Zácpa u koček: Příznaky a příčiny

minutové čtení

Objevte krmivo, které vyhovuje výživovým potřebám vašeho mazlíčka

Find a dog food that fits your pet’s needs

Find a cat food that fits your pet’s needs

Stejně jako my lidé, i kočky mohou dostat čas od času zácpu a není to příjemné ani pro nás, ani pro ně. U kočky může být obtížné rozpoznat, že má podrážděný žaludek nebo střevní potíže, zvláště když chodí na záchod ven, ale existují určité neklamné známky, na které si dát pozor.

Co je zácpa?

Zácpa je v podstatě opakem průjmu. Stolice je příliš vysušená, tvrdá a obtížně se vylučuje. To může být velmi nepříjemné a pokud to trvá po několik dnů, kočka se může cítit opravdu špatně a nepříjemně.

Běžné příčiny zácpy u koček

Kočky jsou obvykle zvířata nevyžadující zvláštní péči, ale několik věcí u nich může vyvolat zácpu. Pojďme se podívat, o jaké věci se jedná a jak poznat, že nastal problém.

Dehydratace. Kočky se vyvinuly z předků, kteří žili v horkých oblastech pouštního typu, proto si umí v těle velmi dobře uchovávat vodu v těle. To znamená, že pijí spíše málo, což může vést k dehydrataci a sušší stolici.

Toto riziko může být ještě vyšší v domácnostech, kde žije několik koček najednou a jedna z nich nemusí mít stejný přístup k jídlu a vodě, neboť ji omezuje jiná kočka. Abyste měli jistotu, že je vaše kočka dostatečně hydratovaná, umístěte několik misek s vodou na různých místech v domě, aby měla volný přístup k vodě, ať se zrovna nachází kdekoliv. Jako minimum by mělo být v domácnosti o jednu misku s vodou víc, než je koček. 

Mnoho koček je v dnešní době krmeno pro jednoduchost suchou potravou, což může snížit jejich přirozený příjem vody. Naproti tomu mokré krmivo, jako jsou kapsičky a konzervy, je skvělým způsobem jak zajistit, že kočka přijímá dostatek tekutin. 

Polykání chlupů. Kočky se o sebe moc rády starají a stráví přibližně 30-40 % času, kdy nespí, touto důležitou činností. Některé z koček, které pozřou větší množství chlupů, je později vyzvrací, ale část chlupů se může dostat v trávícím traktu dál a na druhé straně jej ucpat.

Zranění a bolest. Zranění jako zlomenina pánve mohou fyzicky zúžit místo, kde se nachází tlusté střevo, což kočce komplikuje vylučování. Jak kočky stárnou a tuhnou jim klouby, může pro ně být bolestivé zaujmout pozici pro vylučování. Chození na záchod se proto vyhýbají a v důsledku toho stolice přiliš vyschne.

Nádory. Některé nádory v okolí střev mohou blokovat průchod stolice, buď tím, že tlačí na střeva zvnějšku nebo zabírají místo uvnitř.

Nervové potíže. Obsah střev se pohybuje z jednoho konce na druhý pomocí rytmických stahů hladkého svalstva střev, kterému se říká peristaltický pohyb. Dochází k němu automaticky, aniž bychom nad tím museli přemýšlet. Některé kočky ale mají nervové problémy, které tento mechanismus naruší. Určitá kočičí plemena, jako např. siamská kočka, jsou tomu náchylnější než jiná. Může to vyvolat problém zvaný megakolon, u nějž se přiliš povolí a rozšíří tlusté střevo.

Další onemocnění. Některá další onemocnění, například onemocnění ledvin, mohou způsobovat dehydrataci, která následně vede k zácpě. 

Obezita a nedostatek pohybu. Obezita a nedostatek pohybu mohou vyvolávat zácpu, protože fyzická aktivita stimuluje pohyb střev. 

Jak poznat, kdy má kočka zácpu?

Nemusí být vždy jednoduché poznat, že trávící soustava vaší kočky nefunguje tak, jak má. Zvracení a průjem se poznají snadno, ale zácpa může snadno uniknout naší pozornosti.

Na co si dát pozor:

  1. Pokud vaše kočka používá kočičí záchodek, sledujte změny v četnosti a konzistenci. Když zaznamenáte, že najednou nemusíte záchodek vyprazdňovat tak často nebo má stolice jinou velikost či vzhled (je tvrdá nebo drolivá), může se jednat o známku toho, že se stolice hromadí ve střevech.

  2. Sledujte, zda kočka silně tlačí nebo se hlasově projevuje. Pokud vaše kočka u vylučování mňouká nebo se zdá, že na záchodku tráví věčnost, ale bez úspěchu, měli byste co nejdříve navštívit veterináře. Může se jednat o příznak zácpy, kterou je potřeba vyřešit, ale také může jít o známku cystitidy nebo ucpání močového měchýře, což jsou situace, kdy je třeba naléhavě vyhledat odbornou pomoc.

  3. Sledujte, zda nedochází k vylučování na nevhodných místech. Pokud má vaše kočka bolesti, těžko se jí dostává do kočičího záchodku nebo se jí nechce chodit na záchod ven, může dostat zácpu.

  4. Obecné nepohodlí. Při zácpě se kočky cítí dost mizerně, stejně jako my lidé. Někdy je jedinou známkou zácpy to, že kočka vypadá, že není ve své kůži. Může působit apaticky, bez zájmu o hru či společnost.

Snad se vaší kočce podaří proplout životem s trávením zcela v pořádku. Pokud ale budete mít někdy pocit, že by v tomto ohledu mohla mít problém, vždy se poraďte s veterinářem. Ten vždy mnohem raději poradí a pokusí se problému zabránit, než aby jej musel následně řešit. Někdy je prostě jen potřeba změnit krmivo, aby kočka dostávala více vlákniny nebo vlhkosti, ale pokud má jiný problém, čím dříve jej odhalíte, tím lépe.

Recenzoval Dr. Hein Meyer, DVM, PhD, Dipl-ECVIM-CA