistěte se, že má k dispozici čerstvou vodu.
  • Jestli se vám zdá, že je kočce špatně, stále zvrací nebo má ve zvratkách či v průjmu krev, kontaktujte svého veterináře.
  • Poraďte se s ním, kdy můžete kočce začít dávat malé dávky snadno stravitelného kočičího krmiva. Zvířatům, která měla podrážděný žaludek, se často doporučuje terapeutické krmivo, dostupné ve veterinárních ordinacích.
  • Doporučené krmivo podávejte přibližně 5 dnů nebo dle instrukcí veterináře.
  • Poté pomalu přidejte původní krmivo a postupně zvyšujte jeho objem a snižujte objem terapeutického krmiva po dobu 7 dnů, až se vrátíte zase zpět k původnímu krmivu.

Pokud vám zdravotní stav vašeho zvířete dělá obavy, vždy se poraďte se svým veterinářem.

Související články

  • Suchá kůže u kočky: Tipy a rady

    Seznamte se s příznaky příliš suché kůže u koček. Odhalte možné příčiny podrážděné kůže u vaší kočky. Tipy, jak na suchou kůži u koček.
  • Tipy pro podávání pilulek a léků vaší kočce

    Účinné tipy a triky, jak podávat vaší kočce různé léky. Navíc nejlepší způsoby, jak zacházet s injekcemi, očními a ušními kapkami.
  • Březost koček  

    154502253 Puppy, kitten and pet dieting, cat nutrition and dog nutrition information from Hill's Pet
  • Co u koček způsobuje přibírání na váze?

    154502253 Kočkám s nadváhou hrozí vyšší riziko, že se u nich vyskytnou některá závažná onemocnění. Přibývání na váze znamená nárůst tělesného tuku a obvykle je důsledkem toho, že kočka příliš mnoho jí a málo cvičí.

Související produkty